in ,

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey
İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey

Günümüz toplumunda yoğun olmak bir norm haline geldi.

Her gün yeni bir şeye maruz kalıyoruz ve bunlarla boğuşuyoruz. Günümüzün tamamını nereye gideceğimizi, ne yiyeceğimizi, zamanımızı nasıl değerlendireceğimizi, kimlerle buluşacağımızı vb. şeyler düşünerek geçiriyoruz. Bu sonsuz döngü içerisinde cevabı ararken, genellikle başladığımız yere geri dönüyoruz; dipsiz bir kuyuya.

Peki bu kuyunun içerisinden nasıl çıkabiliriz?

Bu konu hakkında birçok makale, araştırma ve kitap bulmak mümkün fakat birçoğu birbiriyle çelişiyor. Bütün bu çalışmalar ve araştırmalar kesin bir sonuca işaret ediyor ancak bir süre sonra yeni bir teori ortaya çıkıyor ve ortaya konulan sonuçlar da eskitilmiş oluyor. Bu döngü bu şekilde sürekli devam ediyor…

Ancak daha iyi ve basit bir yaklaşım daha var. Aslında, iyi yaşamanın temelleri her zaman aynı kalmıştır ve basittir. Onları zaten biliyorsununuz, yalnızca küçük bir tazeleme yapalım.

Hayat gerçekten basit, ama biz bunu karmaşık hale getirmek için ısrar ediyoruz. -Konfüçyüs


1- Uyku

Uyku, opsiyonel veya isteğe bağlı bir şey değildir. Uyku, başarı için bir engel de değildir. Tam tersi; uyku, başarının çok önemli bir bileşenidir.

Birçok insan ne kadar az uyuduğu için gurur duyuyor ve bunu bir başarı hikayesi gibi anlatıyor. Sanki bu durum onları, uyku uyuyan kişilere göre daha yetenekli ve hırslı kılıyormuşçasına konuşuyorlar.

Neden vücudumuzun düzenli uyukuya ihtiyacı var? 

Çünkü;

Verimlilik seviyemiz artar,
Yaratıcılık seviyemiz artar,
Dikkat seviyemiz yükselir,
Stres seviyemiz azalır,
İç huzurumuz artar.

Zor geçen bir günün ardından, vücudunuzun iyileşmesine ve ertesi güne hazırlanmasına yardımcı olmak için uykuya ihtiyacınız vardır. Yetişkinler için yedi ila dokuz saat uyku idealdir.

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey


2- Yiyecek

İşlenmiş gıdaları ve fast foodları unutun. En iyi beslenme düzeni, doğal ve sağlıklı şeyler yemekten ibarettir. Vücudunuza aldığınız ve vücudunuzu maruz bıraktığınız her şeye dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı bir beslenme düzeni meyve, sebze, biraz nişasta ve biraz et içerir. Tabii ki farklı protein kaynaklarını da tercih edebilirsiniz; fasulye soya, mercimek gibi baklagiller de iyi seçimlerdir.

Yemek senin tıbbın olsun, ilaç da senin yiyeceğin olsun. -Hipokrat

Besleyici ve sağlıklı bir beslenme düzeni, sağlıklı bir yaşamın temelidir. Hayatta ne elde etmek istediğiniz önemli değil, sağlık her zaman önceliğiniz olmalı. O olmadan, hayatının diğer kısımlarının da pek bir önemi yoktur.

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey


3- Hareketlilik

Günümüz dünyasında sıkıcı ve dar ofislerde gün boyu oturmak çok normal bir hal aldı. Sorun şu ki; vücudumuz, uzun süreler boyunca tek bir yerde oturacak şekilde tasarlanmadı. İnsanoğlu var olduğu ilk günden beri, hayatta kalmak ve beslenmek için hareket etmek zorundaydı.

Günlük yaşamınıza daha fazla hareket eklemenin yollarını bulun. Spor salonunun hayranı değilseniz, kan akışınızı sağlamanın başka yolları da var. Sadece hareket etmeye başlayın.

Öğle arasında yürüyüşe çıkın. İçinde yaşadığınız ama yabancısı olduğunuz şehri keşfedin. Dişlerininizi fırçalarken veya yemek yaparken dans edin. Nasıl veya nerede yaparsınız bilmiyorum ama hareket etmenin bir yolunu bulun.

Daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey


4- Hava

Çok basit. Sonuçta, nefes almak bir insanın yaptığı en içgüdüsel ve en temel aktivitedir. Ancak karmaşıklıklar ve stres hayatımıza girmeye başladıkça zayıf nefes almaya başlarız.

Zaman geçtikçe, zayıf solunum alışkanlıklarımız ilerler ve düzeltilmesi zor bir hal alır.

Stresli hissettiğiniz zamanlar da zayıf nefes almaya veya sığ nefesler almaya eğilimli oluruz. Bu kötü nefes alma alışkanlıkları da stres ve endişe duygularını sürdürür. Tıpkı bir döngü gibi; zayıf nefes alırsanız stres duygularınız ortaya çıkabilir, eğer stresli olursanız zayıf nefes almaya başlarsınız…

Öyleyse bunu hemen yapın; düz oturun, burnunuzdan derin bir nefes alın, üçe kadar sayın, sonra ağzınızdan yavaşça nefesinizi verin.

Beyleyin ve tekrar edin.

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey


5- Amaç

Bu hayatta herkesin bir amaca ihtiyacı vardır. Her sabah yataktan kalkmanıza yardımcı olan, geceleri ise yatağa mutlu gitmenizi sağlayacak bir şeylere… 

Sizi ileriye doğru götüren şeyi keşfettiğinizde, hayata dair olumlu bir bakış açısı geliştirirsiniz. Geleceğe karşı duyduğunuz kaygılar azalır, artık yaşamak için bir nedeniniz vardır. 

Bu hayattaki asıl amacınızı bulduğunuzda, yaşamınızın diğer yönleri de bir araya gelmeye ve toparlanmaya başlar. Etrafınızdaki insanlarla ilişkilerinizi geliştirirsiniz, bulunduğunuz ortama değer katarsınız ve zamanınızı nasıl verimli bir şekilde harcayacağınızı öğrenirsiniz.

Amaç; inanılmaz derecede güçlü bir histir… Yeni roller üstlenin, yeni insanlarla tanışın, yeni düşüncelere açık olun ve bu hayattaki amacınızı olun.


Gereksiz şeyleri hayatınızdan çıkarın.

Hayatınızı bu beş maddeye indirgediğinizde, her şey daha kolay ve güzel hale gelecektir. Basit ama bir o kadar da etkili bu maddelere odaklanarak, hayatınızı daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Unutmayın, yaşamınızın herhangi bir yönündeki eylemleriniz, birbirine bağlı bir zincir gibi diğerini de etkiler.

Hayatınıza etki etmeyen, hatta daha da kötüleştiren şeyleri hayatınızdan çıkardığınız zaman, her gün daha büyük bir etkiyle yaşamaya başlayacaksınız. O zaman iyi yaşamaya başlayın.

İyi Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan 5 Şey

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Silikon Vadisi’nden Teksas’a Taşındım. Pişman Mıyım?

Silikon Vadisi’nden Teksas’a Taşındım. Pişman Mıyım?

Aşırı Çöküşler - Gündüz Gece Podcast

Aşırı Çöküşler