in ,

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Yaşam tarzı enflasyonu, bir bireyin geliri arttığında harcamasının da artmasını ifade eder. Bir birey, her zam aldığında daha çok harcama eğilimindedir ve bu da borçtan çıkmayı, emeklilik için birikim yapmayı veya diğer büyük finansal hedeflere ulaşmayı zorlaştırabilir. Yaşam tarzı enflasyonu, insanların her ay maaşlarıyla sadece faturalarını ödeyebilmelerinin sebebidir.

Yaşam Tarzı Enflasyonunu Anlamak

Yaşam tarzı enflasyonunun tipik olarak meydana geldiği bir örnek, öğrencilikten tam zamanlı çalışan olmaya geçiştir. Birey, öğrenci olarak çok az parayla hayatta kalabilmesine rağmen, ilk maaşını aldığında, bir zamanlar “lüks” olan şeyler kolayca bir “ihtiyaç” haline gelebilir ve bu da artan harcamalarla sonuçlanır.

Yaşam tarzı enflasyonu içerisinde olan bir birey, ailesiyle veya arkadaşlarıyla kalabilme seçeneği olmasına rağmen tek başına yaşayabileceği bir daire kiralamaya daha eğilimlidir.

Yaşam Tarzı Enflasyonuna Bir Örnek

Üniversite döneminde arkadaşları ile aynı evi paylaşan bir kişi aynı zamanda elektrik, internet, su, gıda, kira vb. gider kalemlerini de paylaşmış olur ancak üniversiteden mezun olduktan hemen sonra bir stüdyo daireye taşınır. Bir evcil hayvan sahiplenir ve büyük bir salonda spora başlar. Artık mezun olduğu için en lüks restoranlarda yemek yer. Belki de aynı birey yaşam tarzı enflasyonuna kapılmadan ailesiyle ve arkadaşlarıyla birlikte aynı düzeni bir süre daha devam ettirebilirse gelecek için birikim ve yatırım yapma imkanı daha fazla olabilir. (Bu örnek, aile ve arkadaşlarınızla birlikte kalabileceğiniz ideal ortamlar var ise geçerlidir.)

Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Yaşam tarzı enflasyonu; birçok insanın maaşının yetmemesine, kredi kartlarının şişmesine, sağlık masrafları ya da işsiz kalma gibi öngörülemeyen bir aksilik meydana geldiğinde nakit kaynakları olmamasına neden olur.

İnsanlar, gelirleri arttığında harcamalarını arttırma eğilimindedir çünkü artık satın alabilecekleri ek mal ve hizmetlerin kendilerini daha fazla mutlu edeceğine inanırlar. Genellikle bu satın alımlar onları daha mutlu yapmaz. Daha fazla tasarruf ederek finansal bağımlılık için çalışmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bilinçli bir şekilde harcamalarını ve tasarruf miktarlarını belirleyerek yaşam tarzı enflasyonundan kaçınmak mümkündür. Bir tasarruf planı oluşturmak, tasarruf hedeflerine ulaşılmasını ve harcamanın sınırlandırılmasını sağlamanın yolu olabilir. Gereksiz harcamalardan kaçınmak, daha genç yaşta finansal bağımsızlığa ulaşmak, daha yüksek maaşlı bir iş yerine hayalinizdeki işi seçmek için finansal esnekliğe sahip olmak ve erken emekli olmak anlamına gelebilir. Aşağıda daha fazla strateji bulabilirsiniz:

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Bütçenizdeki Gerçek Değişiklikleri Hesaplayın:

Vergiler ve kesintilerden sonra, bütçenizdeki artışın net etkisi genellikle göründüğünden daha azdır. Bütçenizdeki gerçek değişikliği hesaplamak için zaman ayırın ve bu fazladan paranın sizi nasıl etkileyeceğini belirleyin.

Deneyime Diğer Şeylerden Daha Fazla Önem Verin:

Yeni bir araba, ev veya pahalı bir kalem satın almak yerine, deneyimlere yatırım yapmanı düşünün. Tatile gitmek veya bir kursa kaydolmak, size kalıcı tatmin sağlayan anılar yaratabilir.

Kademeli Değişiklikler Yapın:

Pahalı bir araba daha pahalı bir tamirci gerektirebilir ve büyük bir ev daha fazla bakım gerektirir. İlk haftalarda yaşam tarzınızda büyük değişiklikler yapmayın; bunun yerine mütevazı bir şekilde yaşamaya çalışın.

Yaşam Tarzı Enflasyonu Nedir? Yaşam Tarzı Enflasyonundan Kaçınma Stratejileri

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pareto İlkesi – 80/20 Kuralı Nedir?

TikTok, UEFA ile Yaptığı Anlaşmaya Göre Euro 2020'nin Resmî Sponsoru Oldu

TikTok, UEFA ile Yaptığı Anlaşmaya Göre Euro 2020’nin Resmî Sponsoru Oldu