in ,

İnsanın Benliği ve Çaresizliği

Uyumadan evvel en az önem verdiğin tişörtünü giyiyorsun. Dışarı çıkarken ütüsüz gömleğini asla giymiyorsun mesela. Senden bir şey talep etmeyen insana karşı bazen ne kadar da umursamazsın. Sana bir getirisi olacak kişiye ise muhtaç.
 
Kahve içip kendini iyi hissediyorsun. Bir mekanda oturacağın kişinin yanına yakışmasını yeğliyorsun. Marka değeri olan ürünler gibi model değeri olan insanlar yaratıyorsun kendine. Günlüğün her geçen gün yeni bir satırla doluyor. Bahsediyorsun nefes alıp verdiğin her andan itinayla. Kendi içinde kendi itibarını önemsiyorsun.
 
Melodiler keşfedip diline doluyor raks ediyorsun aynalara. Kendini kötü hissetmenin külfetinden kurtulup çevrendeki tüm negatifliklere karşı küstahlaşabiliyorsun. Ulaşılmaz olman çoğu zaman benliğine büyük bir armağan oluyor. Telefonun ekranında birikmiş cevapsız aramalar ve gelen mesajlar ise içini okşuyor. İçinden biri diyor ki “ben değerliyim”

Kendini yöneten hiçbir zaman sen değilsin farkında mısın? Bana kalırsa bir bencillik çağındayız. İçilen kahveler, günlükler, dile dolanmış melodiler, uygulamalar, prosedürler, kurallar… Hepsi çoğu zaman bencilce. Herhalükarda zorumuzun kendimizle olduğu ortada. Gökyüzüne sahip olamayacak kadar çaresiziz fakat gökdelenler dikiyoruz. Göğü deldiği falanda yok halbuki.
 
Bu dünyayı mahvettiğimiz yetmezmiş gibi başka gezegenlerde hayat arıyoruz. Kendine imaj edinmiş bir falcının ağzından geleceğimiz hakkında bilgi alma çaresizliğine kapılıyoruz. Böylece kahvelerinde kırk yıl hatırı kalmıyor. Yaşam içerisinde insanın “benliği” bir ritüel misali keşmekeşe uğramadan işliyor. Bizi, benliğimizi yöneten bir şeyler var. Bu tuhaflığın üzerine gittiğimde işin içinden çıkamıyorum. Sonra bende Elliott Smith’ten bir şeyler açıp kendimi rahatlatıyorum. Kaybettiğimiz bir değer var. Samimiyet.. Bulunduğunda gerçekten bulup bulmadığını sorgulayacağın bir şey. Kusuruma bakmayın şimdi uykum geldi ve sözümü kesmek zorundayım. Samimiyetime inanın, uyuyacağım…
PM (03:19)

Müzik Önerisi:
Elliott Smith – Between The Bars

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

İçerikte Bulunan Bağlantılar

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatiller

Sakalımdan