in

Başarılı Olmanız İçin Vazgeçmeniz Yeterli!

Benim düşünceme göre, başarılı olabilmek veya bulunduğumuz noktadan daha iyi bir noktaya gelebilmek için genellikle yeni şeyler öğrenmemize gerek yoktur, yalnızca bazı kötü alışkanlıklarımızı bırakmamız bile bizlere büyük avantajlar sağlayabilir. 

Onlardan vazgeçerseniz sizi başarılı kılacak belirli şeyler vardır. Tabii ki de başarının tanımı herkes için farklıdır. Başarı kimileri için şöhret, kimileri için para,  kimileri için ise mutluluktur. Ancak bazı alışkanlıklarımızı ve bazı şeyleri gerçekten bıraktığımız zaman, kendi başarı tanımımıza göre kendimizi başarılı olarak tanımlamasak bile, başarı yolunda büyük bir yol katedeceğimizden eminim.

Bu listede göreceğiniz alışkanlıkların bazılarından hemen bugün vazgeçebilirsiniz, bazıları ise biraz daha uzun sürebilir.


1. Sağlıksız Bir Yaşam Tarzından Vazgeçin

“Vücuduna dikkat et. Yaşaman gereken tek yer orası.” – Jim Rohn

Hayatta neyi başarmak istiyorsanız isteyin, ne yapmak istiyorsanız isteyin her şey tek bir yerde başlar, vücudunuzda. Bundan dolayı, her şeyden önce sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Aklınızda bulundurmanız gereken sadece iki şey vardır:

1. Sağlıklı Beslenme
2. Fiziksel Aktivite

Bu madde belki gençler için şu anda “gereksiz” olarak görülebilir ancak sağlığınıza her şeyden fazla dikkat edin, bir gün kendinize teşekkür edeceksiniz.

2. Kısa Vadeli Düşünmekten Vazgeçin

“Sadece bir kez yaşarsın, ama doğru şeyler yaparsan bir kez de yeter.” – Mae West

Başarılı insanlar uzun vadeli hedefler belirler ve bu hedeflerin yalnızca her gün yapmaları gereken kısa vadeli alışkanlıkların sonucu olduğunu bilirler.

3. Mazeretlerinizi Bir Kenara Bırakın

“Başarı, elinize gelen kartlarla ilgili değildir, elinize gelen kartlarla nasıl oynadığınızla ilgilidir.” – Randy Pausch

Başarılı kişiler, ellerinde bulunan imkanlar ne olursa olsun, geçmiş başarısızlıkları ne olursa olsun hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler.

Evet, bu hayata nerede olmak istediğimizi ve hangi koşullar altında olmak istediğimizi seçerek gelemiyoruz Ancak hayatımızda bundan sonra olacaklardan sorumlu olduğumuzu fark etmek hem korkutucu hem de heyecan verici.

Bahaneler büyümemizi sınırlar ve engeller. Hayatınıza sahip çıkın; kimse sizin için yapmayacak.

4. Mükemmelli Beklemekten Vazgeçin

Başarısızlık korkusu ve yetersizlik hissi çoğu zaman harekete geçmemizi engeller. Ancak işlerin en mükemmel halini almasını beklersek birçok fırsat kaçıp gidecektir. Şu anda en tepede bulunan insanların hiçbiri en mükemmel halleriyle başlamadı, başladılar ve kendilerini geliştirerek bu noktaya geldiler. 

Bu konuyla alakalı atalarımızın çok güzel bir sözü vardır:

Kervan yolda düzülür.

5. Her Şeyi Kontrol Edememeniz Gayet Normaldir

“Bazı şeyler bize bağlıdır ve bazı şeyler bize bağlı değildir.” – Epictetus

Bu ikisini ayırt etmek önemlidir.

Kontrol edemediğiniz şeylerden uzaklaşın ve üstünde etkiniz olan şeylere odaklanın. Üzerinde etkiniz olmayan ve değiştiremeyeceğiniz durumlar üzerinde düşünmek yalnızca vakit kaybı değil midir? 

6. Hedeflerinize Ulaşana Kadar Fedakarlık Yapmalısınız

“Çok az şey başaracak olan, çok az fedakarlık etmelidir; çok şey başaracak olan çok şey feda etmelidir; yükseklere ulaşacak olan, büyük fedakarlık yapmalıdır.” – James Allen

Başarılı insanlar, hedeflerine ulaşmak için tanıdıklarından, arkadaşlarından, hatta ailelerinden gelen davetlere ve taleplere hayır demek zorunda kalacaklarını bilirler.

Gelen taleplere hayır demek, kısa vadede sizi üzülebilir ancak anlık memnuniyetlerden fedakarlık edebilirsiniz hedefleriniz meyve verdiğinde, hepsine değdiğini göreceksiniz.

7. Amacı Olmayan ve Çaba Göstermeyen İnsanlardan Vazgeçin

“En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalaması sizsiniz.” – Jim Rohn

En çok zaman geçirdiğimiz insanlar, kim olduğunuz ve gelecekte nerede olacağınız konusunda büyük ipuçları verebilir.

Bu noktada başarısız insanlarla vakit geçirmeyin demek gayet kolaydır ancak doğru değildir. Başarısız insanlarla değil, amacı olmayan ve herhangi bir konuda çaba göstermeyen insanlardan vazgeçin. Michael Jordan’ın dediği gibi:

Başarısızlığı kabul ederim, herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Fakat denememiş olmayı kabul edemem.

Endişelenmeniz ve uzak durmanız gereken kişiler başarısız olanlar değil, aksine başarısızlık bir şeyler denediğinin ve çabaladığının göstergesidir. Çabalamayan insanlardan uzak durun.

Sizden daha başarılı veya en az sizin kadar çabalayan insanlarla zaman geçirirseniz, başarının geleceğinden emin olabilirsiniz.

Etrafınıza bakın ve herhangi bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğine bakın.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Sene Önce Neredeydik Şimdi Neredeyiz?

Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmek ve Daha Etkili Okuyabilmek İçin Bill Gates’ten Öğrenebileceğiniz 3 İlke