in

Kör Talih

Talih, çoğu zaman körlükle suçlanmıştır, fakat talih insanlar kadar kör değildir. Pratik hayatı inceleyenler görürler ki talih, rüzgarların ve dalgaların en iyi gemicilere yardım ettiği gibi, çoğu zaman çalış kanların yardımcısı olmuş ve olmaktadır.

Başarılı olmak için dahi olmak gerekmez. Önemli olan sağduyu, dikkat, çalışkanlık ve kararlılıktır. En büyük dahiler bile bu özellikleri kullanmışlardır. En büyük insanlar dehanın gücüne en az inananlar arasından çıkmıştır.

Dehadan “olağanüstü çalışmak” diye bahsedilirken, John Foster “Bir insanın kendi ateşini kendisinin yakması” nın deha olduğuna inanmaktadır. Buffon da deha için “sabır”dır der.

Newton kuşkusuz en büyük zekalardan biriydi, buna rağmen kendisine nasıl başarılı olduğu sorulduğunda şu mütevazı cevabı vermiştir:

“Daima onları düşünerek!”

Çalışma tarzıyla ilgili bir soruya da şu açıklamayı getirmiştir:

“Konuyu daima göz önünde tutarım. Ondan sonra da ilk şafağın yavaş yavaş iyice aydınlığa çevirmesini büyük bir sabırla beklerim.”

De Maistre ise, “Beklemesini bilmek, başarının büyük sırrıdır,” der. Biçmeden önce ekmeliyiz, çoğu zaman uzun süre beklemeliyiz. Bu sırada da ileriye sabırla ve ümitle bakmalıyız. Beklemeye en çok değen meyve, en yavaş olgunlaşandır.

Atasözünün de dediği gibi : “Zamanla ve sabırla dut yaprağı atlas olur.”

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Viski Tadında Sanat

Bir Köpek Neler Öğretebilir?