in

Liderlikte Sevgi

İş dünyasında ego büyük bir meziyet gibi görülüyor.
 
Bazen egolu olmayı güçlü duruş ile karıştırıyoruz ve bunu alkışlıyoruz. “Zor kazanılan savaşı” kutluyoruz.
 
Ama gerçek şu ki, bir lider olarak ego nadiren sizi bir yere götürür.
 
Bazen bu durum size kazandırabilir ama bana inan ki sonuca baktığımız zaman bu bir kazanç değil aksine  büyük bir kayıptır. İnsanları kendinizden nefret ettirir ve güvenlerini kaybetmelerine neden olursunuz.
 
Bir lider olarak, kötü bir olay ile karşı karşıya kalırsanız merhametli davranmak sizi, şirketinizi, topluluğunuzu ileriye götürmenin ve olumlu bir sonuç ile çıkarmanın en etkili yoludur.
 
1. Şefkat Bir Bağ Oluşturur
 
Durum ne olursa olsun, birlikte çalıştığınız kişiyle bir bağ oluşturmak uzun bir zaman alabilir.
 
Bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman, kendi bakış açınızdan bir şeyler görmek için kendinize biraz zaman ayırın.
 
Eğer ekipten biri yaşanan bir olaydan dolayı stresli bir durumda ya da kaygılıysa, üstüne gitmek bir fayda sağlamaz, aksine işleri daha da kötüleştirir.
 
Önce durumu anlayın daha sonra açıklama isteyin. Belki de bir olaydan dolayı oluşan negatif durum sizin için pozitif bir duruma dönüşebilir ve ekip olarak birbirinize daha çok kenetlenmenize yardımcı olabilir. Merhametli ve anlayışlı olun.
 
2. Sevgi Güven Sağlar
 
Eğer merhametliysen ve tepki vermeden önce ekip arkadaşlarını anlamak için çabalıyorsan, sana güvenebileceklerine inanacaklardır.
 
Duygularını ifade ederken kendilerini güvende hissedecekler, düşüncelerine katılmasanız bile saygı bulabileceklerini bilirlerse işlerini ve sizi severek yaparlar.
 
Bir sorunla karşılaşırsanız, ekibinizin görüşlerini almadan önce kendi bakış açınızla bir şeyleri görmek için kendinize biraz zaman ayırın.
 
Ve tabii ki de bir olay çıktıktan sonra şefkat göstermek hiçbir anlam ifade etmez. Olay olduktan sonra suları nasıl sakinleştirebilirim diye düşünmek yerine her zaman o suyu durgun tutmaya çalışmalısınız.
 
3. Saygı, Sevgi, Başarı ve Liderlik Doğru Orantılıdır
 
Şirkette bir yangın varsa kolay olan hayal kırıklığı ve öfke ile tepki vermek olacaktır. Merhamet ise insanları kazanmanıza yol açar.
 
İlk önce ekibinizin neler hissettiğine bakarsanız, durumu anlamak ve onarmak için bir lider olarak nelere ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
 
Unutmayın: Liderlik bir “eylem” değildir.
 
Herkes bir iş sahibi veya patron olabilir ama liderlik, gerçekte kim olduğunuz ve karakteriniz ile ilgilidir.
 
Ekibinize sevgi ve saygı göstermek şirketinizi yönetirken, ekibinize güven hissi vermek ve liderlik etme kabiliyetinizi arttırmak ile kalmayıp,  aynı zamanda ekibinizin severek ve size saygı duyarak çalışacakları bir ortam yaratacağı için doğrudan şirketinizin büyümesine yardımcı olur.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karanlık

Günlük