in ,

Karar Alma ve Düşünme Kabiliyetinizin Ulaşabileceği Nokta Girdi Seviyeniz İle Sınırlıdır

Karar Alma ve Düşünme Kabiliyetinizin Ulaşabileceği Nokta Girdi Seviyeniz İle Sınırlıdır

Kafanızdaki bilgi seviyesi, beyninizin, yaşamınızı değiştiren kararlar vermek, başınıza gelen olaylara karşı yargılamalar yapmak ve iyi bir yaşam inşa etmek için kullandığı bilgi seviyesiyle eşdeğerdir. 

Kısacası; çıktılarınızın kalitesi, girdilerinizin kalitesiyle sınırlıdır.

Hayatınızın gidişatını iyi görmüyorsanız, yaşamınızdan ve aldığınız kararlardan memnun değilseniz bilgi seviyenizi arttırın. Bu, düşüncelerinizi ve aldığınız kararları otomatik olarak geliştirir.

Hayatınızı değiştirebilecek ve etkileyebilecek konularda daha iyi kararlar verebilmek için zihninizi yüksek kaliteli girdilerle doldurun. Yeni şeyler keşfetme, öğrenme ve bilgi deponuza değer katma eylemi bu yüzyılın en değerli becerilerinden biridir.


Girdilerin miktarı değil, kalitesi önemlidir.

Bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bir çağda, doğru ve kaliteli bilgiye ulaşmanın önemi pek fazla vurgulanmaz. Önemsiz ve alakasız bilgilere erişmek, hızlıca tüketmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Acı gerçek şu ki, beyninizi ne kadar bilgiyle beslediğinizin önemi yok. Aldığınız bilgiler ana işlevlerinizi genişletmezse veya mevcut düşünme modellerinizi geliştirmezse, beyniniz için yararı olmayacaktır.

Birçok insan beynini sürekli olarak düşük kaliteli ve benzer içerikle besler, ancak karar verirken eskiden olduğundan daha iyi bir çıktı ve daha iyi bir sonuç bekler. Bu maalesef imkansız.

Her birimiz girdilerimizi ve eylemlerimizi değiştirerek hayatımızın yönünü değiştirme gücüne sahibiz.

Günlük olarak tükettiklerimiz (girdilerimiz); ne düşündüğümüz, nasıl hissettiğimiz ve nasıl davrandığımız vb. etkenler üzerinde, biz farkında olmasak da oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Çıktılarınızı değiştirmek için girdilerinizi geliştirin. Zamana meydan okuyan bilgileri özümseyin, daha iyi kitaplar okuyun, kaliteli kurslara katılın, podcast’ler dinleyin, belgeseller izleyin, makaleler okuyun…


Okuduklarınız, izledikleriniz, dinledikleriniz mevcut bilgilerinizi geliştirmenize yardımcı olmuyorsa, devam edin ve daha iyi seçenekler bulun. Sizi geliştirmeyen içerikleri tüketmek uzun vade de yararsız bir durumdur ve doğru kaynağı bulma konusunda dikkatinizi dağıtır.

Girdilerin miktarı değil, kalitesi önemlidir. Öyleyse, beyninizi doğru girdilerle besleyerek işini doğru yapmasına yardımcı olun.

Karar Alma ve Düşünme Kabiliyetinizin Ulaşabileceği Nokta Girdi Seviyeniz İle Sınırlıdır

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bardak Olmayı Bırak Göl Olmaya Çalış

Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, E.T. Gibi Filmlerin Yönetmeni Steven Spielberg’in Hikâyesi