in

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı?

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı? - Nike Office

Günümüzde müşteriler, amaca yönelik markaları benimsiyor. Amaca yönelik markalar, olumlu tüketici geri bildirimi, daha mutlu iş gücü, daha yüksek pazar payları ve artan müşteri memnuniyeti ile ilişkilendiriliyor. Kuruluşunuz için net bir amaca sahip olmak ona bir ruh verir. Müşterilere hangi sorunları çözmek için burada olduğunuzu, kuruluşunuzun neden var olduğunu ve ne olmak istediğini söyler.

Bir amacı olan işletmeler, çalıştıkları topluluklar için daha fazlasını yapacak, tüketicilerle daha derin bağlantılar kuracak, en iyi yetenekleri koruyacak ve çekecek, etki ve sonuçları daha iyi olacaktır.

Amaca Yönelik Markalar Müşterileri Çekiyor

Yakın zamanda yapılan bir analiz, tüketicilerin gözünde farklı markaların nasıl görüldüğünü değerlendirdi. Çalışma, tüketicilerin satın almaya karar vermesi gerektiğinde, “şeffaf” ve “güvenilir” olarak nitelendirilen şirketleri tercih ettiğini buldu. Çalışma ayrıca, kalite ve maliyet eşit olsaydı, insanların yüzde 71’inden fazlasının, alternatif şirketler yerine amaçları olan şirketlerden satın almayı tercih edeceğini ortaya koydu.

Aynı ankette, ankete katılanların yüzde 86’sı bir şirket bir amaç doğrultusunda yönetilirse daha çok güveneceğini söyledi. Aynı zamanda, yüzde 75’ten fazlası başkalarına şirketi başkalarına tavsiye edeceklerini ve yüzde 62’si amaca yönelik şirketler hakkında bilgi paylaşmak için sosyal medyayı kullanacaklarını söyledi.

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı? - Nike Office

Günümüzde Tüketiciler Marka Güvenine Öncelik Veriyor

2021 Edelman Trust Barometresi’ne göre, COVID-19’un başlangıcından bu yana kime güvenilmesi gerektiği algısı önemli ölçüde değişti. Markaların amaca yönelik uygulayabileceği temel çıkarımlardan bazıları şunlar:

Önemli konularda liderlik: Markalar, becerilerin geliştirilmesinden sürdürülebilirliğe ve hatta ırkçılığa kadar önemli konularda liderlik yapabilmelidir. Müşteriler sadece boş konuşma değil, eylem de bekliyorlar.

Güvenilir içerik sağlamak: Müşteriler, işletmelerin güvenilir, tarafsız ve doğru bilgiler sağlamasını ister. İşletmeler gerçekleri halkla paylaşmaktan çekinmemeli, ancak bunu empati kurarak yapmalıdır.

Ortak bir amaç bulmak: Bir marka, büyük bir toplumsal değişim yaratmak için tek başına hareket edemeyebilir. Bunun yerine, konuşmalarını gerçeğe dönüştürmek için diğer işletmeler veya devlet kuruluşlarıyla beraber hareket etmeleri gerekebilir.

Bu yeni trend satın alma kararlarını etkilemeye başladığında, geri adım atmak, sizin ve şirketinizin bu denklemde nereye uyduğunu bulmak çok önemlidir. Ancak bu, kendinizi amaca yönelik olarak nasıl pazarlayacağınızı belirlemek için ekibinizle hızlı bir toplantı yapmak anlamına gelmez. Tüketiciler, ister şirket kültürünüzden, ister ürünlerinizi tedarik etme şeklinizden olsun, sahte bir amacı kolayca görebilirler.

Amaca yönelik bir iş yaratmak, eylem gerektirir. Bu değerleri karşılayan bir iş kurmak için işe koyulmanızı gerektirir. Bu kolay bir süreç değil. Birçok doğru karar verme veya kültür değişikliği gerektirir.

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı? - Nike Office

Nasıl Başlanır

Markanızın iş yapma biçiminde bir değişiklik yapma konusunda ciddiyseniz, bunu takip etme zamanı. Amaca yönelik bir iş kurmak, kar amacı gütmeyen bir kuruluş, sosyal girişim veya hayır kurumu olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, işinizle sadece kar elde etmekten daha fazlasını yaptığınız anlamına gelir.

Bir amaca sahip olmak, şirketlerin ilgilendikleri sorunları çözmek için platformlarını kullanmalarına olanak tanır. Ayrıca amaç, işgücünüz için istediğiniz yetenek türünü çeker. 2018’te yapılan bir ankete göre, profesyonellerin yüzde 71’inden fazlası, inandıkları bir misyona sahip bir şirkette çalışmak için daha az maaş almaya istekli.

Amaca yönelik bir iş kurmak veya kültürünüzün daha amaca yönelik olmasına öncülük etmek istiyorsanız, temel birkaç unsur vardır. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek eyleme geçin:

Kendinize Zor Sorular Sorun

Amaca yönelik bir iş yaratmak, kendi kendine düşünme ve kendinize zor sorular sorma becerisi gerektirir. İş modelinizin etik olup olmadığını kendinize sorun. Kârın yanı sıra iyi bir satıcı veya malzeme kullandığınızdan emin olmak için işletmenizin tedarik zincirinin her bir bölümünü gözden geçirin.

İşinizle ilgili önemli bir karar vermeniz gerekiyorsa, bunun genel amacınıza uygun olup olmadığını sorma alışkanlığını edinin. Herkesin yaptığını yapmayın. Kolay yol olmasa bile doğru olduğuna inandığınız şeyi yapın.

Önünüze Daha Büyük Bir Hedef Koyun

İşletmenizin arkasındaki “amaç” nedir? İşletmeniz dünyayı nasıl etkileyecek? Başkaları yarattığınız şeyden nasıl faydalanacak? Daha büyük hedefiniz küresel ölçekte veya topluluk ölçeğinde olabilir. Bir “nedene” sahip olmak, politikalar ve bu değerlerle uyumlu bir şirket kültürü oluşturmaya yardımcı olur.

Ekibinize İlham Verin

Amaca yönelik bir şirket oluşturmaya çalışırken doğru ekibin olması çok önemlidir. Çalışanlarınız şirketinizin misyonuna yatırım yapmazsa, amacınızın veya niyetlerinizin yerine getirildiğini görmek zor olacaktır. Çalışanlarınızın hedeflerine ulaşmak ve işlerini başarılı bir şekilde yapmak için doğru araç ve ekipmanlara sahip olmasını sağlayın. Onları motive edin, zihinsel olarak güvende tutun ve onları şirketinizin bir parçası haline getirin. Güncellemeleri, şirket bilgilerini ve işinizde kazandığınız kazançları, özellikle daha büyük bir amaca yönelik olarak paylaşın.

Şirketinizin Bir Ruhu Var Mı? - Nike CEO Office

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

35 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Save Ralph Kısa Filmi - Kozmetik Sektöründe Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan ve Yapmayan Bazı Markalar

Save Ralph Kısa Filmi – Kozmetik Sektöründe Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan ve Yapmayan Bazı Markalar

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME - Chemex ile nasıl kahve demlenir?

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME