in ,

İSTİKLÂL MARŞI ve Milyonluk Soru

İSTİKLÂL MARŞI ve Milyonluk Soru

5 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? Yarışmasında herkesin merakla beklediği 1 milyon TL değerindeki soru oldukça manidardı.

Soruyu gören çoğu kişinin 10 kıtayı da defalarca okuduğuna eminim. Fakat işin acı bir tarafı da var ki o da saçma sapan şeyleri ezbere bilip, bu milletin bağımsızlık sembollerinden biri olan İstiklâl Marşı’nın kimi kişiler tarafından bilinmemesi. Artık öyle bir kitlenin kaldığını zannetmiyorum çünkü bu soru ve Arda AYTEN sayesinde o kitle de marşımızı ezberlemiş, en azından marşımızı araştırma ihtiyacı duymuştur. İstiklâlimizin timsali olan bu eserin küçük yaşta öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Atatürk’ün de dediği gibi “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.” Sadece İstiklâl Marşı değil elbette. Bugünümüze ışık tutan bu kutsal ve şerefli tarihimizdeki her detayı bilmeli, araştırmalı, ders çıkarmalıyız.

İSTİKLÂL MARŞI HAKKINDAKİ BU BİLGİLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

  • Ordumuza ve milletimize moral vermesi amaçlı milli marş yazılması önerisini veren İsmet İNÖNÜ’nün isteği üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bir marş yazma yarışması düzenlemiş ve 500 lira ödül koymuştur.

 

  • Yarışmaya katılan 724 şiirin hiçbiri beğenilmemiştir.

 

  • Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah SUPHİ, Mehmet Akif ERSOY’un marşa ödül konulması nedeniyle katılmadığını öğrenince Mehmet Akif’e yarışmaya katılmasını ve ödül mevzusunun çözüleceğini belirten bir mektup yazmıştır.

 

  • Mektup üzerine Kahraman Ordumuza şiirini yazan Mehmet Akif, mecliste büyük beğeni ve takdir toplamıştır.

 

  • 12 Mart 1921’de Kahraman Ordumuza şiiri, İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.

 

  • İstiklâl Marşı, son kıtası 5 mısradan oluşan geri kalanı ise 4 mısradan oluşan, toplam 10 kıtadan oluşur. Dikkat edilirse 41 mısra olduğu görülür. Bu da “Allah bir daha bu memlekete İstiklâl Marşı yazdırmasın.” diyen Mehmet Akif’in bu marşı bağımsızlığımıza bir nazarlık olarak yazdığı düşüncesini akla getirmektedir.

 

  • Marşımızın “Korkma” diyerek başlamasının aslında altında yatan güzel bir hikayesi var. Ebu Cehil’in baskısıyla hicret etmeye zorlanan Peygamber Efendimiz, dostu Hz.Ebubekir ile yola çıkar ve bir mağaraya sığınırlar. Hz.Ebubekir’in yakalanacakları korkusuyla endişelenmesi üzerine Peygamberimiz “Korkma ya Ebubekir, Allah bizimledir.” der. Mehmet Akif ERSOY bu olayı düşünerek şiirine Korkma! diyerek başlar.

DİPNOT: Tacettin Dergahı müze haline getirilmiştir ve Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İSTİKLÂL MARŞI ve Milyonluk Soru

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?

✌NE İSTERSEN✌

Formula 1 / Paddock #17 – Japonya GP Öncesi – Cem Bölükbaşı – F1 Racing Kapandı -F1 Fantasy