in ,

1 Sene Önce Neredeydik Şimdi Neredeyiz?

Bundan yaklaşık 1 sene önce önümüzdeki 12 ayı neredeyse tamamen evde geçireceğimizi söyleselerdi muhtemelen onlara inanmazdık. Eğitimimizin sekteye uğrayacağını, arkadaşlarımızla oturup bir kahve içemeyeceğimizi veya sevdiklerimize sarılamayacağımızı… Beynimiz, hepimiz için oldukça normalleşmiş standartlarımızın ve zevklerimizin nasıl bu kadar ciddi bir şekilde kısıtlanacağını hesaplayamazdı. Ve muhtemelen bunları söyleyen kişilere deli diyerek, bunların imkansız şeyler olduğu konusunda alay ederdik.

Ancak gerçekten de oldu, hepimiz için oldukça normal şeyler bile birdenbire elimizden alıverildi.

Yakın zamanda okuduğum bir makale, beklenmedik ve zor koşullara uyum sağlamanın psikolojik faydalarına dikkat çekiyordu. Gerçekten de öyle miydi? Bu konu üzerine biraz kafa yorduktan sonra hiç şüphesiz öyle olduğuna karar verdim. 1 sene önce imkan bile vermediğimiz durumlar şimdi hayatımızın gerçeği olmuştu ve biz yeni normale adapte olmuştuk. Bundan dolayı, 1 sene önceye kıyasla kendimi daha güçlü ve her duruma adapte olabilecek güçlü bir birey olarak görüyorum. Her birimiz bu zor zamanlarda elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu süreç bittikten sonra, büyük bir çoğunluğumuz sürecin başlangıcında olduğumuz insanlardan çok daha güçlü insanlar olacağız.

Zaten bundan daha kötüsü ne olabilir ki? Bu durumu atlattığımıza göre artık her şeyi atlatabiliriz! Lütfen bana kızmayın, yalnızca küçük bir şaka. : )


Bu olaya bir nimet gibi davranıp, “kişisel gelişimimiz için büyük bir hediye” tarzında boş aforizmalar yapmak istemiyorum. Bu süreç boyunca birçoğumuz maddi manevi büyük sorunlar yaşadık. Sevdiklerimizden ayrı kalmak, hatta ayrılmak zorunda kaldık… Hepimiz için çok zor bir süreçti ve öyle olmaya da devam ediyor. Ancak bu kadar olumsuzluktan sonra insanların, kendilerinin ne kadar güçlü olduklarının farkına varabilmesini ve imkansız olarak tanımlanan her durumla başa çıkabileceklerine inanmalarını temenni ediyorum. 

Bugün hepimiz bir yıl öncesine göre farklı insanlarız. Belki daha mutlu değil, daha pozitif değil, daha iyi değil ama belki de daha güçlü. Çünkü; elimizden alınırsa asla yaşayamayız dediğimiz durumlarla bile baş edebileceğimizin farkına vardık.

Bu süreç boyunca canını dişine takarak her daim yanımızda olan sağlık çalışanlarımıza, kolluk kuvvetlerimize ve bir başkasının mutluluğu için çalışan bütün iyi insanlara selam olsun, sizlere minnettarız. Dilerim ki; kaybettiğimiz bütün güzellikleri geri kazandığımız zaman, hayatın tadını eskisinden de güzel çıkarmaya devam ederiz. Sağlıcakla kalın. : )  

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Oyunu Akıllı Oyna

Başarılı Olmanız İçin Vazgeçmeniz Yeterli!