in ,

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Son yılların en popüler mesleklerinden biri haline gelen Influencer’ın kelime anlamı “etkileyen kişi” anlamına gelmektedir. Sosyal medyada büyük takipçi ve hayran kitlesine sahip olan, bu kitleyi her zaman etkileyen ve takipçilerinin kararlarını etkilemeyi başarabilen kişilere Influencer denilmektedir. Influencer Pazarlama olarak da bilinen bu günümüzün mesleği, sosyal medya kullanıcılarının artması ile daha da cazip bir meslek dalı haline gelmiş bulunmaktadır.

Influencer’lar sosyal medya’da pazarlanmak istenen her ürünün ya da objenin reklamını en iyi yapan kişiler olmaktadır. Bu nedenle birçok firma ve marka, Influencer vasıtası ile ürünlerini sosyal medyada tanıtma yoluna gitmektedirler. Influencer’lık kendi içinde şu dallara ayrılmaktadır;

  • Mega İnfluencer: Bu kesim Influencer’lar en yüksek takipçi sayısına sahip olanlardır. Sosyal medya platformlarında 1 milyon ve üzeri olan kişilere Mega Influencer denilmektedir. Bunların arasında film yıldızları, müzisyenler ve sporcular gibi tanınmış kişiler de bulunmaktadır.
  • Makro Influencer: Sosyal medya platformlarında takipçi sayıları 40.000 ile 1 milyon arası olan kişilere Makro Influencer denilmektedir.
  • Mikro Influencer: Takipçi sayıları 1000 ile 40.000 arasında olan kişiler ise Mikro Influencer olarak adlandırılmaktadır.

Sosyal medya platformlarında içerik tarzlarına göre Influencer çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar Bloglar, Youtube, Facebook, Instagram ve Twitter gibi çeşitlere ayrılmaktadırlar. Influencer’lar bu sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarla ve reklamlarla yüksek rakamlarda gelir elde edebilmektedirler.

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer olmanın bazı temel koşulları bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadırlar;

1 – Sosyal medyada başarılı bir Influencer olmanın ilk koşulu, öncelikli olarak takipçi toplanılması ve paylaşımı yapılacak olan konunun iyi seçilmesi gerekliliğidir. Bu nedenden dolayı seçilecek olan içerik konusunun, kişinin ilgi ve bilgi alanlarından olması, daha iyi paylaşımların ortaya çıkmasını kolaylıkla sağlayacaktır. İnsanların ilgisini çekebilecek olan içeriklerin paylaşılması, kısa sürede takipçi sayılarının da artışını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda içerik konusu belirlenirken hedef kitlenin analizinin iyi yapılması da gerekmektedir.

2 – İkinci olarak, paylaşım yapılan sosyal medya hesabının işletme hesabına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni işletme hesapları daha iyi analiz verileri elde edilmesini sağlamaktadırlar. Yapılan paylaşımlara ait olan takipçilerin hareketleri, beğeni oranları, takipçilerin her yaptığı ayrıntı daha iyi takip edilebilmektedir. Takipçilerin tepkilerine göre oluşturulan paylaşımlar daha başarılı bir Influencer olmayı mümkün kılmaktadır.

3 – Sosyal medyada açılan hesaptan yapılan paylaşımların her zaman ilgi çekici olması gerekmektedir. İlgi çeken paylaşımlar takipçilerin sayfada kalmasını sağladığı gibi daha çabuk abone sayısına ulaşılmasını da sağlamaktadırlar.

4 – Düzenli paylaşım yapmak en önemli noktalardan biridir. Başarılı bir Influencer olmanın yollarından biri de devamlı aktif olmak ve düzenli olarak paylaşım yapmaktan geçmektedir. Düzenli yapılan paylaşımlar, takipçilerle daha sıkı bağların oluşturulmasından en büyük etkenlerden biri olmaktadır. Takipçilerle iyi bir etkileşim, daha başarılı bir Influencer demektir.

Influencer Ne Demek? Nasıl Influencer Olunur?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nasıl Daha İyi Bir Arkadaş Olabilirim? Doğru Arkadaşlık İlişkileri Nasıl Kurulur?

Nasıl Daha İyi Bir Arkadaş Olabilirim? Doğru Arkadaşlık İlişkileri Nasıl Kurulur?

İş Hayatına Nasıl Geri Dönmeliyiz? Hibrit İş Hayatının Geleceği