in ,

İYİ BİR DİKSİYONA SAHİP OLMANIN EN ETKİLİ 7 YOLU

İyi bir diksiyona sahip olmak; gerek iş hayatı gerekse günlük hayatta en önemli özelliklerden biridir. Eğer hızlı konuşma sorunundan şikayetçiyseniz veya ses düzeyinizi ayarlamakta zorlanıyorsanız şimdi paylaşacağım yöntemler oldukça işinize yarayacak.

1) Diyafram Nefesi

Nefes kontrolünün diyafram kası ile sağlanması; gerektiği zaman gerektiği kadar nefes verilerek ses kontrolünün en üst seviyede tutulmasını sağlar. Elinizi göğüs kafesinizin altında yani diyafram bölgesinde tutun.  Nefes alırken karnınızı şişirin, nefes verirken karnınızı olabildiğince içe doğru çekin. Eğer yapmakta zorlanıyorsanız bir yere uzanın ve karnınıza kitap vb. koyun. Sonra yine nefes alırken karnınızı şişirin ve nefes verirken karnınızı olabildiğince içe doğru çekin. Eğer kitap inip kalkıyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir.

Bu egzersizi boş mide ile 5-10 dakika boyunca uygulayın. Bu egzersiz ayrıca sinir sisteminizin dengelenmesini de sağlayacaktır.

2) Diyafram Kası İçin Egzersizler

Doğru diyafram nefesi alıp sesinizi etkili kullanmak için yapmanız gereken 3 alıştırma var. Bu dördünü sırayla yapın. Birine başlarken diyafram nefesinizi alın, nefesiniz bitene kadar ilk alıştırmayı yapın. Diğer alıştırmaları da aynı şekilde yapın.

1) aaaaaaaa

2) sssssssss

3) s-s-s-s-s-s

3) Ses yönünüzü ayarlamak için her gün en az 15 dakika yüksek sesle kitap okuyun. Ama gerçekten yüksek sesle okuyun. Bu yöntemi açık bir alanda yapmanızı tavsiye ederim.

4) Hızlı konuşmayı önlemek için her gün en az 15 dakika tane tane kitap okuyun. Bu alıştırmada en önemli şey her kelimeyi net bir şekilde söylemektir. Eğer okurken yine hızlı olduğunuzu düşünüyorsanız heceleyerek okumayı deneyin.

İYİ BİR DİKSİYONA SAHİP OLMANIN EN ETKİLİ 7 YOLU

5) Konuşurken en çok kullandığımız uzuvlar şüphesiz ki yanak, dil, dudak ve çene. Bu uzuvların aktifliğini çeşitli egzersizlerle sağlamak mümkün.

a) Yanak Egzersizleri

– Her iki yanak şişir.
– Her iki yanağı dişler arasına çek.

b) Dil Egzersizleri

– Dilinizi ağzınızda sakız çiğner gibi çiğneyin.
– Dilinizi dışarı çıkarıp bir köşeden diğer bir köşeye değdirin.

c) Dudak Egzersizleri

– u ve x seslerini abartılı tekrarlayın.
– Üfleyerek mum söndürme hareketi yap.

 d) Çene Egzersizleri

– Ağız kapalı iken alt çeneyi sağ-sol hareket ettir.
– Ağız açık iken alt çeneyi sağ-sol hareket ettir.

Bu çene egzersizlerini yaparken çok abartılı yapmamaya dikkat edin.

6) İnternette veya gazetelerde okuduğunuz haberleri sanki haberleri siz sunuyormuşçasına sesli bir şekilde okuyun. Bu ayrıca sunum becerilerinizin artmasına da yardımcı olur.

7) Ağzınıza kurşun kalem tekerlemeler okuyun. Birkaç örnek tekerleme:

– Bilgili bir bildik bilgisiz bir bildikten bin bir kere iyidir. Bilmeyenler bilmediklerini bilseler bilirlerdi.

– Can benim canım çıkan elin canı.

– Felemenkte Felemenkler Felemenkçe konuşurlar.

Bunlar benim diksiyon kursunda öğrendiğim alıştırmalardan sadece birkaçıydı ve bu yöntemlerin çok faydasını gördüm. Sizde de işe yarayacağından eminim. Mutlu günler dilerim. 😇

İYİ BİR DİKSİYONA SAHİP OLMANIN EN ETKİLİ 7 YOLU

İNSANIN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNDE ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAK: MASLOW’UN İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

İNSANIN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNDE ENGELLERİ ORTADAN KALDIRMAK: MASLOW’UN İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

Aykut Elmas Röportaj - Aykut Elmas Fotoğraf

Aykut Elmas Röportaj