in ,

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Profesyonel tenisçi Novak Djokovic’in adını duymayan sporsever yoktur. Djokovic, tüm kariyeri boyunca 300 haftadan fazla bir süre birinci sırada yer alarak tüm zamanların en iyi tenisçilerinden biri olarak anıldı. Djokovic’den teniste nasıl daha iyi olunabileceğini öğrenmenin yanı sıra, iş hayatında nasıl daha iyi olunabileceğini öğrenebilirsiniz.

İşte hayatınızın her yerinde uygulayabileceğiniz 5 ders:


1- Sizi destekleyenlere minnettar olun.

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Djokovic, hayranlarını asla geri çevirmiyor. Kendisine ve markasına verdikleri destek ve bağlılıktan dolayı kendisine sunulan fırsatlar için ne kadar minnettar olduğunu, onlara verebileceği her şeyi vermeye çalıştığını her daim görebilirsiniz. İmza vermek, fotoğraf çekinmek ya da hayranlarıyla şakalaşmak olsun, hepsine gereken vakti olduğunu ve hayranlarının da onun enerjisini ne kadar takdir ettiğini görebilirsiniz.

İş hayatında, başarılı insanların nereden geldiklerini ve oraya varmalarına kimin yardım ettiğini unutmaları çok yaygındır. Ancak Djokovic’in nihai amacı, insanların, hayatındaki etkilerini ne kadar takdir ettiğini bilmelerini sağlamaktır.


2- Her zaman karşılığını verin.

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Djokovic, başarı ve şöhretle gelen her şeyin karşılığını verme ve dünyada büyük bir fark yaratma fırsatı olduğunu açıkça belirtir. 2007 yılında fakir bölgelerdeki okul öncesi çağındaki çocukların eğitime erişmesine yardımcı olan Novak Djokovic Vakfı’nı kurdu. Djokovic, kurucu ortağı ve eşi Jelena ile birlikte 30.000’den fazla çocuğa yardım etti ve devam etmeyi planladıklarını açıkça belirttiler. 


3- Asla pes etme.

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Sporcular için sakatlanmalara katlanmak inanılmaz derecede zordur. Sadece fizik tedavide iyileşmek için aylar harcamanın yanı sıra, aynı zamanda sakatlanmadan önceki fiziksel hallerine geri dönmek için ekstra zaman harcamak zorunda kalırlar. Djokovic, inanılmaz derecede zorlu sakatlıklar yaşadı, ancak bu sakatlıkların her birine direndi ve eskisinden daha güçlü bir şekilde sahaya çıkmayı başardı.

Girişimciler olarak başarıya giden yolculuğumuzda her zaman birçok sarsıntıyla karşılaşacağız ve havlu atmak çoğu zaman tek çözüm gibi gözükecektir. Fakat Djokovic’in cesaretini ve bağlılığını örnek almak, kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şeydir.


4- Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir zihin oluşturur.

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Djokovic, bedenin ve zihnin birbirine bağlı olduğu ve her ikisinin de sağlıklı olduğundan emin olmanın önemli olduğu prensibiyle yaşıyor. Vücudunuza sağlıksız yiyecekler sokarsanız veya zihinsel sağlığınız için kötü şeyler yaparsanız, bunu yansıtan sonuçlar alırsınız. Djokovic, çok katı bir glütensiz diyet uyguluyor, her gün egzersiz yapıyor ve mental olarak rahatlamasına yardımcı olacak bir şey için her gün zaman ayırıyor. Tüm bunları, devam eden başarısının gereklilikleri olarak görüyor.

Profesyonel bir sporcunun katı bir diyete uyması bir girişimciye göre daha kolaydır, ancak daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapan herkes uzun vadede bunun faydasını görecektir.

Her şey pozitif bir zihniyetle başlar ve gerisi onu takip eder. Her gün düşünmek ve meditasyon yapmak için zaman ayırmak harikalar yaratabilir. Tüm bunlar, daha sağlıklı bir vücudun temelini atabilir.


5- İnandığınız şey için dik durun.

Novak Djokovic’dan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Djokovic hiçbir zaman fikrini dile getirmekten, inançlarını ve bakış açısını dile getirmekten korkmadı. Girişimciler olarak, gerçekte ne düşündüğümüzü söylemekten ve hangi tarafta olduğumuzu belirtmekten çoğu zaman korkabiliriz, ancak hiçbir şey söylememek uzun vadede daha zararlı olabilir.

Güçlü bir bakış açısına sahip olmak, insanların size saygı duymasını sağlar ve duymayanlar bile en azından nerede durduğunuzu bilirler. Sadece orta yolda kalmak ve tutkulu olmamaktan daha kötü bir şey yoktur.


Djokovic’ten öğrenebileceğiniz dersler hayatınız üzerinde kalıcı dersler bırakabilir. Onun ilkelerinden bazılarını takip ederek, işinizi daha anlamlı ve etkili hale getirebilir, onun kariyerine ve yaşam amaçlarına ne kadar derinden bağlı olduğunu görerek bundan ilham alabilirsiniz. Umarım, onun bu deneyimlerinden öğrenebilir ve bu derslerden bazılarını kendi işinize ve hayatınıza uydurarak, şartlar ne olursa olsun hayallerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

18 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yataktan Bütün Enerjinizle Çıkmanızı ve Gününüzün İyi Geçmesini Sağlayacak 5 Alışkanlık

Yataktan Bütün Enerjinizle Çıkmanızı ve Gününüzün İyi Geçmesini Sağlayacak 5 Alışkanlık

Kafanıza Girecek Her Şeyi Kontrol Edebilirsiniz

Kafanıza Girecek Her Şeyi Kontrol Edebilirsiniz