in , ,

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan kahvenin günlük yaşama ilk çıkmaya başladığı dönem 1. nesil kahvecilik olarak adlandırılır. 2. nesil kahvecilik ise en basit tanımıyla, kahve zincirlerinde yapılan kahveler olduğunu söyleyebiliriz.  1. Nesil ve 2. nesil kahvecilikle ilgili yazılarımıza aşağıda bulunan bağlantılar üzerinden göz atabilirsiniz.

Kahve Nesilleri Serisi: 1. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi: 2. Nesil Kahvecilik

3. Nesil Kahvecilik

Terim olarak ilk defa Trish Rothgeb tarafından 2002 yılında yazdığı bir makalede kullanılan 3. nesil kahvecilik, kahveye aynı şarap veya el yapımı biradaki gibi sanatsal bir yaklaşım getirmektedir. Bu dönemde kahvenin yetiştiği coğrafi bölge, çekirdeğinin türü, içerdiği kafein miktarı, hasat dönemi ve şekli, kavrulması süresi, derecesi ve tarihi, dinlendirilme süresi, hangi ekipmanla demlendiği, sertliği gibi konular hem üretici hem de tüketici açısından büyük önem arz ediyor.

  1. nesil kahvecilik; kahveye gerçek değerin verildiği, gerçek kahve kültürünün inşa edilmeye başlandığı dönemdir.

3. nesil kahveciler, 1. Ve 2. Nesil kahvecilerden oldukça farklı olarak kahve çekirdeklerini belirledikleri özel bölgelerden direk ithal edip, kendi dükkanlarında kavurur ve kavrulma işlemi, kahvenin karakterini kazandığı çok önemli bir aşamadır çünkü kahvenin kafein, asidite, tat ve kıvam unsurları kavrulma işlemiyle net bir çerçeve kazanır. Üçüncü nesil ile birlikte yeni kahve kavurma teknikleri de ortaya çıkmıştır ve insanlar demleme ve sunum alanlarında yeniliklere daha çok ilgi göstermişlerdir. Bu ilginin en çok yoğunlaştığı hususlardan biri de latteart. Latte ve cuppuccino hazırlarken espresso üzerine yavaşça dökülen köpürtülmüş süt ile ortaya konan figürler çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

3. nesil kahvecilik akımının asıl amacı kahveden aromasını kaybetmeden, en iyi tadı alabilmektir.

Üçüncü neslin diğer bir yeniliği de yeni demlemedir, bunlardan bazıları vacum, siphon, chemex, V60 ve aeropress teknikleridir. 3.nesli yine özel kılan diğer bir şey ise kahve dükkanlarının her birinin bireysel oluşudur. Tekdüze ve tek tat olan ikinci nesil kahvecilerden ziyade üçüncü nesil kahveciler, sanatsal yaklaşımı ve bireysel tecrübeleriyle kahve severleri sevgini kazanmaya devam ediyor. Türkiye’de Ministiry of Coffee, Cup of Joy, Manuel Deli & Coffee, Petra Roasting Co gibi üçüncü nesil kahveciliğin başarılı temsilcilerindendir.

3. nesil kahve kültüründe ne içtiğinizi bilirsiniz. Bu kahvecilik nesli doğal kahveden alınabilecek tadın en son noktasıdır.

3. nesil kahvecilik ile beraber yeni iş alanları doğmuştur. Baristalık mesleği de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Baristaların uzmanlık alanına hangi kahvenin ne kadar demleneceği, çekirdek boyutuna göre yoğunluğun anlaşılması, hangi ekipmanın kullanılacağı ve farklı aromalarla kahvenin zenginleştirilmesi gibi birçok konu giriyor. 3. nesil kahve çeşitleri arasında Brezilya, Etiyopya, El Salvador, Kolombiya, ve Kenya kahveleri dikkat çekiyor.

MADDE MADDE 3. NESİL KAHVECİLİĞİN YARARLARI

3. nesil, 1. ve 2. Nesil kahveciliğe göre daha sağlıklıdır. Ne içtiğinizi bilirsiniz. Doğal kahveden alınabilecek lezzetin son noktasıdır. Yüzlerce kahve çekirdeği arasından damak tadınıza en uygun olanı seçerek, farklı aromalarla zenginleştirebiliyor oluşunuz, asırlar boyu süregelen kahve deneyimindeki en iyi tadı elde etmenize olanak tanır.

MADDE MADDE 3. NESİL KAHVECİLİĞİN DEZAVANTAJLARI

2. Nesil kahvecilikle aynı soruna sahip olan bu dönem, maddi durumu iyi olmayan bireyler için lüks olabiliyor. Fakat rekabetin artması ve ulaşılabilirlik anlamında kahve, düşük gelir düzeyine sahip kişiler tarafından dahi tüketilebilir bir içecek olma özelliği taşıyor.

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Becerilerinizi Geliştirmenin 6 Kanıtlanmış Yolu

Steve Jobs'dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu

Steve Jobs’dan İlham Aldığım 5 Mükemmel İpucu