in ,

Influencer’lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer’lar ile Nasıl Çalışılır?

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?
Female vlogger recording cooking related broadcast at home

Influencer pazarlama kampanyaları, müşteri sadakatini kuvvetlendirme, artan ürün kullanımı için ilham kaynağı olma, müşterilerin yeni demografik özelliklerini çekme ve e-ticaret satışlarını arttırma konusundaki güçlü yeteneklerinden dolayı markalar ve şirketler arasında popülerdir.

Pandemi sırasında tüketiciler, etkileyici stratejik kampanyaların bir sonucu olarak ürünlere akın etti, ancak markaların teslimatları veya tüketici lehine yetersiz kaldığı birkaç durum vardı.

Etkileyici pazarlamanın markanız için sürdürülebilir ve verimli bir strateji olmasını sağlamak, tuzaklardan kaçınmak ve bunun yerine olumlu durumlara yönelmek için birkaç öneri vardır.

Ajansların tuzaklarına dikkat edin.

Influencer ve Influencer ajanslarından gelen büyük vaatlere dikkat edin. Pazar çok canlı ve herkes sizin işinizi istiyor. Kiminle çalışacağınızı seçerken dikkatli olmak çok önemlidir.

Birçok potansiyel ajans, önceden size çok iyi Influencer’ları sergileyecek ve bu influencer’lar, bütçenizin erişimindeymiş gibi görünmesini sağlayacaktır. Yine de gerçek şu ki, bazen büyük isimler iş hayatında kazanmak için ortaya atılıyor ve bu düzeyde influencer’lar, öngörülen bütçelerin çok ötesine geçen ücretler talep ediyor. Eğer hikâye gerçekçi görünmüyorsa, pazarı daha fazla tanımaya çalışın.

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?

Marka dostu geçmişi olan influencer’ları seçin.

Öncelikle, bir kampanya sırasında tartışmalı gönderiler veya kötü davranış geçmişi olan Influencer’lar hakkında tarihsel bilgileri tutan bir ajansla derinlemesine bir inceleme yapın. Konu çıktıları, içerik yönergelerini ve son teslim tarihlerini düzgün yapmaya gelince, başarılı marka kampanyaları ve profesyonellik konusunda iyi geçmişe sahip influencer’lar istersiniz.

Influencer’larınızı yönlendirecek en iyi ajanslar, araştırma, ilişkiler ve kapsamlı izleme sebepleriyle bireysel influencer’larla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu bilir. Bir markanın zor içerik oluşturuculara enerji harcaması için içerik geliştiren çok sayıda fantastik influencer’lar vardır. İlişkileri yerleşik bir ekip, kanıtlanmış geçmişe sahip influencer’ların size daha iyi hizmet edeceğini bilirler.

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?

Influencer’ların uygunsuz davranışlarına sessiz kalmayın.

Neyin yanlış gidebileceğini tahmin etmek, influencer’ların ilgisini çekerken neyi doğru yapmak istediğinizi planlamak kadar önemlidir. Bu, özellikle ilaç veya sağlık markaları gibi yüksek düzeyde planlanmış alanlarda veya yüksek profilli, entegre pazarlama kampanyalarında geçerlidir.

Mesajlaşma kurallarına bağlılık, zaman çizelgelerine saygı, marka içi dil, görseller ve tutumlar ve kampanyaya özgü yayınların ötesinde izleyici dostu içerik, bir kampanyadaki influencer’lardan beklenir. Bir influencer’ın bu beklentileri karşılayamaması, tüketicileri bu markaya karşı çevirebilir ve hatta yüksek cezalarına yol açabilir.

Influencer’lar normal insanlardır ve bazen normal insanlar gibi yanlış davranabilirler. Buna şaşırmayın! Bir kampanyaya başlamadan önce bir plan hazırlayın, böylece zor durumda kalmazsınız. Genellikle bu, bir kampanya başlamadan önce influencer’lara beklentileri açık bir şekilde iletmek ve itibarınıza zarar verebilecek kötü davranışlar meydana getiren herkesin cezalandırılacağını (kampanyadan çıkarılmak, tazminat cezası vb.) haberdar etmek anlamına gelir.

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?

İncelemeler düzenleyin.

Hukuk ekibiniz bu risklerden bazıları göz önüne alındığında hâlâ biraz gergin mi? Gerginliği azaltmak için, bir taslak inceleme anlaşması düzenleyin. İyi planlanmış bir taslak inceleme, bir influencerın kişisel tarzını korurken, gerçeklere ve marka içeriğinize bağlılık sağlar.

İdeal olarak, ekibiniz için dikkatlice hazırlanmış inceleme sistemleri, zorlu görevleri olabildiğince kolaylaştırmalıdır. Ayrıca, bir içerik oluşturucunun sesini kısan, aşırı ticari olarak ortaya çıkan ve influencerın çekirdek kitlesini yabancılaştıran değişikleri istemeyerek süreçte etkileyici ilişkileri sürdürmeniz de kritik önem taşır. Denge hassas olabilir, ancak deneyim ve bilgi bunu dengede tutacaktır.

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?

Influencer’ları yönetmek için gereken zamanı küçümsemeyin.

Başarılı bir influencer kampanyası yalnızca dikkat çekici, ilgi çekici içerik anlamına gelmez, aynı zamanda içerik oluşturmada kusursuz bir deneyim anlamına da gelir. Influencer pazarlama kampanyası, olası bir felaketle yüzleşmek istemediğiniz sürece basitçe kendi kendine çalışamaz.

Bu, birçok SaaS platformunun kolay kisvesi altında sunduğu şeydir, ancak bunun sonucunda birçok karmaşa ortaya çıkabilir. İnsanlarla çalışmak, makineleşmeye değil, insanlara ihtiyaç duyar, ikincisi meşgul bir pazarlama yöneticisine ne kadar iyi gelse de. Müzakereler, program sonrası izleme, incelemeler, influencer soruları, kampanya pivotları, raporlama ve daha fazlasının gerçekleşmesi gerekiyor.

Bu adımların kabul edilmesi, ele alınması ve göz ardı edilmemesi gerekir. Influencer pazarlama, kullanabileceğiniz en yüksek temas, ilgi çekici ve insan merkezli pazarlama stratejilerinden biridir.

Başarılı bir kampanyanın faydaları, tüketici bilinci, sadakat ve dönüşüm için çok büyük şeyler ifade edebilir. Ancak başarısız olduğunda, çöküş sert olabilir. Yukarıdaki ipuçlarının kanıtladığı şey, piyasadaki çoğu SaaS platformunun yaptığı gibi, insan unsurunu insan odaklı bir stratejiden çıkarmanın, sonuçta bir markanın yapabileceği en büyük hata olduğudur.

Influencer pazarlamadaki kısayollar, getirilere eşit değildir. Uygulamalı bir yaklaşımla akıllı ilişkiler sorunları önleyecek ve hem en iyi savunmanız hem de başarı sırrınız olarak size hizmet edecektir.

Influencer'lar ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmeli? Influencer'lar ile Nasıl Çalışılır?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hayallerimize Ulaştık, Peki Sonra? Pixar'ın Son Filmi Soul

Hayallerimize Ulaştık, Peki Sonra? Pixar’ın Son Filmi: Soul

Ya Hayatı Toza Dumana Katarsın Ya da Hayat Boyu Toz Duman Yutarsın

Ya Hayatı Toza Dumana Katarsın Ya da Hayat Boyu Toz Duman Yutarsın