in

Jony Ive Apple’dan Ayrıldı! Jony Ive Kimdir?

Apple için yaptığı tasarımlarla ünlenen İngiliz tasarımcı, iPod’dan iPhone’a, Apple ürünlerinin kutu tasarımlarından, Apple işletim sistemlerinin arayüz tasarımlarına kadar birçok önemli projede yer almıştır. Bunların yanı sıra Apple Park ve Apple mağazaları gibi Apple için önemi büyük olan mimari projelerde de yer almıştır.

Jony Ive, Apple’ın kurucusu ve Apple’ın bugünlere kadar gelmesinde en büyük pay sahibi olan Steve Jobs tarafından “markanın asıl ruhu” olarak nitelendiriliyordu. Steve Jobs döneminde Jony Ive ve Jobs, tasarımlar üzerinde birlikte çalışıyor, sık sık fikir alışverişinde bulunuyorlardı. Steve Jobs’ın da belirttiği gibi Jony Ive, Apple için önemli bir kişiydi.


Steve Jobs ve Jony Ive

Steve Jobs, yönetim kurulu tarafından kendi kurduğu şirketten kovulduktan sonra işler Apple için iyiye gitmiyordu. Apple günden güne kötüye gidiyor, başarısızlıklarla anılan bir şirket olma yolunda ilerliyordu.

Bu kötü gidişattan dolayı Jobs, 1997’de Apple’a güçlü bir şekilde geri dönmüş ve CEO luk görevini devralmıştı. Jobs CEO luk görevini devraldıktan tam 1 yıl sonra Jony Ive’ı Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı koltuğuna getirerek, Apple’ın tekrardan canlanmasında kilit bir rol almasını sağladı. Jobs ve Ive birlikte çalışarak Apple’ı kötü bir kaderden kurtardı ve bugünkü muazzam konumuna getirdi.

Ive’nin Jobs ile yürüttüğü ilk büyük projesi 1998’de piyasaya sürülen renkli iMac’lerdi. Bu makinenin başarısı, Apple’ın PC pazarında söz sahibi olmasını sağladı ve Apple’ın yükseliş hikayesinin başlamasına zemin hazırladı. Jony Ive, MacBook, iPod, iPhone vb. birçok cihaz üzerinde önemli bir rol üstlenmiştir.

previous arrow
next arrow
Slider

Jobs’ın Ölümünden Sonra Apple’daki Görevi

Steve Jobs’ın ölümünden sonra Apple’ın CEO koltuğuna Tim Cook gelmişti. İnsanların kafasında da sorular vardı; “Acaba bu işi becerebilecek mi?”, “Jobs’dan sonra şirket gelişimi yavaşlayacak mı?”.

İnsanların kafasındaki bu sorular, yalnızca Tim Cook için değil, Jobs’dan sonra o koltuğa kim gelse oluşacaktı. Bir efsanenin ardından onun koltuğunu almak kolay olmasa gerek. İşte bu süreçte Steve Jobs’ın iş konusunda çokça güvendiği ve yakın arkadaşı olan Jony Ive, Jobs ve Cook süreçleri arasında bir köprü görevi gördü, süreklilik sembolü oldu.


Jony Ive Şimdi Ne Yapacak?

1992 Yılında Apple’a katıldıktan tam 27 sene sonra Apple’da ki görevinden ayrıldığını açıklayan Jony Ive, LoveFrom isimli yeni bir tasarım şirketi kuracağını belirtti. Yeni şirketi sayesinde Apple’a destek vereceği ve ilk müşterisisinin Apple olacağı söylensede, Jony Ive Apple için büyük bir kayıp oldu. Zaman neler getirir hep birlikte göreceğiz. 🙂

LFW SS2013: Burberry Prorsum Front Row

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hiçsiz Şehir

AVCI