in ,

İzzet Safer Röportaj

İzzet Safer kimdir? Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

10/07/1990 Mersin doğumluyum. Ailem Selanik göçmeni. Aksaray Üniversitesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü okuyorum.

Atletizm ile ne zaman tanıştınız ve ne zaman profesyonel olarak bu sporu yapmaya karar verdiniz?

Atletizm ile lise 2.sınıfta başladım. Beden eğitimi öğretmenim tarafından Liseler Arası Türkiye Şampiyonasına katıldım. Orada 100 ve 200 metre branşında birinci olmuştum, 200 metrede dünya yıldızlar barajını geçmiştim ve Fransa’da düzenlenen dünya liseler şampiyonasına katılmaya hak kazanmıştım. Orada da 200 metre koşup 1. olmuştum, böylelikle atletizme ilk adım atmam bu şekilde gerçekleşti.

Bir olimpiyat sporcusu olmak için nasıl aşamalardan geçmek ve nasıl çalışmak gerekiyor?

İyi bir sporcu olabilmenin anahtar kelimeleri; başarı, hırs, disiplin ve sabırdır. Disiplinli bir şekilde çalışmak gerek. Hayatının her aşamasına dikkat etmelisin ve çok ödün vermen gerekiyor. Çok sıkı çalışmak lazım.

Günler süren antrenmanlar, sıkı beslenme programları ve daha çok fazlası. Bütün verilen bu emekler sadece tek bir an için.

Rekor kırdığınız o an neler hissettiniz?

Hedefine ulaşmak için uzun bir süre sıkı çalışma programlarından geçiyorsun. Hedefine ulaştığın zaman ise, çektiğin onca acıyı üstünden atıyorsun. O anki his anlatılmaz yaşanılır.


Yaptığınız işin fiziksel boyutunun yanı sıra mental boyutu da büyük önem taşıyor. Mental olarak kendinizi nasıl eğitiyorsunuz?

Mental güç, önemli bir kavram taşır sporcular için. Antrenmanlar sadece fiziksel olarak değil mental ve zihinsel çalışmalarla da yapılmakta. Yapılacak olan bir sportif hareketin uygulaması olmaksızın yoğun bir şekilde zihinde canlandırılarak, zihinsel antrenman fiziksel antrenman ile birlikte düşünülerek yapılır. Antrenman programları içerisine mutlaka alınmalıdır.


Milli bir sporcu olmak size nasıl hissettiriyor?

Milli sporcu olmak farklı hissettiriyor. Ülkeni temsil etmek çok güzel bir gurur.

Bir milli sporcu olarak gereken desteği gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

Evet.


Sizi çok etkileyen ve hayatınızı buna göre şekillendirdiğiniz bir söz var mı?

Umut içinde neşeli ol.


İlham aldığınız veya idol olarak gördüğünüz kişiler var mı?

Usain Bolt ve Muhammed Ali diyebilirim.

Spor hayatınız boyunca yaşadığınız en mutlu ve en zor anı bizimle paylaşır mısınız?

En mutlu oldugum an olimpiyatlarda olduğum andı. O atmosferi yaşamak güzeldi ve aynı zamanda zordu çünkü ortam muazzam. İnsanların uğultusu ile dolup taşıyordu.


Sizi rol model alan ve sporcu olmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Hayatta bizi başarılı yapacak tek şey çok çalışmaktır. Ben çok çalışmanın sihrine inanırım. O yüzden ilk tavsiyem hep budur. Çok çalışın. Yaptığınız sporun tüm detaylarına hakim olun. Merak edin. Antrenman bilimlerini, beslenmeyi ne kadar iyi bilirseniz o kadar az yanılırsınız. Spor dışında da hobileriniz olsun. Hayata dair konuşacak bilginiz olsun. Edebiyat, sinema, felsefe, müzik vb. karşı olan ilgileriniz vizyonunuzu genişletir.

Yaptığınız işten zevk alın. Başarıyı değil mutluluğu arayın. Severek yaparsanız ve çok çalışırsanız zaten başarılı olursunuz. Hedefiniz hep büyük olsun. Hayal kurmak güzeldir. Hedefinize ulaştığınız oranda değil hayal kurmaya devam ettiğiniz sürece mutlu olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır, güvenlik amacıyla istenmektedir.

Son Kullanma Tarihi

Şansı Varmış!