in ,

Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, E.T. Gibi Filmlerin Yönetmeni Steven Spielberg’in Hikâyesi

Steven Spielberg 33 yaşında tarihin en başarılı film yapımcısı oldu. Halen (E.T.) de dahil olmak üzere, tüm zamanların en mükemmel on filminden dördünün yaratıcısı odur. Bu genç yaşında böyle bir noktaya nasıl geldi? İşte bu ilgi çekici bir hikayedir:

Spielberg, on iki, on üç yaşlarından beri bir film yönetmeni olmak istediğini biliyordu. On yedi yaşındayken bir hafta sonu Universal Stüdyoları’nı gezmek için düzenlenen bir tura katılması, onun hayatını değiştirdi.

Fakat turun tüm ayrıntıları gözler önüne sermediğini gören ve ne istediğini, neler yapabileceğini bilen Spielberg hemen harekete geçti. Gerçek bir filmin çekimlerini izlemek için gruptan ayrıldı. Sonra da kendini, bir saat boyunca ilginç film hikayelerini dinleyeceği Universal’ın Yazı İşleri Müdürü’nün odasında, koyu bir sinema sohbetinin içinde buluverdi. Müdür de Spielberg’in senaryolarını ilgiyle dinliyordu.

Birçokları için hikâyenin bu kadarı, hikâyenin sona ermesi için yeterlidir. Fakat Spielberg, diğerleri gibi değildi. Çok güçlüydü ve ne istediğini biliyordu. İlk ziyaretinden ders alarak, yaklaşım biçimini değiştirdi.

Ertesi gün, takım elbisesini giydi, babasından kalan ve içine sadece bir sandviç ve iki şekerleme koyduğu evrak çantasını aldı ve sanki oranın kırk yıllık çalışanıymış gibi film setine tekrar gitti. O gün çok işi olan bir set görevlisi tavrı takınarak kapıdaki bekçiyi atlattı ve hızlı adımlarla içeri girdi. Kendisine terk edilmiş bir treyler buldu ve plastik harflerle kapıya “Steven Spielberg – Yönetmen” yazdırdı.

Sonra tüm yaz boyunca, yazarlar, editörler ve yönetmenlerle tanışıp sohbet etmeye, en çok özlemini çektiği bu dünyada oyalanıp her konuşmadan bir şeyler elde etmeye ve film dünyasında nelerin döndüğünü öğrenip kendini geliştirmeye devam etti.

Universal Şirketinde çalışmaya başlayan Steven, 20 yaşında kendi çektiği küçük bir filmi yöneticilere gösterdi ve hemen ardında bir TV dizisinin yedi yıl boyunca yönetmenliğini yapmak için teklif aldı. Böylece Steven hayallerini gerçeğe dönüştürecek ilk adımı attı.

Jaws, Jurassic Park, Schindler'in Listesi, E.T. Gibi Filmlerin Yönetmeni Steven Spielberg'in Hikâyesi

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karar Alma ve Düşünme Kabiliyetinizin Ulaşabileceği Nokta Girdi Seviyeniz İle Sınırlıdır

Karar Alma ve Düşünme Kabiliyetinizin Ulaşabileceği Nokta Girdi Seviyeniz İle Sınırlıdır

Müşterilerine Rakiplerini Öneren Bir Şirket: Zappos - Tony Hsieh'in Anısına

Müşterilerine Rakiplerini Öneren Bir Şirket: Zappos – Tony Hsieh’in Anısına