in

Beşeri İlişkilerinizi Geliştirmenin En İyi 5 Yolu

1- Zamanlama sanatında ustalaşın.

Şakalarından bazıları işyerine uygun olmayabilirken, standup komedyenleri kesinlikle etkili iletişimcilerdir. Chris Rock ve Dave Chappelle gibi komedyenler, kısmen zamanlama sanatında ustalaştıkları için 90 dakikalık ilgi çekici komedi şovlarına ev sahipliği yapabiliyorlar.

Usta komedyenler, tüm büyük iletişimciler gibi, ne zaman yeni bir konuya geçeceklerini veya bir fikri ne zaman tekrarlayacaklarını çok iyi bilirler.

2- Hedef kitlenizi tanıyın.

Etkili iletişim kurmak için önce kitlenizi tanımak önemlidir. Her izleyici farklıdır ve iletişim kurarken dikkate alınması gereken farklı tercihlere ve kültürel normlara sahip olacaktır. Beklentileri anlamanın iyi bir yolu, izleyici üyelerinden organizasyon içindeki iyi iletişimcilerden örnekler istemektir.

3- Kitleyi elde tutma oranını arttırmak için yenilik ekleyin.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, insanların rutin durumların aksine, alışılagelmiş durumlardan ziyade yeni olarak sunulduğunda genellikle daha fazla bilgiyi hafızalarında tuttuğunu ortaya çıkardı. İzleyicilerin bilgileri tutmasına yardımcı olmak için, bir sunuya bir tür yeni olay enjekte etmeyi düşünün. Bu komik bir şey olabilir veya insanları şaşırtarak yakalayan bir şey olabilir.

4- Saygı kazanmaya odaklanın.

Başkalarıyla gönülsüz bir şekilde iletişim kurmak cazip gelebilir, sonuçta bu, profesyonel bir ortamda arkadaş edinmek için iyi bir yol olabilir. Ancak en başarılı iletişimcilerin gülünmekten çok saygı kazanmış kişiler olduğunu unutmayın. Seyirciyi ısıtmak içi bir veya iki şaka yapmak etkili olabilirken, sunumu kahkahayla bitirmekten kaçının.

5- Dinleyici olun.

“Konuşmaktan daha çok dinleyin.” Richard Branson, başkalarıyla bağlantı kurmak isteyen iş adamlarına bunu söylüyor. Etkili bir şekilde iletişim kurmak için önce başkalarının söyleyeceklerini dinleyin. Ardından, bu fikirleri hesaba kattığınızı gösteren düşünceli bir cevap verebilirsiniz.

Sonuç

Açıkça iletişim kurmak, bir iş lideri olarak geliştirebileceğiniz en etkili becerilerden biridir. Sözlü olmayan ve sözlü ipuçları kullanarak iletişim kurmayı unutmayın. Başkalarının söyleceklerini dikkatlice dinleyin ve konuşmanın içeriğinin izleyicinin aklında kalması için alışılmışın dışında yollarla iletişim kurun.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

50 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Windows 10 Pro Lisans

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?

Steve Jobs Animasyonun Rotasını Nasıl Değiştirdi?