in

İletişim Becerilerinizi Geliştirmenin 6 Kanıtlanmış Yolu

Başarılı liderler, başkalarıyla anlamlı bir şekilde iletişim kurabilirler.

Steve Jobs, çalışanlarına mükemmel donanım ürünleri için çabalamaları için ilham verdi. Jack Welch, GE’nin üst düzey liderlik ekibine yeni şeyler için rehberlik etti. Jeff Bezos, Amazon ahlakını çalışanlara ve dünyaya açıkça ifade etmesiyle tanınır. Bu liderlerin tümü olağanüstü liderlik becerilerine sahiptir.

İşte iletişim becerilerinizi geliştirmenin 11 yolu.

1- Sözsüz iletişimin temellerini öğrenin.

Bir çalışma, sözlü olmayan iletişimin, dinleyicinin sunum yapan kişiyi nasıl algıladığının yüzde 55’ini oluşturduğunu keşfetti. Bu, söylediklerinizin çoğunun kelimelerle değil, fiziksel dilinizle iletildiği anlamına geliyor.

Açık ve kendinizden emin bir şekilde iletişim kurmak için uygun duruşu benimseyin. Kamburlaşmaktan, kollarınızı katlamaktan veya kendinizi olduğunuzdan daha küçük göstermekten kaçının. Bunun yerine, size verilen alanı doldurun, göz temasını koruyun ve uygunsa tüm alanı kullanın.

2- Kendinizi ifade edebilmek için fazla iletişim kurmanız gerekebilir.

1990 Stanford Üniversitesi, sunum yapanların dinleyicilerin ne kadar anladıklarını abarttığını kanıtlayabildi. “Anlatanlar ve dinleyenler” olarak bilinen bir çalışmada, bir grup katılımcıdan 120 ünlü şarkının melodisini seçmeleri istendi. Diğer gruptan ise hangi şarkının dinletildiğini tahmin etmeleri istendi.

Şarkıyı seçenler, dinlenen şarkıların yüzde 50’sinin doğru bir şekilde tanımlanacağını tahmin etti. Gerçekte, şarkıların yalnızca yüzde 2,5’i doğru bir şekilde tahmin edildi. Bu çalışma, net bir şekilde iletişim kurmanın ve yeni fikirleri paylaşırken aşırı iletişim kurmanın önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın gösterdiği gibi, seyircinin beklediğiniz kadar özümsemede başarısız olması muhtemeldir.

3- Gereksiz bilgilerden ve detaylardan kaçının.

Steve Jobs, Apple’da tüm PowerPoint sunumlarını yasaklayan bir kural koydu. Benzer şekilde, Sheryl Sandberg Facebook’ta PowerPoint yasağı başlattı. Her iki lider de PowerPoint sunumlarının iletişime yardımcı olmaktan çok engelleyebileceğini fark etti.

Hedefinizi izleyiciye iletmek için kelimeler, ilgi çekici hikaye anlatımı ve sözlü olmayan ipuçları kullanmaya hazır olun. 

4- Dürüst bir geri bildirim isteyin.

Çoğu liderlik becerisinde olduğu gibi, daha iyi bir iletişimci olmak için meslektaşlarınızdan, yöneticilerinizden ve ekibinizin üyelerinden dürüst bir geri bildirim almak çok önemlidir. Düzenli olarak geri bildirim talep ederseniz, başkaları, başka türlü gözden kaçırmış olabileceğiniz iyileştirme alanlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

5- İzleyiciyi tartışmaya dahil edin.

Konuşmacı ne kadar ilgi çekici olursa olsun, tüm izleyiciler sınırlı dikkat süresine sahiptir. Daha etkili bir iletişimci olmak için sunumları ve tartışmaları etkileşimli hale getirin.

Seyirciye bir soru sorun, insanları bir beyin fırtınası seansı sırasında düşüncelerini dile getirmeye veya en azından dinleyiciyi harekete geçirmek için varsayımsal sorular sormaya teşvik edin.

6- Kilit noktalarla başlayın ve bitirin.

Daha önce bahsedilen “Anlatanlar ve dinleyenler” araştırmasına geri dönün. Açık iletişim çok önemlidir. İzleyicinin bir sunumun temel çıkarımlarını anladığından emin olmak için, başlangıçta ve bitişte kilit noktalarını tekrarlayın. Bu, katılımcılara, sunum boyunca izleyicinin dikkate alması gereken temel noktaları içeren tek sayfalık bir belge sağlayarak da başarılabilir.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşırı Bunalmışken Yaptığımız 5 Hata

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi: 3. Nesil Kahvecilik