in

İki Kulak Bir Ağız

Annemle babam bana sürekli iki kulağım ve bir ağzım olduğunu ve onları bu sırayla kullanmam gerektiğini söylerdi. Müthiş bir tavsiye!

Sürekli ne söyleyeceğini düşünen insanlardan biriysen, diğer insanların ne söylediğini aslında dinlemiyorsun demektir. Bu da birçok şeyi kaçırdığın anlamına gelir. Dinlediğinden daha çok konuşursan önemli bilgileri kaçırma riskini göze almış olur ve insanları doğru düzgün tanıma şansını kaçırırsın. 

Diğer taraftan, dinlemeye ayırdığın zamanın konuşmayı geçmesini sağladığında, söz sana geçtiği zaman insanların da söyleyeceklerinle çok daha fazla ilgilendiğini fark edeceksin. Bunun öncelikli sebebi, söylediğin şeylerin tartılmış ve değer verilmiş olduğunu düşünmeleri; ikinci sebebi ise sesinden sıkılmayacak olmaları!

İnsanlar her zaman kendilerini gerçekten dinleyen kişilere değer verir. Sakin, düşünceli ve samimi bir dinleme, birine verebileceğin en iyi hediyelerden biridir ve bu özelliğinle tanınıp sevilmeye başlarsın.

Gerçekten iyi bir şekilde dinlediğinde karşı taraf hep daha iyi hisseder. Ayrıca cevap vermek için değil, anlamak için dinlemen gerektiğini de unutmamalısın. Yani insanlar konuşurken bir sonraki cümleni ya da onların söylediği şeye vereceğin cevabı düşünme. Onun yerine nasıl hissettikleri veya nasıl bilgiler verdiklerini anlamak için dikkatle kulak ver.

İki Kulak Bir Ağız

Aslında çok basitmiş gibi duruyor ama bunu yapan insan sayısı çok az… Aynı zamanda büyük çoğunluğun hayatta tam potansiyellerine hiçbir zaman ulaşamamasının önemli bir sebebi de bu…

Şu sözü kesin biliyorsundur; boş teneke çok ses çıkarır. O kadar doğru ki… Bu hayatta tanıdığım en başarılı insanların hepsi harika birer dinleyiciydi. Hiçbir zaman çok konuştuklarını görmedim . Tüm seçenekleri özenle ölçüp biçmek istiyor ve kendilerine sunulan bilgiyi tamamen almak için bekliyorlardı.

Sonuçlarını düşünmeden, bir bakış açısı veya karara karşı adamakıllı dinlemeden konuşmak çok kolay… Ama özenle ve sabırla dinlersen durumu düzgün bir şekilde değerlendirecek çok değerli bir zaman kazanırsın.

Dikkatle dinle. Hayatın, diğerlerinin deneyimleri ve tavsiyelerine bağlı olabilir. Sonuç olarak, kulaklarınla ağzını doğru oranda kullanmayı öğren. Konuştuğunun iki katı dinle. Başarılı insanlarda eksik olmayan bir özelliktir bu.

İki Kulak Bir Ağız

Pod-Stop 3. Bölüm – (Renault F1 Takımı) İnceleme

Serdar'la 10 Dakika - Futboldan Yöneticilik İlhamı Almak #9 - Kapak Fotoğraf

Serdar’la 10 Dakika – Futboldan Yöneticilik İlhamı Almak #9