in , ,

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Marka değeri oluşturmak, bir şirket için en zor görevlerden biridir. Marka değeri, müşteri nezdinde şirketin ve ürününün algılanan değeridir. Büyük ve başarılı şirketlerin büyük marka değerlerine sahip olmadığı birçok örnek vardır. Bu anlamda, büyük ve başarılı olmak demek marka değerinin de aynı şekilde yüksek olması anlamına gelmemektedir.

2020 yılı birçok şirket için yıkıcı geçti ancak, bazı şirketler marka değerlerinde bir düşüş yaşamadı. Bu şirketler, müşteri dostu politikalarla marka değeri hakimiyetlerini ortaya koymayı başardı. Bu markalar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda ayrıntılı olarak dünyanın marka değeri en yüksek on şirketini bulabilirsiniz.

Dünyanın marka değeri en yüksek on markasından oluşan listemiz, Visual Capitalist’in marka değeri verilerine dayanmaktadır. Aşağıdakiler dünyanın marka değeri en yüksek on markasıdır:


1. Apple (323 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Listenin birinci sırasındanki isim hiç de şaşırtıcı değil. Apple, şüphesiz dünyanın en popüler şirketi. Diğer birçok şirketin aksine Apple, marka değerini 2020 yılında %38 oranında artırmayı başardı. Apple; akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, giyilebilir cihazlar ve aksesuarlar tasarlıyor, üretiyor ve satıyor. Ayrıca bunlara ek olarak, Apple Music, App Store, Apple TV gibi çeşitli dijital servisleri bulunmaktadır. 


2. Amazon (201 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Listemizdeki bir başka teknoloji şirketi ise Amazon. Amazon, dünyanın marka değeri en yüksek ikinci şirketi. Amazon, bir önceki seneye göre 2020 yılında marka değerini %60 oranında artırmayı başardı. Dünyanın en büyük e-ticaret şirketidir. Amazon e-ticaretin yanı sıra Amazon Web Services ve Amazon Prime dijital servisler sunar ve Alexa gibi donanımsal ürünler geliştirir. Temmuz 1994’te Jeffrey P. Bezos tarafından kurulmuştur ve merkezi Seattle’da bulunmaktadır.


3. Microsoft (166 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

2020 yılında marka değerini arttırmaya başarın bir diğer şirket ise Microsoft. Microsoft, 2020 yılı içerisinde marka değerini %53 artırmayı başardı ve dünyanın marka değeri en yüksek üçüncü şirketi oldu.


4. Google (165 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Google’ın marka değeri, 2020 yılı içerisinde %1 oranında bir düşüşe tanık oldu ancak 165 milyar dolarlık marka değeri ile Microsoft’un hemen arkasında yer alıyor. Google’ın hayatımızın her alanında olduğunu varsayarsak şaşırılmayacak bir sonuç.


5. Samsung (62 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Samsung, merkezi ABD’de de bulunmayan ve ilk beşte yer alan tek şirkettir. Güney Koreli teknoloji şirketi, geçen yıl marka değerini %2 artırmayı başardı. Samsung’un genel merkezi Güney Kore, Seul’da bulunuyor.


6. Coca-Cola (57 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Geçen yıl marka değerinde %10’luk bir düşüş yaşayan yiyecek ve içecek şirketidir. Coca-Cola alkolsüz içecekler, su, sporcu içecekleri, meyve suyu ve daha fazlasını üretir, pazarlar ve satar. Şirket; Diet Coke, Fanta, Sprite, Minute Maid, Georgia ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok küresel markaya sahiptir.


7. Toyota (52 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Toyota, 2020 yılında marka değerinde %8’lik bir düşüş yaşadı. Herkes tarafından bilindiği üzere şirket, motorlu taşıtlar ve parçalar üretip satıyor. Şirketin genel merkezi Toyota, Japonya’da bulunuyor.


8. Mercedes (49 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Mercedes, listedeki ikinci ve son otomotiv şirketidir. Şirket, geçen yıl piyasa değerinde %3’lük bir düşüş yaşadı. Mercedes markası bütün dünya üzerinde lüks ile ilişkilendirilir. Mercedes lüks binek araçlar, otobüsler ve kamyonlar üretir. Ayrıca şirket sponsorluk çalışmaları üzerine de yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Esas olarak golf, tenis ve New York Moda Haftası gibi zengin bir kalabalığı çeken etkinliklere sponsor olmaktadır.


9. McDonald’s (43 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Geçen yıl marka değerinde %6’lık düşüş yaşayan bir fast-food şirketidir. McDonald’s, öncelikle restoranların işletilmesi ve franchising ile ilgilenir.


10. Disney (41 milyar dolar)

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Disney, eğlence ve medya sektöründe faaliyet gösteren bir medya şirketidir. Disney’in marka değeri, 2020’de %8’lik bir düşüşe şahit oldu. 

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaşam, Yaşanmakta Olan Her Ânın Dokusundadır

Everest'in Zirvesine Çıkan İlk İnsan Edmund Hillary'in Hikâyesi

Everest’in Zirvesine Çıkan İlk İnsan Edmund Hillary’in Hikâyesi