in ,

Bir Ajanda Edinin. Kutuları Doldurun. Zinciri Bozmayın.

Bir Ajanda Edinin. Kutuları Doldurun. Zinciri Bozmayın.

Bir Ajanda Edinin

Bir çalışmanın parçalarını bir araya getirmek veya bir kariyer oluşturmak zaman içerisinde gösterdiğiniz çabaların yavaş yavaş biriktirilmesidir. Her gün bir sayfa yazmak çok bir şey gibi görünmeyebilir ama bunu 365 gün yaparsanız bir roman oluşturacak kadar sayfanız olur. Başarılı bir müşteri iknası küçük bir zaferdir ama birkaç tanesi sizi terfi ettirebilir.

Bir ajanda işlerinizi planlamanıza yardım eder, size somut hedefler verir ve bunlara uymanızı sağlar. Komedyen Jerry Seinfeld’in günlük esprileri yazmak için kullandığı ajanda yöntemi vardır. Bütün seneyi gösteren bir ajanda edinin. Sonra bunu günlük parçalara ayırın ve her gün işinizi bitirdiğinizde o günün kutucuğu içine bir çarpı koyun. Günlük hedefiniz, işinizi bitirmek yerine o kutucuğa çarpı koymak olsun. “Birkaç gün sonra bir zincir oluşturmaya başlayacaksınız.” der Seinfeld. “Ajandanıza bağlı kalın, zincir her gün uzayacaktır.” der. Özellikle birkaç hafta geçtikten sonra zincirin uzadığını görmek hoşunuza gidecektir. Bundan sonraki göreviniz zinciri bozmamaktır. Bir ajanda edinin. Kutuları doldurun. Zinciri bozmayın.

Bir Ajanda Edinin. Kutuları Doldurun. Zinciri Bozmayın.

Bir Kayıt Defteri Tutun

Gelecek etkinlikler için olduğu kadar geçmiş etkinlikler için de bir kayda ihtiyacınız olacaktır. Bir kayıt defteri sadece bir günlük ya da anı defteri değil, daha çok içine gün içinde yaptığınız aktiviteleri yazdığınız küçük bir kitaptır. Hangi projeleri yaptığınız, öğle yemeğine nereye gittiğiniz, sinemada ne seyrettiğinizi yazdığınız bir defter. Detaylı bir günlük tutmaktan daha kolaydır. Bu tür günlük bir kayıt tutmanızın size nasıl yardımcı olduğunu seneler içinde anladığınızda hayrete düşeceksiniz. Küçük detaylar büyük detayları hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Eskiden bir kayıt defteri denizcilerin ne kadar mesafe kat ettiklerini yazdıkları bir defterdi, ki sizin yapmakta olduğunuz da tam olarak bu; geminizin ne kadar mesafe kat ettiğini not etmek.

Kendinize ‘Bugün olan en iyi şey neydi?’ diye sorarsanız bu aslında yakın geçmişte gerçekte yazmayı düşünmeyeceğiniz konular arasında neşeli bir geriye dönüş başlatır. Kendinize ‘Bugün ne oldu?’ diye sorarsanız, büyük ihtimalle olan en kötü şeyi hatırlarsınız. Çünkü onunla uğraşmak zorunda kalmışsınızdır -bir yere yetişmeye çalışmışsınızdır veya birisi size kötü bir şey söylemiştir.- hatırlayacağınız şey budur. Ama en iyi şeyin ne olduğunu sorduğunuzda cevap, güzel bir ışık veye birisinin yüzündeki güzel bir ifade veya çok lezzetli bir salata olacaktır.

-Nicholson Baker

Bir Ajanda Edinin. Kutuları Doldurun. Zinciri Bozmayın.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

İçerikte Bulunan Bağlantılar

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hatalarının Üzerinde Durma

Hatalarının Üzerinde Durma

Kol Bozuk #17 - Game Of The Year - Riot - Dualshock 4

Kol Bozuk #17 – Game Of The Year – Riot – Dualshock 4