in , ,

Elon Musk’ın Neuralink Şirketi, Zihin Gücüyle Video Oyunları Oynayan Bir Maymunun Videosunu Yayınladı

Elon Musk'ın Neuralink Şirketi, Zihin Gücüyle Video Oyunları Oynayan Bir Maymunun Videosunu Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde, Elon Musk’ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, zihin gücüyle video oyunları oynayabilen bir maymunun videosunu yayınladı.

Yayınlandığı günden beri YouTube’da dört milyona yakın görüntülenen yaklaşık dört dakikalık videoda, beyninin her iki tarafına yerleştirilmiş çipler sayesinde 9 yaşındaki makak maymunu Pager, video oyunu oynuyor. Aynı zamanda pipetle servis edilen muzlu smoothiesini içiyor.

Maymun Pager’ın başlangıçta, ekrandaki cismi hedeflere doğru hareket ettirmek için bir joystick kullandığı görülüyor. Pager’ın oyun oynadığı sırada araştırmacılar, maymunun beyninden ateşlenen binlerce nöronu kaydediyor. Bu, sinirsel aktivite kalıpları ile Pager’ın yaptığı joystick hareketleri arasındaki ilişkiyi matematiksel olarak modellemek için atılan bir adım.

Birkaç dakika sonra, bilim adamları joystick’in fişini çekiyor ancak Pager oyunu hala oynamaya devam ediyor (Tabii ki de joystick’in fişininin çekildiğinden Pager’ın haberi yok). Ancak bir süre sonra joystick tamamen ortadan kaldırılıyor, buna rağmen Pager hala oyun oynamaya devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre bilim adamları, çipleri yaklaşık altı hafta önce Pager’ın beynine yerleştirdiler. Musk, bu teknoloji için “Bu çipler sayesinde felçli bir kişi, başparmaklarını kullanan birinden daha hızlı bir şekilde akıllı telefonu kullanabilir.” diyor.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

12 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Feng Shui’ye Göre Şans Getiren ve Pozitif Enerji Veren İç Mekan Bitkileri Önerileri

Feng Shui’ye Göre Şans Getiren ve Pozitif Enerji Veren İç Mekan Bitki Önerileri

Dünyanın En Büyük Şirketlerinin Kurucuları ve Yöneticilerinden Ufuk Açıcı 15 Alıntı