in , ,

Günümüz Dünyasında Liderlik ve Orijinal Olma

Eski zamanlarda liderlik, mevkiden kaynaklanan otoriteyle ve unvandan gelen nüfusla alakalıydı. Fakat içinde yaşadığımız bu tamamen yeni iş döneminde, insanları etkileyebilme ve katkıda bulunabilme kabiliyetin, yüksek bir mevkiye sahip olmandan değil yalnızca kişiliğinden kaynaklanıyor. Güvenilir olmak daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. Başkalarının saygı duyduğu biri olmak daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. İş arkadaşlarımıza ve müşterilerimize verilen sözü tutmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ve daha önce gerçek biri olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Orijinal olmak. Orijinal olmak hiç bu kadar zaruri olmamıştı. Medya, akranlarımız ve çevremizdeki dünya aman vermeden kendi değerlerimizi değil de onların değerlerini yaşamamızı söyleyen mesajlar yollar ve diretir. 

Çoğunluk kabarmış bir deniz gibidir. Ama liderlik diğerlerinin gürültülü seslerine kulaklarını kapatıp kendi içindeki görev çağrısını işitmek demektir. İşte orijinallik tam olarak böyle bir şeydir.Kendi teninin altında kendini güvende hissetmek, kendine güvenmeyi öğrenip kendi değerlerinle işini yapabilmek ve kendi sesini duyurup olabileceğinin en iyisi olmaktır. Kim olduğunu, nerede durduğunu bilmek ve böylelikle, sadece şartlar elverişli olduğunda değil her durumda kendin olabilme cesaretini göstermektir. 

İçindeki muhteşem kişiyi dışarı çıkarırken başkalarının ne dediğini ya da ne düşündüğünü umursama. Bu, bana ünlü yazar Dr. Seuss’un bir sözünü anımsatıyor: “Her kimsen o ol ve ne hissediyorsan onu söyle çünkü seni ciddiye alanlar için çok fark edecek, almayanlar için fark etmeyecektir.” İşte orijinallik budur. Kendi içinde güvende hissetmektir ve kendi değerlerinle iş yapabilmek için kendine güvenmektir. Sesini duyurabilmek, olabildiğinin en iyisi olmaktır. Kim olduğunu, neyi temsil ettiğini bilmekle alakalıdır. Ve sadece şartlar uygun olduğunda değil, her durumda kendin olma cesaretini gösterebilmektir.  

Günümüz Dünyasında Liderlik ve Orijinal Olma

CinePanda #5 – Ölümlü Dünya vs Cinayet Süsü

Mitolojika Podcast Kapak Fotoğrafı

Mitolojika #20 – Medusa