in ,

Kendi Dünyanızı Yaratın

Çocukken tek yapmak istediğim, iyi insanların bulunduğu bir yere gitmek ve onlarla birlikte yaşamaktı. Tabii ki de böyle bir şey asla mümkün olmadı. İyi insanların bir arada yaşadığı belli bir yer yok, onlar her yerde yaşıyorlar. Onları internetten tanıyorum. Demek istiyorum ki; pek çok akıl yürütmelerim, diyaloğum ve sanatla ilgili arkadaşlığım online olarak gerçekleşiyor. Coğrafi bir sanat sahnesi yerine Twitter arkadaşlarım var.

İçinde yer almak istediğiniz dünyayla iletişime geçmeye başlamak için bulunduğunuz yerden başka bir yerde olmanıza gerek yok. Bir yerde sıkışmışsanız cesur olun. İletişime geçebileceğiniz birçok insan var orada.

İçinde yaşadığınız dünyadan pek haz almıyor olabilirsiniz. Eğer öyleyse onun çevresinde kendi dünyanızı yaratmaya başlayabilirsiniz. Etrafınızı sevdiğiniz kitaplar ve objelerle çevreleyin. Duvarlara bir şeyler yapıştırın. Kendi dünyanızı yaratın. Franz Kafka, “Evden dışarı çıkmanıza gerek yok. Masanızda oturun ve dinleyin. Hatta dinlemeyin bile, sadece bekleyin. Beklemeyin, sakin ve tek başınıza kalın. Bütün dünya kendisini size sunacaktır.” der. Ve Kafka internetten tam bir yüzyıl önce doğmuştu.

Tek ihtiyacınız olan çalışacak bir yer ve bunu yapacak zaman. Biraz gönüllü yalnızlık ve geçici esaret. Eğer yaşam durumunuz buna müsait değilse, bazen yalnızlığı ve esareti doğada da bulabilirsiniz. Çocukken annem beni zorla alışveriş merkezine sürüklerdi. Alışverişe başlamadan önce beni bir kitapçıya götürür ve istediğim bir kitabı alırdı. Dükkanlara giderdik ve annem alışverişini yaparken ben kitabımı okurdum. Bu böyle senelerce sürdü. Pek çok kitap okudum.

Şimdi bir arabam ve cep telefonum var. Her zaman iletişimdeyim ve asla yalnız değilim. İş yerime arabayla gitmek 15 dakikadan daha kısa sürse de işe gidip gelirken çoğu zaman otobüse biniyorum. Sıra beklemem gereken ve wi-fi olmayan yerlerde sıkılmadan sıra bekleyebiliyorum. Havaalanında bilgisayarımı ve telefonumu kapalı tutuyorum. Kütüphanede takılıyorum.

Yalnızlığımın ve geçici esaretimin  tadını çıkarabilmek için yanımda sürekli bir kitap, bir kalem ve defter taşıyorum.

Kendi Dünyanızı Yaratın

2 Nota 1 Beste #10 – Gerizekalı Sevgilim Benim – Mustafa Topaloğlu

Dyt Selen Demir ile Sağlık olsun #5 – Bitkisel Besin Destekleri ve Bitki Çayları