Kendi İşini Kendin Yap

Bu basit ifadeyi ne kadar seviyorum anlatamam. Kendi işini kendin yap. Ne gerekiyorsa söylüyor.

Peki hayatlarında bir şey yolunda gitmediği zamanlarda başka birinin gelip her şeyi onlar için düzeltmesini bekleyen insanlar tanıyor musun? Kesin tanıyorsundur. O kadar fazlalar ki… Onların ihtiyaçlarını gidermenin, bakıcılık yapmanın başka birinin görevi olduğuna kendilerini inandırmışlar. Onlar bozduğunda, tamir etmek başkalarının işi…

Yaşananlar hiç onların suçu değil gibi…

Ama şimdi beni yanlış anlamanı da istemem. Elbette çok sayıda insanın gerçekten yardıma ihtiyacı var ve başarılı olmak istiyorsak acı çekenlere, hayatta zorlananlara, fakirlikle mücadele edenlere, hastalara veya şiddet görenlere sevgimizle yardımımızı sağlamak bizim görevimiz… Gerçek başarının merkezinde her zaman vermek vardır.

Burada bahsettiğim “yardıma ihtiyaç” ise gerçek bir ihtiyaç değil. Zor olabilecek işi yapması için başkasını çağırmak… “Tembellik” de diyebilirsin.

Her yanımızda pek çok insan gerek sağlık olsun, gerek maddiyat ya da toplumsal sorunlar; patronun, öğretmenin ya da hükümetin gelip o sorunları çözeceği beklentisiyle yaşıyor.

Ama hayatta kalma eğitiminin en değerli derslerinden biri kendi kendine yetebilmektir. Seni kurtarmaya gelen olmadığında, kendi başına işi çözebilmen gerekir. Bu mantıkla bir sadelik, dürüstlük, farkındalık ve güç var; düşün biraz.

Artık bulunduğun konum yüzünden başka birini suçlayamazsın. Artık bahanelere yer yok. Sessiz ve sakin bir şekilde bu konumda olduğunu kabul edecek, burada kalmak istemediğini anlayacaksın. İşte o noktada aksiyon alman gerekiyor. Hem de dev bir aksiyon… İyi, olumlu, günlük aksiyon…

Yağmur yağdığında aksiyon alacaksın, yatakta beş dakika daha uzanmak istediğinde aksiyon alacaksın, sana dair her şey çökerken ve biterken aksiyon alacaksın, her şey karanlıkken aksiyon alacaksın.

Aksiyon bizim her şeyimiz… Aksiyonda güç var.

Daha fazla oturma artık, derin bir nefes al, gülümse ve yoluna bak. Yolculuğun önünde nasıl uzanacağını seyredecek çok vaktin olacak.

Artık macerayı gerçekten yaşamaya başlıyor, kendi yolunu kendin çiziyorsun. Artık seni çekip çıkarması için başka birinin gelmesini, her şeyin bir tepside önüne sunulmasını beklemiyorsun. Kendini kendin kurtaracaksın.

Şimdi şu ifadeyi daha rahat anlayabilirsin; “Bir şey yapılacaksa, ben yapacağım!”

İyi hissettiriyor mu? Sen yapacaksın! Kendi işini kendin göreceksin!

Sonrası yolculuğun tadını çıkarmak…

Kendi İşini Kendin Yap

Paylaş
Berke Arı

Bir işi doğru yapmak. Niçin yanlış yapıldığını açıklamaktan daha az zaman alır.

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.