in , , ,

İş Yaşantınızda Büyük Sonuçlar Elde Etmek İçin Yapabileceğiniz 3 Küçük Şey

İş Yaşantınızda Büyük Sonuçlar Elde Etmek İçin Yapabileceğiniz 3 Küçük Şey

Yapmanız gereken şeyler gitgide büyüyor ve birikiyor ancak sizin, bunları yapmak için hiç enerjiniz yok. Sorumluluklarınızı ve işlerinizi sürekli erteliyor, son dakikaya bırakıyorsunuz. Tanıdık geldi değil mi? Hayatınız boyunca çok defa bu duyguyu yaşamışsınızdır, yaşamışızdır.

Bir şeyleri ertelemek, stresden uzaklaşmak için oldukça yaygın bir yöntemdir. Araştırmalar da bir şeyleri erteleyen insanların, işleri en kısa yoldan yapabildiklerini göstermiştir. Ancak bu yöntem, uzun vadeli  fayda ve rahatlık değil, yalnızca kısa süreli bir rahatlık getirmektedir. 

Herkesin, hatta kendini kanıtlamış başarılı insanların bile enerjisinin düşük olduğu, her şeyi ertelemek istediği zamanlar olmuştur. Başarılı ve başarısız insanların arasındaki fark ise bu noktada ortaya çıkar. Başarılı insanlar, kötü hissettseler bile sorumlu oldukları işleri halletmek için harekete geçer.

Eğer kendinizi, işinizi ve sorumluluklarınız sık sık ertelerken buluyorsanız, aşağıda bahsedeceğim teknikleri denemelisiniz.


1. İşlerinizi Küçük Parçalara Bölün

Önümüzde çok fazla birikmiş iş ve sorumluluk olduğunda, kendimizi boğulmuş gibi hissedip, işleri bir kenara bırakırız çünkü bunu yapmak kolay gelir.

Bütün işlerinizi son dakikaya bırakarak sıkıntı ve strese girmektense, yapmanız gerken işleri küçük parçalara ayırın. Küçük bir hedef oluşturmakla başlayabilirsiniz.

Örneğin bir yazı yazmam gerekiyorsa araştırma, düzenleme ve yazma aşamalarını ardı ardına yapıp kendinize eziyet etmenin hiçbir anlamı yok. İlk gün araştırmanızı yapın, ikinci gün düzenlemeleri yapın gibi…

Aynı zamanda bu yöntem, ikinci ve üçüncü günde işe devam etmenizi sağlayacaktır. İnsanlar emek verdiği bir işin çöpe gitmesini istemez.


2. İşinizi Hallettikten Sonra Kendinizi Ödüllendireceğinize Dair Kendinize Söz Verin

Ben kendimi ödüllendirmeyi severim, örneğin sevdiğim dizinin son bölümünü izlemek gibi veya kendime en sevdiğim restorandan yemek ısmarlamak gibi. Ancak işlerimi ve sorumluluklarımı yerine getirdikten sonra.

Sadece başlayın! Bazen bir şeylere başladığınızda devam etmesi daha kolaydır.


3. Kendinizi Mental Olarak Hazırlayın

Sabah kalkıp işe gittiğinizde, bugün hiç bir şey yapmak istemiyor gibi hissettiniz mi? Sonrasında kendinizi internette dolaşırken yada bir şeylerle uğraşırken buldunuz mu?

Uyandıktan sonra alel acele işe gittiğimizde, beynimiz hala dinlenme modunda oluyor ve kendimizi bir şey yapmak istemiyorken buluyoruz.

Benim tavsiyem, mental egzersizler yapmak.

Şöyle düşünün: Isınmadan spor yaparsanız nolur? Sakatlanma riskiniz epey bir artar. Beynimizde tam olarak böyle. Beyninize egzersiz yaptırmadan nasıl bir işe daha iyi odaklanmayı düşünüyorsunuz?

Ben bu sebeple günüme bir şeyler okuyarak başlamayı tercih ediyorum. Ve bunlar, sosyal medyada karşımıza çıkan magazin haberleri değil. Beynimi daha çok çalışmaya düşünmeye iten şeyler okumayı tercih ederim; psikoloji, teknoloji, gündem vb. Aynı zamanda sudoku, puzzle, bulmaca gibi şeyler de, küçük ama etkili şeylerdir.


Kendinizi artık frenlemeyin.

Başarılı insanlar, işlerin bitmeyeceğini düşünmek yerine, işleri nasıl halledeceklerini düşünür.

Yapmanız gereken şey, bütünü, küçük parçalara ayırın. Küçük parçaları oluşturarak bütüne hareket edin. Küçük ve yapılabilir şeylere odaklanarak işleri daha kolay halledebilirsiniz.

Yapman gerken küçük şey ne ?

İş Yaşantınızda Büyük Sonuçlar Elde Etmek İçin Yapabileceğiniz 3 Küçük Şey

Formula 1 – Paddock #9 – Senna -Prost – Senna Filmi – Rekabetleri

Ordunun Dereleri ft. Burak Aktaş