in ,

Empati Gücü Yüksek Bir Lider Olmanın 2 Yolu

Bir lider veya yönetici olarak empati yapabilme yeteneğinizi geliştirmek şu anda içerisinde bulunduğumuz pandemi koşullarında her zamankinden daha da önemli.

İnsanlar Covid-19 salgını sırasında hem işleri hem de çocuklarıyla ilgileniyor ve çoğu baskı altında eziliyor. Paylaşılan verilere göre yalnızca 2020 Eylül ayında iş/ev dengesi ile mücadele eden yaklaşık 865.000 insan başaramayıp işinden ayrıldı.

Ekiplerinizin yardımınıza ihtiyacı var. Liderlerinin benzeri görülmemiş şekillerde ön plana çıkmalarına ihtiyaçları var ve bu durum, kendinizi yeni liderlik yollarında geliştirmek anlamına geliyor. Bu sizin sorumluluğunuzda.

Çalışanların hem evde hem de işte neyle uğraştıklarını anladığımızı bilmeleri gerekir. İşlerini iyi yapmak için neye ihtiyaçları olduğunu bize söyleme konusunda kendilerini güvende hissetmeliler. Bu ister evlerinde kullanabilmeleri için gerekli ekipmanları sağlama, ister uzatılmış bir son teslim tarihi veya çalışma saatlerinde esneklik şansı olsun.

Empati bazı insanlara doğal olarak gelir, fakat benim uzun yıllar boyunca öğrenmediğim bir beceriydi. (Ve diğer birçok liderin aynı olduğunu düşünüyorum). Samimi bir empati sergilemek, liderlik yeteneğimi daha iyiye götürdü.

Empati soyut bir kavram olarak görünse de, benim yaptığım gibi siz de bu iki yolu kullanarak empati yeteneğinizi geliştirebilirsiniz:


1. Dinleme Becerilerinizi Geliştirin

Liderlik hakkında konuştuğumuzda genellikle; sunum, ikna ve topluluk önünde konuşma vb. konular üzerine vurgu yaparız, ancak dinleme hakkında yeterince konuşmayız. Dinlemek, pek çok kişi tarafından kullanılmayan bir liderlik özelliğidir – öyle ki, birçok lider bu konuda çok kötü olmakla ünlüdür.

Ancak liderler kendi anlatılarından daha büyük düşünebiliyorlarsa, en büyük fikirleri dinleyerek bulmayı başarabilir. Empati yaparak dinlemek, başka bir kişinin durumunu, bakış açısını ve yorumunu anlamak amacıyla dinlemek anlamına gelir. Başka birinin kafasındaki düşünceleri anlayana kadar, düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve yargılarınızı askıya almak anlamına gelir.

Bu sempatiden farklıdır çünkü insanları size bağımlı kılmayı amaçlamaz. Bu, insanların anlaşıldığını hissetmelerine yardımcı olmayı amaçlar, böylece kişi çözümler geliştirmek ve kendi başına eyleme geçmek için kafasını yeterince açıklığa kavuşturabilir. Doğrudan raporların bana problemlerle geldiğinde, lider olarak işimin direkt çözümlere atlamak olduğunu düşünürdüm. Sonuçta, şu anki değerimi ve unvanımı sorunları çözerek kazandım, değil mi? Ekip üyelerimin sadece onları dinlememe ihtiyacı olduğunu ve ondan sonra kendi sorunlarını çözebildiklerini keşfedince çok şaşırdım. Sempati duymak yerine, empati göstererek dinlemek ekip üyelerinin bağımsızlığını ve üretkenliğini geliştirir.

Empati Gücü Yüksek Bir Lider Olmanın 2 Yolu


2. Ekibinizi Sevin

Ekibinizi sevmek, her birini birey olarak önemsemek anlamına gelir. Açıkçası bu romantik ya da ailevi bir sevgi değil; bu, bir kişinin kim olduğunu, keyfini nelerin kaçırdığını veya onu neyin motive ettiğini anlamanıza yardımcı olan bir tür derin ilgidir. Onlar ve kariyerleri için en iyisini istemenizi sağlar. Elbette onların terapisti ya da ebeveyni değilsiniz, zaten olmamalısınız da. Ancak, hayatlarında muazzam olumlu değişikler meydana getirmelerine yardımcı olacak güce sahip bir lidersiniz.

Bu, tatmin edici bir çalışma ortamı sağlamak, kazanan ve destekleyici bir ekip oluşturmak ya da promosyonlar, heyecan verici fırsatlar ve daha fazla ücret kazanmalarına yardımcı olmak anlamına gelebilir. Bir kişinin en çok ihtiyaç duyduğu anda sadece anlayış ve şefkat göstererek fark ettiğinizden çok daha büyük bir etkiye sahip olabilirsiniz. Ve şu an buna en çok ihtiyaç duyulan bir zaman.

İyi insanlar, hayatlarını daha iyi hale getiren liderleri yüzüstü bırakmazlar. Bu liderlerden biri olun, özellikle şu an ekibinizin çoğu büyük zorluklarla mücadele ederken. Mesleki mirasınız, unvanınız veya yıllık ortalama maaşınız değildir, sizinle çalıştıkları için hayatta daha iyi durumda olan insanların oluşturduğu bir topluluktur.

Empati Gücü Yüksek Bir Lider Olmanın 2 Yolu

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Jeff Bezos Amazon'daki CEO'luk Görevini Andy Jassy'ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Jeff Bezos Amazon’daki CEO’luk Görevini Andy Jassy’ye Bırakıyor! Jeff Bezos Şimdi Ne Yapacak?

Amazon, Rivian Marka Elektrikli Dağıtım Araçlarını Test Etmeye Başladı

Amazon, Rivian Marka Elektrikli Dağıtım Araçlarını Test Etmeye Başladı