in

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Araştırmalara göre, Amerika’daki girişimcilerin yaklaşık %75’i, başarısızlığın nasıl tanımlandığına bağlı olarak başarısız oluyor. Bu işletmelerin %50’den azı 5. yıllarını görüyor ve diğer hayatta kalanların yalnızca %33’ü 10. yılını görüyor.

Tüm bu istatistikler, girişimci olmanın ve başarılı bir başlangıç yapmanın zor olduğunu gösteriyor. Bu uzun ve zor bir yoldur, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın hatalar yapılacaktır. Aslında, özellikle ilk kez bir iş kurmaya çalışırken, girişimcilerin yaptığı birkaç yaygın hata vardır. Neyse ki, bu hatalardan kaynaklanan riski azaltmanın ve onlardan tamamen kaçınmanın anahtarı, onlar hakkında mümkün olduğunca çok şey anlamaktır.


1- Her Şeyi Kendi Başına Yapabileceğini Düşünmek

Pek çok girişimci, bir iş kurmanın kendi başlarına yapabilecekleri bir şey olduğunu varsayma hatasına düşüyor. Bu bir aşamaya kadar mantıklıdır çünkü “Kimse bu işi benden daha iyi yapamaz.” ruhu, onları en başta girişimci olmaya iten şeyin büyük bir parçasıdır.

Ancak, yenilikçi yeni bir ürün veya hizmet için harika bir fikre sahip olmak ve başarılı bir iş kurmak tamamen farklı iki kavramdır. Bunlar ayrı ayrı ele alınmalıdır. Arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle – muhtemelen daha önce hiç iş kurmamış kişiler – tartışmak yerine, profesyonel topluluktaki insanlara ulaşın ve tavsiyeler almaya çalışın, onların hatalarından ders çıkarın.

Yeni işinizin dipten çıkmasına yardımcı olabilecek insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Bir akıl hocası bulmaya çalışın ve etrafınızı, sizin sahip olmadığınız türden becerilere sahip insanlarla çevreleyin.

Bu adımı erken atmak, önemli sayıda sorunu en baştan engelleyebilir.

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

2- Pazarlamanın Önemini Küçümsemek

Pek çok yeni girişimcinin yaptığı bir diğer büyük hata, uzun vadeli pazarlama maliyetlerinin düşük bütçelenmesi ve bir işin başlatılmasında pazarlamanın rolünün farkında olmamasıdır.

Kesin olmayan terimlerle, bir ürün veya hizmet için fikriniz ne kadar benzersiz olursa olsun, dünya sizinki gibi işletmelerle dolu. Bu nedenle, bir kalabalığın içinde öne çıkmak ve kendinizi bu rakiplerden farklı kılmak için her fırsattan yararlanmanız gerekir.  Pazarlama, bunu nasıl yaptığınızın büyük bir parçasıdır – her zaman doğru mesajı doğru kişilere tam olarak doğru zamanda ileterek.

Aşağıdakiler gibi temel fikirleri iletmek için pazarlamayı doğru kullanabilmeniz gerekir:

– Bir girişimci olarak kim olduğunuz

– İşletmenizin gerçek anlamda yaptığı şey

– Bunun neden herkesten farklı olduğu ve bu farklılıkların neden önemli olduğu

Bunu en baştan yapamayacaksınız ve bu odağa sahip bir pazarlama stratejisinin oluşturulması zaman alacaktır. Bu nedenle, pazarlama ve reklamcılığı bir an önce düşünmeye başlamalısınız çünkü hiç kimse, ürünün varlığından haberdar olmadığı sürece, piyasaya çıktığında yatırım yapmayacaktır.

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

3- Önem Arz Eden İnsanları Anlayamama

Son olarak, belki de birçok girişimcinin yaptığı en yıkıcı hata, kendilerini hizmet etmeye adadıkları insanları, yani müşterilerini yeteri kadar anlayamamaktır.

Yeni bir ürün veya hizmet için yenilikçi bir fikriniz olabilir. Bu müthiş, ancak bir müşterinin hayatına gerçekten değerli bir şey getirmiyorsa, müşterinin onu coşkuyla tüketmesi ve satın alması beklenemez.

Ürününüz veya hizmetiniz için fikrinizi geliştirdikten sonra oturun ve kendinize aşağıdaki soruları sorun:

– Birisi neden bunu istesin?

– Bu, bir kişinin şu anda yapamayacağı neyi yapmasını sağlar?

– İdeal müşterilerinizin yüzleştiği zorluk nedir ve bu onların üstesinden gelmelerine nasıl yardımcı olabilir?

– İdeal müşteriniz ne tür bir dertten muzdarip ve bu, onu kolaylaştırmasına nasıl yardımcı olabilir?

– İdeal müşterinizin neye ihtiyacı var ve siz, onu karşılamasına nasıl yardımcı olabilir?

Hiç kuşkunuz olmasın: İşletmenizin insanlara yardım etmeye ve müşterilerinize değer katmaya odaklanması gerekiyor aksi takdirde muhtemelen hiç var olmamalı. Ürün veya hizmetinizin ne kadar havalı olduğu önemli değil – müşterileriniz için olabildiğince fazla değer oluşturmuyorsa, tam tersi olması gerekirken, bir çözüm yerine problem haline gelebilir.

Sonunda, en başarılı girişimcilerin çabalarını kendilerine değil, müşterileri için dışarıya odakladıklarını unutmayın. Başarılı girişimciler öncelikle kendilerinin değil, başkalarının hayatında bir fark yaratmak isterler. Tüm çabalarınızı bu fikre odakladığınızda ve bu listedeki diğer zorlukları proaktif bir şekilde ele aldığınızda, birçok girişimcinin günlük olarak yaptığı en yıkıcı hataların bazılarından kurtulabilirsiniz.

Bu sadece yeni işinizin doğru adımlarla ilerlemesine yardımcı olmayacak, kendinizi yıllarca başarıya hazırlayarak gelişmeye devam edebilmenizi sağlayacaktır.

Girişimcilerin Sık Sık Yaptığı 3 Büyük Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TikTok, UEFA ile Yaptığı Anlaşmaya Göre Euro 2020'nin Resmî Sponsoru Oldu

TikTok, UEFA ile Yaptığı Anlaşmaya Göre Euro 2020’nin Resmî Sponsoru Oldu

Değerli Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu’ndan Akıllara Kazınması Gereken 12 Alıntı