in ,

Kahve Nesilleri Serisi: 1. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi / 1. Nesil Kahvecilik

Kahve, keşfedilip içecek olarak tüketilmeye başlamasından itibaren içinde bulunulan dönemin ihtiyaçları ve teknolojik imkanları kapsamında farklı yöntemlerle insanların beğenisine sunulmuştur. Bunların yaygınlaşmasıyla beraber “kahve nesilleri” denilen trendler oluşmuştur.

1. Nesil Kahvecilik

Tarihi 5 asırlık bir geçmişe dayanan kahvenin, günlük hayatın içerisine girmeye başladığı dönem 1. nesil kahvecilik olarak biliniyor. 20. yüzyılın başlarına denk gelen bu süreç, suda çözünebilen, kimyasal işlemden geçirilen toz kahveyle başladı.

1. Nesil kahvecilikte kahve alınır, satılır ve tüketilir.

Bu döneme damgasına vuran olay, R.W Hills ile Austin’in kahveyi vakumlu paketlere koyarak satma fikridir. Suda çözülebilen kahvelerle vakum yapmayı başaran şirket, kahvenin kokusunu uzun süre saklayarak raf ömrünü uzatmayı hedeflemişti. Bu fikrin hayata geçirilmesiyle birlikte kahve, daha uzun sürelerde saklanabilir hale geldi.

Böylelikle tüm dünyadaki tüketim oranı da hızla arttı. Kahveye talep arttıkça, üreticiler de en kolay ve hızlı yoldan kahve hazırlama yöntemlerini aramaya koyuldu. Bu da kahve kültürünün doğuşunu hazırladı. Tabii bu dönemde kahvenin, kalitesinden daha çok tüketimine önem verilmişti.

Herhangi bir meyve çekirdeğiyle formu aynı olan ve bitkiden elde edilen kahvenin suda çözünebilmesi için çeşitli kimyasal işlemlerden geçti, adı ve kokusunu yitiren kahveye çeşitli katkı maddeleri eklendi. Çıkan sonuç kahve olarak adlandırılsa da saf kahveden son derece farklıydı. Günümüz de aşina olduğumuz Nescafé gibi suda kolayca çözünebilen, doğrudan su ile karıştırılıp tüketilen kahve anlayışını kapsıyor.

Neredeyse tek tip olan, kafein özelliğinden yararlanmanın daha ön planda olduğu içecektir.

1. Nesil kahvecilikte, kahvenin yalnızca sıcak su eklenip karıştırılarak hazırlanabilmesi, zamandan tasarruf için oldukça önemlidir, aynı zamanda hazırlanışı da oldukça kolaydır. Kahveyi demlemek, demleme ekipmanını temizlemek ve artan posayı çöpe atmak gibi zahmetli işlere bulaşmanıza gerek kalmaz. Vakumlu paketlerde muhafaza edildiği için de uzun süreler bozulmadan kalabilir.

Büyük firmaların onlarca kimyasal işlemden geçirip vakumlu paketlere yerleştirerek insanlara sunduğu, sıcak su döküp karıştırılarak tüketilen içeceğe kahve demek yerine, kahve aromalı kimyasal içecek demek daha doğru olacaktır.

MADDE MADDE 1. NESİL KAHVECİLİĞİN FAYDALARI

1- Hızlıdır. Suyun içinde çözünebilmesi sebebiyle çabuk hazırlanır.

2- Kolaydır. Demlemek, kullanılan kahve demleme ekipmanını temizlemek, kahvenin posasını çöpe boşaltmak gibi zahmetleri yoktur.

3- Vakumlu paketleme yöntemi sayesinde uzun ömürlü olarak saklanabilir.

 MADDE MADDE 1. NESİL KAHVECİLİĞİN ZARARLARI

1- Kimyasal ve sağlığa pek de yararlı değildir. Suda çözünebilir hale gelmesi için birçok işlemden geçer.

2- İçine eklenen maddeler sebebiyle kahve ve kafein oranı düşüktür. Bu da aromasının düşük olmasına ve kafeinin sihirli etkilerinden yararlanılamamasına sebep olur.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

56 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel Gelişiminize Katkıda Bulunacak 26 Bruce Lee Sözü.

Kişisel Gelişiminize Katkıda Bulunacak 26 Bruce Lee Sözü

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz? Hayvanlar Rüya Görür mü?

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz?