in

Yapabileceğini Ya Da Yapamayacağını Düşünüyorsan Muhtemelen Haklısın

Yapabileceğinizi Düşünüyorsanız Haklısınız Yapamayacağınızı Düşünüyorsanız Yine Haklısınız
Yapabileceğinizi Düşünüyorsanız Haklısınız Yapamayacağınızı Düşünüyorsanız Yine Haklısınız

Dürüst olalım, hayatta başarılı olabileceğine inanıyorsan biraz da olsa kendini pozitif yönde kandırıyor olmalısın. Zenginlik içinde doğmadığınız sürece tüm ihtimaller size karşıdır. Başarmaya çalıştığımız her önemli şey ile birlikte, başarısızlık şansı başarı şansından ağır basar.

Başarılı bir kariyeri ele alalım. Herhangi bir alanda veya zirvede sadece birkaç insan vardır. Şimdi, başarılı olmak için zirvede olmak zorunda değilsiniz. Ama çoğu alanda, herhangi bir türdeki başarı zordur ve yalnızca birkaç insan bunu gerçekten başarır. Spor dalında ise ihtimaller daha da kötü. Tüm spor branşlarında yalnızca tek bir kazanan olur.

Öyleyse eğer gerçekçi biriysen, kazanma ihtimaline bakıp cesareti kırılmış hissedebilirsin. İşte size bir tavsiye: Bunun sizi engellemesine izin veremezsiniz.

Sıkça, bir şey elde etmek için yola çıkarız ama bunu yapabileceğimize inanmayız. Sonuç olarak, hiç başlamayız bile. Ve eğer başlamazsak ne olacağını hepimiz biliyoruz: Hiçbir şekilde başarı olmayacak.

Açık olmak gerekirse, başarı hakkında konuşurken, parasal başarı hakkında konuşmuyorum. Genel olarak hayatınızın kalitesinden memnun, sevdiğiniz insanlarla çevrili ve anlamlı bir iş yapmak. İşte başarı budur.

İnanç + Çaba

Northeastern Üniversitesi’nde profesör ve “The Formula: The Universal Laws Of Success” kitabının yazarı olan Albert-László Barabási, kendine inanmanın başarılı olma yolunda önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Genellikle, Harvard ve benzeri bir üniversiteye gidenlerin gördükleri eğitim nedeniyle çok başarılı olduklarını varsayıyoruz. O okullardan mezun olmuş kişilerin bir şekilde farklı bir eğitim aldıklarını veya iyi üniversite isimlerini bir yerlere girmek için kullandıklarını ve uzun vadede onları başarılı kılan şeylerin bu olduğunu düşünüyoruz.

İyi bir okula başvurabilme güvenin ve kendine inanmanın, gittiğiniz okuldan daha önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Barabási’nin araştırması, öğrencilerin okudukları okul nedeniyle üstün olmadıklarını gösteriyor. Barabási, “Bir çocuğun uzun vadeli başarısının tek belirleyicisi, girememiş olsa bile başvuru yaptığı  üniversitelerden türemiştir.” diyor. “Eğer Harvard’a başvurur, reddedilir ve Northeastern’e giderse, başarısının SAT ve lise notlarıyla eşleşen Harvard öğrencileriyle aynı olduğunu” söyledi.

Bu ilginç değil mi? İyi bir okula başvuruda bulunma güveninin ve kendine inanmanın, gittiğiniz okuldan daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Barabási’nin araştırması, Amerikalı İş İnsanı Henry Ford’un yıllar önce söylediklerini destekliyor:

Yapabileceğinizi düşünüyorsanız haklısınız, yapamayacağınızı düşünüyorsanız yine haklısınız.

Yapabileceğinizi Düşünüyorsanız Haklısınız Yapamayacağınızı Düşünüyorsanız Yine Haklısınız

İkimiz de biliyoruz ki, yalnızca inandığımız zaman otomatik olarak başarılı olmayacağız. Tek başına inanç yeterli değil. Performansınızın, inandığınız şeyleri desteklemesi gerekir. Ve elbette, ayrıcalık ve şans da bir rol oynar. Sınıf, ırk, cinsiyet, marjinalleşme ve diğer faktörler kişinin kendini güvende hissetme yeteneğini etkiler. Ayrıca, başarı karmaşıktır. Bir şeyleri garanti eden hiçbir plan veya yol haritası yoktur.

Yapabileceğinizi Düşünen Biri Olun

Ancak kendinize inanmak kilit bir unsurdur. Değinmek istediğim nokta bu. Hayatımda bir şeyler yapabileceğime inanmaya başladığım zaman, bunun gerçekleşmesi için çalıştım. Ford’un belirttiği gibi, hedeflerine ulaşabileceklerine inanan insanlar genellikle bunu yapan kişilerdir.

Öyleyle neden varsayılan düşünce tarzın bu olmasın? Kendiniz için büyük bir hedef belirlediğinizde, otomatik olarak “bunu yapmamın imkanı yok” diye düşünmeyin. Bu durumda, denemenin amacı nedir ki?

Sonuç ne olursa olsun, özgüven, daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu kendine inanmanın gerçek değeridir. Gerçekten istediğiniz şeyin peşinden gitmenizi sağlayan şey, inançtır. Zihninizi açmanıza ve gerçekten öğrenmenize izin veren şey inançtır.

Sadece hayatta başardığınız onca şeye dönün bir bakın. Okulun başlangıcını hatırlıyor musunuz? İşte ilk gününüzü? Eğer benim gibiysen, hiçbir şey bilmiyordun. Her şeyi öğrenmek zorundaydın, başkalarının da yardımıyla.

Bu nedenle, başarının ihtimali ne olursa olsun, kendine inanma konusunda aptal hiçbir şey yok. Aslında, çok kısa sürede bile çok büyük şeyler öğrenebilirsiniz. Sıfırdan başlayıp, her gün ilerleme kaydedin.

Yapabileceğinizi Düşünüyorsanız Haklısınız Yapamayacağınızı Düşünüyorsanız Yine Haklısınız

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bu yağmur-bu yağmur şiiri- necip fazıl kısakürek- necip fazıl kısakürek şiiri

BU YAĞMUR

Duygular Kontrol Edilebilir Mi?