in ,

İş Hayatına Nasıl Geri Dönmeliyiz? Hibrit İş Hayatının Geleceği

Küresel pandemi sona doğru yaklaşırken işverenler bir ikilemle karşı karşıya: Evden çalışmaya devam mı etmeliler yoksa işe geri mi dönmeliler? Pek çok işveren şaşırtıcı bir şekilde, çalışanların ofiste olduğu kadar evdeyken de üretken olabileceğini keşfetti. Kuşkusuz, birçok firma için ofislere tam kapasiteyle bir dönüş olacaktır. Ancak evden çalışma deneyimi, birçok işverenin işgücünü nereye yönlendireceklerini yeniden düşünmesine neden oldu.

Hibrit İş Hayatının Geleceği

Bir araştırma şirketi, geçen yılın neredeyse tamamını kaplayan “evden çalışma” üzerine çalışmalarda bulundu. Dokuz ülkedeki 800 meslek üzerinde yapılan araştırma, yeni düzenin büyük olasılıkla evden ve ofisten çalışmanın bir karışımı olan hibrit modelin olacağını gösteriyor. Evden çalışmanın başkalarıyla pek fazla etkileşim gerektirmeyen görevler için uygunluğu hakkında tahmin edilebilir veriler bulundu. Finans, sigorta, profesyonel hizmetler ve bilgisayar alanlarındaki meslekler, genellikle evden çalışma nedeniyle çok az verimlilik kaybı gösterdi veya hiç göstermedi.

Diğer bir taraftan, yüz yüze çalışmaya en uygun işler arasında mentorluk, koçluk, eğitim, problem çözme, tavsiye ve geri bildirim vermeyi gerektiren meslekler bulunur. Bu segmentlerdeki meslekler için, ofiste çalışmak hâlâ en uygun olanıdır.

Bu bulgular, işverenlerin iş hayatının geleceğine karar verirken dikkate almaları için genel bir şablon sunuyor. Ancak işverenlerin, çalışanlarının nereden çalışmaları gerektiğine karar vermeden önce sorması gereken birçok soru var. Hibrit iş hayatı için temel soru, bireyler ve gruplar için yüz yüze ve evden çalışma arasında nasıl bir denge kurulması gerektiğidir.

Araştırmadaki bulgular, herhangi bir mesleğin evden çalışma uygunluğuna kuşbakışı bir bakış açısı sağlar. Bunun anlamı, bazı meslekler evden çalışabilirken, diğerlerinin bir ofise ihtiyaç duymasıdır. Gerçek şu ki, her pozisyon büyük olasılıkla evden ve yüz yüze çalışmanın bir kombinasyonunu gerektirecektir.

İş Hayatına Nasıl Geri Dönmeliyiz? Hibrit İş Hayatının Geleceği


Fayda ve Zararları

Firmalarda, evden çalışma fikri genellikle çok çekici gelir ve başlarda faydalıdır. Ancak zamanla, çalışanlar bireyselliğe daha çok yönelerek ekip olarak çalışmanın ruhunu unutabilirler. Ofiste çalışıyor olsalardı, üst yönetimle sık sık görüştükleri için bu ruhu unutmayabilirlerdi.

Bu sorun, video konferans toplantıları yaparak çözülebilir. Fakat yine de yüz yüze buluşmalar kadar etkili olmayacaktır. O yüzden, normale dönüşte yüz yüze görüşmek daha faydalı olacaktır. Ekiple yüz yüze görüşmek, stratejiyi iletmenin en iyi yolunu sağlar ve ekibin her üyesinin işlerinin bu strateji ile nasıl uyumlu olduğunu anlamasını sağlar.


Yakından Bakış

Birçok işveren, her bir pozisyonun farklı faaliyet türleri içerdiğinin farkındadır – bazıları evden çalışmaya uygunken bazıları değildir. Çoğumuz, hibrit iş hayatının nasıl yönetileceğini belirlemek için her pozisyon için bir analiz yapıyoruz. Bu analiz, hibrit iş hayatı için temel kararları verirken bize yol gösterebilir: Ofis alanını ne kadar küçültmeliyiz? Evden çalışanları ne zaman ofise çağıracağız? Ofiste çoğunlukla kim çalışıyor? Çalışanlar, herhangi bir verimlilik kaybı olmadan evden çalışabilmesine rağmen ofiste çalışma seçeneğine sahip olmalı mı?

Çoğumuz için hibrit iş hayatı, küresel pandeminin en derin ve kalıcı etkilerinden biri olacak. İşe güvenli bir şekilde dönebildiğimizde bile, çoğumuz en azından bazı çalışanların bazen evden çalışmalarına karar vereceğiz. Şimdi ise, hibrit iş hayatının bizim için en iyi şekilde nasıl çalıştığına karar vermeliyiz.

İş Hayatına Nasıl Geri Dönmeliyiz? Hibrit İş Hayatının Geleceği

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Kahve Severler İçin Pratik ve Ekonomik Bir Yöntem: French Press’te Kahve Demlemek