in , ,

Jeff Bezos Amazon’daki CEO’luk Görevini Andy Jassy’ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Jeff Bezos Amazon'daki CEO'luk Görevini Andy Jassy'ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Salı günü yapılan duyuruya göre Amazon CEO’su Jeff Bezos, bu yılın ilerleyen günlerinde görevinden ayrılacak ve görevini Amazon Bulut Bilişim Hizmetleri yöneticisi Andy Jassy’ye devredecek. Bezos, Amazon’un yönetim kurulu başkanlığına geçecek. (53 yaşındaki Andy Jassy üçüncü çeyrekte CEO’luk görevini devralacak.)

57 yaşındaki Bezos, 1994 yılında Amazon’u online kitap satış platformu olarak kurdu ve Amazon’u o günden bugüne farklı kategorilerde küresel erişime sahip bir mega perakendeciye dönüştürdü. Amazon, Bezos liderliğinde 2020 yılının Ocak ayında 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı ve şu anda değeri 1,6 trilyon dolardan fazla.

Jassy, ​​Amazon’a 1997 yılında katıldı ve o tarihten bu yana Amazon’un Amazon Bulut Bilişim Hizmetleri bölümüne liderlik ediyor. AWS (Amazon Web Services), Amazon’a yüksek miktarda kâr getirmeye devam ediyor.

Bezos, çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Bu yılın 3. çeyreğinde Amazon Yönetim Kurulu Başkanlığına geçeceğimi ve Andy Jassy’nin CEO olacağını duyurmaktan heyecan duyuyorum” dedi. “Yönetim Kurulu Başkanı rolünde enerjimi ve dikkatimi yeni ürünlere, erken girişimlere odaklanmayı planlıyorum. Andy şirket içinde iyi tanınıyor ve neredeyse benim kadar uzun süredir Amazon’da. Olağanüstü bir lider olacak, benim güvenim sonsuz.”

Bu süreç hakkında açıklamalarda bulunan Amazon Finans Müdürü Brian Olsavsky, bu kararın yönetim kuruluna danışılarak alındığını söyledi. Bezos’un Amazon’da aktif olmaya devam edeceğini ve şirketin birçok farklı yerinde parmak izlerinin bulunmaya devam edeceğini söyledi.

Jeff Bezos Amazon'daki CEO'luk Görevini Andy Jassy'ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?
Andy Jassy ve Jeff Bezos

Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Bezos çalışanlarına yaptığı açıklamada, bu geçiş için heyecanlı olduğunu söyledi. “Milyonlarca müşteri hizmetlerimiz için bize güveniyor ve bir milyondan fazla çalışan geçim kaynakları konusunda bize güveniyor. Amazon’un CEO’su olmak derin bir sorumluluk. Böyle bir sorumluluğunuz olduğunda, başka bir şeye odaklanmak zordur.”

Bezos, önemli Amazon projelerinde çalışmaya devam edeceğini, ancak Earth Fund’a, havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin’e, Washington Post’a ve Day One Fund’a odaklanmak için daha fazla zamanı olacağını söyledi.

Jeff Bezos Amazon'daki CEO'luk Görevini Andy Jassy'ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pandemi döneminde freelance yapılabilecek 10 iş fikri. Freelance işler ile kolayca ek gelir elde edin! Freelance işler nasıl alınır?

Freelance Yapılabilecek 10 İş Fikri

Empati Gücü Yüksek Bir Lider Olmanın 2 Yolu