in ,

LODOSUN KAHRAMANI HEZARFEN Ahmed Çelebi

LODOSUN KAHRAMANI HEZARFEN Ahmed Çelebi

Hezarfen Ahmed Çelebi, Evliya Çelebinin’nin Seyahatname adlı eserinde yer alan, 17. Yüzyılda Osmanlı’ da yaşamış Müslüman Türk bilgini. Hezar, Farsça kökenli bir sözcük olup 1000 anlamına gelir. Hezarfen ise ‘’bin fenli’’ (bilimli) yani ‘çok şey bilen’ anlamına sahiptir. Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerinden birisi olarak görülen Çelebi Türkiye’ de kültürel açıdan önemli yer edinmiştir.Evliya Çelebi Hezarfen Ahmed Çelebi’den Seyahatnamesin’de; iptida Okmeydan’ın minberi üzere, rüzgar şiddetinden kartal kanatları ile sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiştir. Badehu Sultan Murad Han Sarayburnu’nda Sinan Paşa Köşkü’nden temaşa ederken, Galata Kulesi’nin zirve-i belasından lodos rüzgarı ile uçarak, Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir. Sonra Murad Han, kendisine bir kese altın ihsan ederek: ‘Bu adam pek havf edilecek (korkulacak) bir ademdir. Her ne murad ederse, elinden geliyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil’ diyerek Cezayir’e sürmüştür. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin orada öldüğü söylenmektedir. İnsanın uçma deneyiminin başlangıcı olan bu olay, Osmanlı ve Avrupa genelinde ses getirmiştir.

Hezarfen Ahmed Çelebi ile ilgili akıllarda her zaman yer alan bir soru oldu. Gerçekten uçtu mu? Bilim insanları araştırmalar yaptılar kısaca özetlemek gerekirse; Galata kulesi denizden 35 metre yükseklikte, kubbesinin tepesi yerden 62.59 metre yükseklikte ve denizdende 97.59 metre yüksekliktedir. Doğancılar meydanının ortası denizden 12 metre yüksektedir. Galata kulesi, doğancılar meydanı arası mesafe ise 3358 metredir. Yapılan uçuşun rüzgarsız havada kalkış anında hiç irtifa kaybedilmediği farz edilirse yaklaşık 39.5\1’lik bir süzülüş oranı ile muhtemeldir. Günümüzde en iyi performanslı koşarak kalkış yapılan kompozit yelken kanat maksimum süzülüş oranı 27\1 olarak bilinir. Verilere bakarak bahsedilen uçuş öyküsünün hayal gücü ile zenginleştirilmiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Lakin insanoğlu efsanelere çabuk bağlanır.

“Öyle ya, kuş bilinir ve uçar nasıl uçtuğu bilinmese de. İnsan kuşu kendini bildi bileli hep gördüğünden, kuşun uçuşuna da hayreti akıl edemez.”

LODOSUN KAHRAMANI HEZARFEN Ahmed Çelebi

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rol Yapma Oyunları (Frp, Dnd, Ryo?) - Lafın Gelişi Podcast

Rol Yapma Oyunları (Frp, Dnd, Ryo?)

NAİFLİĞİNE