in ,

Evde Oturmayın!

Kendi Dünyanızı Yaratın-Evde Oturmayın!

Coğrafyanın artık efendimiz olmadığını söylemek, mekanın önemli olmadığı anlamına gelmez. Nerede yaşamayı tercih etmemizin yaptığımız iş üzerinde hala büyük etkisi vardır. Yapabileceğiniz bir noktada evden çıkmak zorundasınız. Her zaman geri dönebilirsiniz ama en azından bir kere çıkmalısınız.

Alıştığınız günlük çevrenizde beyniniz gevşer. Onun rahatını biraz bozmalısınız. İnsanların işleri sizden daha farklı şekilde yaptığı başka bir diyarda vakit geçirmelisiniz. Seyahat, dünyanın daha yeni görünmesini sağlar. Dünya daha yeni göründüğünde beyinlerimiz daha verimli çalışır.

Evden ayrılmamız gerektiğini biliyorsak nereye gitmeliyiz? Nerede yaşamayı seçmeliyiz? Zevkinize göre dikkate alınabilecek bir sürü faktör var. Şahsen kötü havanın daha iyi düşünebilmeme yardımcı olduğunu düşünüyorum. Dışarı çıkmak istemezsiniz, evde oturur ve çalışırsınız. Zorlu kış aylarında pek çok iş bitirdiğimi bilirim.

Sizinle aynı işi yapan insanlarla değil de enterasan insanlarla bir arada olmak yaşamanıza yardımcı oluyor. Sadece iş arkadaşlarımla vakit geçirince kendimi küçük bir çemberin içindeymişim gibi hissediyorum. Bu yüzden film yapımcıları, müzisyenler, teknoloji bağımlılarıyla vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Ve yemek. Yemek de iyi olmalı. Sizi hem yaratıcı, hem sosyal, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda doyuracak bir yer bulmanız gerek.

Yeni bir ev kurmuş olsanız bile arada sırada çıkmanız gerek. Ve bir noktada devam etmeniz gerek. İyi haber şu ki emsallerinizin büyük çoğunluğu hala onları bıraktığınız yerde; internette.

Mesafe ve farklılık yaratıcılığın gizli besleyicileridir. Eve geldiğimizde ev hala aynıdır ama kafamızda bir şeyler değişmiştir. Ve bu her şeyi değiştirir.

– Jonah Lehrer

Evde Oturmayın!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mitolojika Podcast Kapak Fotoğrafı

Mitolojika #1 – Türk Mitolojisinde Yılbaşı

2 Nota 1 Beste #10 – Gerizekalı Sevgilim Benim – Mustafa Topaloğlu