in ,

Guy Finley’in VAZGEÇEBİLMEK Kitabından İçsel Bütünlüğünüzü Geliştirebilmek İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Guy Finley’in VAZGEÇEBİLMEK Kitabından İçsel Bütünlüğünüzü Geliştirebilmek İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Gelmiş geçmiş en çok satan kişisel gelişim kitaplarından biri olan Vazgeçebilmek, mutluluğa giden yolda yanınızda bulundurabileceğiniz en güvenilir kılavuz.

Değişmeye hazırsanız, işte cevabınız!

Bazen kendimizi zor bir durumda hissettiğimizde artan endişe ve stresimizle birlikte kendimize sorduğumuz yanlış sorular aslında bizi çözüme kavuşturmak yerine daha da karmaşık bir duruma sürükler. Böylece, kolayca çözebileceğimiz bir durumu içinden çıkılamaz bir hale getirebiliriz. Ama biliyoruz ki, yaşamın getirebileceği her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güce sahibiz.

Yazar, bu soruları zaferin güvencesi olarak tanımlamaktadır. Bu on soru sizi içsel bütünlüğünüze götürebilecek sorulardır. Bu soruları, soruları kendinize sormadan önceki düşünme şekliniz ile, soruları kendinize sorduğunuz andan itibarenki yeni düşünce şekliniz arasındaki farklı görmek için kullanın.

İlginizi Çekebilir: Gelişiminize Katkıda Bulunacak 5 Kitap Önerisi

İşte içsel bütünlük için sorular:

1- Kendinize sürekli böyle şeylerin neden hep sizin başınıza geldiğini sormak yerine, “Ben de bu sıkıntıları çeken ne var?”  diye sormayı öğrenin.

 

2- Sürekli kendinize niye bir şeylerin o şekilde ya da bu şeklide olmak zorunda olduğunu sormak yerine, “Niye benim kendimi nasıl hissettiğim dış koşullar tarafından belirleniyor?” diye sormayı öğrenin.

 

3- Kendinize sürekli güç durumlardan nasıl sakınabileceğinizi sormak yerine, “Ben bu güç durumların üstesinden nasıl gelebilirim?” diye sormayı öğrenin.

 

4- Sürekli kendinize kafanızdaki karışıklığı nasıl netleştirebileceğinizi sormak yerine, “Kafa karışıklığından netlik çıkabilir mi?” diye sormayı öğrenin.

 

5- Kendinize sürekli yarın (ya da bir sonraki dakika) için ne yapmanız gerektiğini sormak yerine, “Korku ya da endişede mantık olabilir mi?” diye sormayı öğrenin.

 

6- Sürekli kendinize niye filan kişi bana şu ya da bu şekilde davranıyor diye sormak yerine, “Başka birinin davranışı yüzünden ben neden üzülüyorum?” diye sormayı öğrenin.

 

7- Sürekli “Niye ben?” diye sızlanmak yerine, “Sürekli kendini böyle hisseden bu ‘ben’ kim?” diye sormayı öğrenin.

 

8- Sürekli kendinize doğru seçimi nasıl yapıcam diye sormak yerine, “Korku, doğru bir seçim yapma konusunda bana yarar sağlar mı?’’ diye sormayı öğrenin.

İlginizi Çekebilir: OKURUN PENCERESİNDEN: KÜRK MANTOLU MADONNA

9- Sürekli kendinize, ‘Neden bilmem kim ne kadar hatalı olduğunu görmüyor’ diye sormak yerine, “Bu kişi hakkında şu anda hissettiğim şeyin kime ne yararı var, bana mı yoksa ona mı?” diye sormayı öğrenin.

 

10- Sürekli kendinize başkalarının sizi onaylamasını nasıl sağlayacağınızı sormak yerine, “Gerçekte ben ne istiyorum, kalabalıkların alkışını mı yoksa sakin ama bana ait bir yaşam mı?” diye sormayı öğrenin.

Bu yeni sorular, ‘’Yenilgiyi yenenin gücüdür.’’

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

66 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekip Arkadaşları Arıyoruz!

Freelance İçerik Üreticileri Arıyoruz!

Spor Yaparken Müziğe Kulak Verin

Spor Yaparken Müziğe Kulak Verin