Kendini Aptal Yerine Koymaya Hazır Değilsen Asla Kazanamazsın - boks- boks maçı- boksör

Kendini Aptal Yerine Koymaya Hazır Değilsen Asla Kazanamazsın

Üniversiteden mezun olduktan sonra, yeni insanlarla tanışıp güven kazanmak için bir satış işi yaptım. Arkadaşlarımdan bazıları hata yaptığımı açıkça belirtti. Onlara kararımı anlattıktan sonra bazı “endişeli” tepkilerle karşılaştım. “Dostum ne söylediğinin farkında mısın? Aptal gibi gözükeceğini biliyorsun değil mi?” gibi…

Satış işinden ayrıldıktan sonra dünyayı daha iyi anlayabilmek için Barselona’ya taşınmaya karar verdim. Arkadaşlarımdan bazıları hata yaptığımı tekrar ve tekrar söyledi.

Onlara planlarımı anlattıktan sonra şöyle “sevecen” sözlerle karşılaştım: “Birkaç ay sonra eve eli boş dönmek zorunda kaldığında ne kadar aptal hissedeceğini düşündün mü?”

Karım ile bir aile hayatına başladıktan sonra, yazdığım bazı makaleleri internette yayınlamaya karar verdim. Arkadaşlarıma yaptığım çalışmaları gösterdikten sonra bazı “destekliyici” tepkilerle karşılaştım. “Güzel. İnsanlar utanç verici hikayeleri sever.”


Keşke bugün burada, arkadaşlarımın yanıldığını söyleyebilseydim ama yanılmadılar.

Satış işimin ilk birkaç ayı kendimi kandırdım. Bazı günler, potansiyel bir müşteriyi ararken ismimi bile söylemekte zorlandım. Kekeme olduğum için özellikle “M” harfi ile başlayan kelimelerle zor zamanlarım oldu ve düşünün adım “M” harfi ile başlıyor.

Ancak, altı ay içerisinde satış katındaki herkesi şaşırtmış ve utandırmıştım çünkü kekeme bir çocuk, onların 5 kişi yaptığı işi tek başına yapıyordu. Daha sonra o yıl, takım yöneticiliği ve satış müdürlüğüne terfi ettim.

Arkadaşlarım söylediğine göre “kendimi aptal yerine koymam”,  nihayetinde bugün müdür olamamı sağladı.


Barselona’ya taşındığımın ilk bir kaç ay kendimden utanmıştım. Bazı günler, yalnız olduğum ve iş bulamamış olduğum için buraya gelmek için biriktirdiğim paranın tükeneceğini söyleyerek, gözyaşları içinde annemi arardım.

Ancak, altı ay içerisinde çok uluslu şirketlere İngilizce öğretiyor ve devlet kurumlarına iş seminerleri veriyordum, herkesin bana çalışma belgesi olmadan bunu yapmanın imkansız olduğunu söylemesine rağmen. Daha sonra o yıl, bir konuşma yapmak için gittiğim şirkette dünyanın en güzel kızını gördüm.

Arkadaşlarım söylediğine göre “kendimi aptal yerine koymam”, beni hayallerimin kadınıma götürdü ve iki güzel kız çocuğuna baba olma gururunu yaşattı. 


Çevrimiçi yazmamın ilk birkaç ayında kendimden utandım. Bazı günler, beni kötü gösteren bazı hikayeler paylaştım. Ve bir sürü hata yaptım.

Ancak, altı ay içinde çalışmalarım yüzlerce insan tarafından okunuyordu ve insanlardan destek mesajları alıyordum. Daha sonra o yıl, yazılarım, yarım düzine ticari yayında göründü ve daha önce sadece uzaktan hayran olduğum insanlarla arkadaşlık kurma şansını bana verdi.

Arkadaşlarım söylediğine göre “kendimi aptal yerine koymam”, sonunda yazı yazmakta ki gerçek tutkumu keşfetmeme yardımcı oldu. 


Dünya, hayallerinizdeki kariyere ve yaşama nasıl ulaşacağınıza dair tavsiyelerle doludur.

Benim cevabım basit; eğer bir şeyler yapmak istiyorsan ama insanlar bunun seni kötü göstereceğini söylüyorsa, ne söylediklerini unut ve yine de yap.

Tabii ki, yine de aptal durumuna düşebilirsin. Seni tanımıyorum ama ben, yedek kulübesinde oturmaktansa sahada dövülmeyi tercih ederim. 

Bu hayatta tek bir şansımız ve eğer son 40 yılda ufakta olsa bir şey öğrendiysem, o da şudur; sahip olmaya değer hiçbir şey ucuz değildir.

Öyleyse, dünyaya adım at ve aptalca şeyler yap! Bunun sizi asıl olmanız gereken yere götürdüğünü göreceksiniz.

Kendini Aptal Yerine Koymaya Hazır Değilsen Asla Kazanamazsın

Paylaş

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.