in , ,

Kahve Nesilleri Serisi: 2. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi / 2. Nesil Kahvecilik

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan kahvenin günlük yaşama ilk çıkmaya başladığı dönem 1. nesil kahvecilik olarak adlandırılır. Suda çözünebilir (toz, granül), hızlı hazırlanan, uzun ömürlü ve ekonomik; fakat katkı maddeli ve aroması düşük kahvelerdir. 2. Nesil kahvecilikle ile ilgili yazımıza göz atmadan önce 1. nesil kahvecilikle ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kahve Nesilleri Serisi / 1. Nesil Kahvecilik

2. Nesil Kahvecilik

1960’lardan sonra ortaya çıkan zincirleme kahve şirketlerinin oluşturduğu bir anlayış olan ikinci nesil kahvecilik, kahve dünyasına pek çok çeşitte kahveyi de beraberinde getirmiştir. Bu nesli en basit şekilde tanımlamamız gerekirse, kahve zincirlerinde yapılan kahveler olduğunu söyleyebiliriz. Uzun yıllar boyunca hazır kahveler içtikten sonra kahveyi farklı tatlarla birleştirme fikri doğdu ve kahvenin içine süt, karamel ve krema eklenmeye başlandı. Latte, espresso, mocha v.s gibi kahveleri hayatımıza sokan ikinci dalga kahveciler, granül kahveye göre daha taze ve lezzetli bir kahve sunarken, bardakta kahve anlayışını da hayatımıza sokmuştur

2. Nesil kahveciliği asıl başlatan kişi A. Peet’tir. A. Peet’in arkadaşları 1971 yılında Starbucks’ı kurarak 2. nesil kahveciliğin mihenk taşını taşımışlardır.

İkinci nesil kahvecilik Starbucks, Peet’s Coffee and Tea, Lavazza, Gloria Jean’s Coffee gibi kahve zincinlerini ifade ediyor. İkinci nesil kahvecilikle beraber kahve yöreleri, demleme yöntemleri (French Press vs.) tüketiciler tarafından öğrenilmeye başlandı. Espresso ve espresso bazlı kahve türleri (Americano, Cappuccino, Macchiato, Flat White, Latte) popülerlik kazandı ve günlük hayatın bir parçası haline geldi. Aynı şekilde soğuk kahveler de ilk kez ikinci nesil kahve dükkanlarında sunulmaya başlandı.

İlginizi Çekebilir: Starbucks’ta Barista Olarak Çalışırken Öğrendiğim 6 Şey! Starbucks’ta Çalışılır Mı?

2. Nesil kahveciliğin doğuşunun nedenlerinden bir diğeri de, ev ve iş yerleri dışında insanların birbirleri ile sosyalleşebileceği yeni alanlara ihtiyaç duymasıdır. Günümüzde bile insanlar kafelere sadece güzel kahve içebilmek için değil arkadaşları ile vakit geçirip sohbet etmek için gidiyorlar.

Kahve Nesilleri Serisi / 2. Nesil Kahvecilik

MADDE MADDE 2. NESİL KAHVECİLİĞİN YARARLARI

2. nesil kahvecilik 1. nesle kıyasla daha sağlıklıdır. Kahveyi daha yumuşak sevenler için Latte, yoğun sevenler için Espresso ve aromalı sevenler için Mocha gibi seçenekler ortaya çıkmıştır. Bu sayede tek tipte kahve alışkanlığı bir son bulmuştur.

MADDE MADDE 2. NESİL KAHVECİLİĞİN DEZAVANTAJLARI

2. Nesil kahveciliğin temsilcileri, ticari kurum ve kuruluşlar oldukları için, daha fazla kar sağlamak adına kalitesiz kahve çekirdeklerini tercih edebilirler. Fakat, satın aldığınız kahvenin tadından memnunsanız, herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

76 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duvarın Diğer Tarafına Geçmek: Başaracağım!

Duvarın Diğer Tarafına Geçmek: Başaracağım!

Albert Einstein Hakkındaki 5 Büyüleyici Gerçek

Albert Einstein Hakkındaki 5 Büyüleyici Gerçek