in

Başarılı İnsanların 9 Alışkanlığı

Şans unsurunun yanı sıra, insanları başarılı kılan alışkanlıkların olduğu bilinir ve başarılı insanların bu alışkanlıklara sahip olduğu gözlenir. Bu alışkanlıkların ne olduğunu ve bunları kendi hayatımızda nasıl kullanacağımızı öğrenmek oldukça önemlidir.

İşte, başarılı insanların sahip olduğu 9 alışkanlık.


1. Organizasyon

Hayatta başarılı insanların en göze batan alışkanlıklarından biri de organizasyon kabiliyetleridir. İyi bir organizasyon kabiliyeti, planlamanın yanı sıra önceliklerin ve hedeflerin doğru belirlenmesini içerir.

Addicted2Success.com’un kurucusu Joel Brown, ertesi güne hazırlanmak için her akşam yatmadan önce yapılacaklar listesi yaptığını söylüyor.

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey ise pazar gününün, “Haftanın geri kalanını planlamak için güzel bir gün.” olduğunu söylüyor. 


2. Harekete Geçme

Başarılı insanların alışkanlıklarından biri de, “eylem” alışkanlığıdır. Öncelikleri organize etmek, planlamak ve belirlemek önemlidir, ancak eylemsiz bir planın anlamı yoktur.

Başarılı insanlar hızlı ve devamlı hareket ederler. Buna ek olarak, kulağa mantık dışı gelse de James Clear’a göre, kendilerini hazır hissetmeseler bile harekete geçerler (her halükarda başlarlar). Diğerleri harekete geçmemek için nedenler bulurken, başarılı insanlar o çok önemli ilk adımı atarlar.


3. Kişisel Bakım

Başarılı insanların bir diğer ortak noktaları ise kişisel bakımlarına özen göstermeleridir. Bu kişiler diyet, egzersiz ve hijyenlerine büyük ölçüde önem gösterir.


4. Olumlu Tutum

Pek çok başarılı insana göre, olumlu bir tutum sergilemek sadece başarılı olmanın bir sonucu değil, başarının temel nedenlerinden biridir.

Joel Brown, başarılı insanların zorluklar karşısında pozitif kalabildiklerine ve kendi kendilerini motive etmeyi başarabildiklerine atıfta bulunuyor. 


5. Network Oluşturma

Başarılı insanlar, başkalarıyla fikir alışverişinde bulunmanın değerini bilirler. Aynı zamanda işbirliği ve ekip çalışmasının da değerini bilirler.

Yazar Thomas Corley’e göre, kendilerini diğer başarılı insanlarla çevrelemenin önemini biliyorlar. Corley, varlıklı insanların %79’unun ayda en az beş saatini network kurarak geçirdiğini söylüyor.


6. Tutumluluk

Tutumlu ve cimri aynı şey değildir. Tutumluluk, ekonomik olma alışkanlığıdır. Ekonomik olmayı öğrenmek, israfı önlemekten geçer. Başarılı insanlar gereksiz harcamalardan kaçınırlar. Bunun yerine, karşılaştırmalı alışveriş ve pazarlık yaparlar. 


7. Erken Kalkmak

Kişi başarılı olmaya ne kadar çok zaman ayırırsa, başarılı olma oranı da o kadar artar. Başarılı insanlar erken kalkmaya alışkındır ve bu alışkanlık, hayatta başarılı olanlar arasında sıklıkla görülür.


8. Paylaşım

Başarılı insanlar, paylaşmanın değerini biliyorlar ve çoğu, başarılarının kendileri için maddi birikimden daha fazlasıyla sonuçlanması gerektiğine inanıyor. Başarılı insanların, hayır kurumlarına bağışta bulunarak veya tecrübelerini paylaşarak yoluyla aldıklarını geri verme alışkanlığı vardır. 

En tanınmış başarılı hayırseverlerden bazıları Bill ve Melinda Gates, Oprah Winfrey ve Mark Zuckerberg’dir.

Paylaşım söz konusu olduğunda zenginlik eksikliği bir faktör olmak zorunda değildir. Topluluğunuzda veya yerel bir okulda gönüllülüğün hiçbir maliyeti yoktur, ancak en çok ihtiyaç duyulan yerde yardım sağlayabilir.


9. Okuma

Başarılı insanların okuma alışkanlıklarına dikkat etmek önemlidir. Çoğu okuma alışkanlıklarını bilgi veya içgörü kazanmak için bir araç olarak kullanır.

Okumanın değeri ve önemi konusunda ilhama ihtiyaç duyan herkes için milyarder yazar J.K. Rowling, çocukken her şeyi okuduğunu söylüyor. “Olabildiğince çok okuyun. Okumak kadar hiçbir şey size yardımcı olamaz.”


Son Olarak

Çoğu insanın alışkanlıkları vardır, bazıları olumludur bazıları değildir. Başarılı insanlar, başarılarına katkıda bulunan daha fazla alışkanlığa sahip olma eğilimindedir.

Başarılı olmak isteyenler için iyi haber, olumlu alışkanlıklar geliştirmenin kötü alışkanlıklar geliştirmekten daha fazla çaba gerektirmemesidir. Başarılar. : )

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2020 Yılı E-Ticaret Verileri Açıklandı

2020 Yılı E-Ticaret Verileri Açıklandı

Her Şey Zihninizde Başlar