in ,

İtalyan Mutfağının Vazgeçilmezi Espresso Pot – Moka Pot İle Kahve Hazırlama

İtalyan Mutfağının Vazgeçilmezi Espresso Pot - Moka Pot İle Kahve Hazırlama!

Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da yeteri kadar ince çekilmiş İtalya’ya özgü bir kahve türüdür. Espresso ilk olarak 1820 yılında Fransız Bernard Rabaut tarafından yapılmıştır. Kısa zamanda hızla tüm dünyaya yayılmayı başaran espresso, herkes tarafından tüketilen popüler bir kahve türü olmayı başardı.

Espresso, İtalyanca ekspres yani hızlı anlamına gelmektedir. Dünya kahve sözlüğünde ise ince öğütülmüş kahvenin üzerine basınç yoluyla sıcak suyun verilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Espresso pişirmek için filtre kahve demlemede yapılabildiği gibi basit bir demleme yöntemi kullanmak yeterli değildir. Espressonuzu ister tam otomatik bir kahve makinesiyle, ister yarı otomatik bir makinesi ile hazırlayın, hiç fark etmez. Çünkü espresso pişirme yönteminin temel prensibi hep aynıdır. Espresso için kaynatılmış sıcak suyun yüksek basınçla son derece ince öğütülmüş toz kahveden geçmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kahve Severler İçin Pratik ve Ekonomik Bir Yöntem: French Press’te Kahve Demlemek

Filtre yerine süzgeç kullanılır. Böylece kahve yağının aromatik lezzetinden hiçbir şey kaybolmaz. Sonuç olarak sert ve yoğun bir lezzet içeren kahve elde edilir. Üzerinde ise kıvamlı, fındık renginde bir köpük oluşur, yani kreması. Mükemmel bir espresso lezzeti için suyun süzgeçten geçme süresi 30 saniyedir, daha kısa olmamalıdır. Aksi taktirde kahvenin lezzeti bozulabilir. Bu süre, kahvenin lezzetinin bozulmaması için daha uzun tutulmamalıdır.

İtalyan mutfağının vazgeçilmezi Espresso Pot ile adım adım kahve hazırlama tarifi:


Adım 1: Espresso potu ve doğru öğütme ayarı

Orta derecede öğütülmüş kahve ideal olacaktır. Espresso potu için ideal öğütme ayarı çok ince olan Espresso kahve ve French Press için kalınca çekilmiş kahve arasındaki boyutta olmalıdır.

Adım 2: Espresso potu ile ön hazırlık

Espresso potunu kaynar su ile doldurulur. Espresso potunu ocak üstüne koymadan önce alt kısmındaki demliği ağzına kadar su ile doldurun.

Adım 3: Espresso potu ve kahve miktarı

Espresso potunda kullanılacak kahve miktarını ayarlamak son derece basittir. Metal filtresi tamamen dolacak şekilde kahve kullanın. Filtredeki kahveye parmaklarınızla basınç uygulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken çok fazla güç uygulanmamasıdır.

İlginizi Çekebilir: Kahvenizi Eşsiz Hale Getirecek Aromalar

Adım 4: Kahve yapımı

Üst ve alt kısmını birbirine sıkıca vidalayın ve Espresso potunu ocak üstüne koyun. Ocak ısısının orta ateşte olmasına dikkat edin.  Su, kaynamaya başlar başlamaz kahveyi geçer. Espresso ise demliğin üst kısmında birikir. Pottan kaynama sesi gelmeye başladığında demliği ocaktan alabilirsiniz.

Not: Espressonun normal kahveye göre daha fazla kafein içerdiği ise aslı olmayan bir söylentidir.

İtalyan Mutfağının Vazgeçilmezi Espresso Pot - Moka Pot İle Kahve Hazırlama!

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

18 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Şey Zihninizde Başlar

NBA Takımlarından Sacramento Kings İsteyen Oyuncularına ve Personellerine Bitcoin İle Ödeme Yapacağını Duyurdu

NBA Takımlarından Sacramento Kings İsteyen Oyuncularına ve Personellerine Bitcoin İle Ödeme Yapacağını Duyurdu