in ,

Kıyı Bankacılığı (Offshore Banking) Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kıyı bankacılığı sözlük anlamı ile, ülke dışında sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırılmasını amaçlayan ve ülkede bankacılık sektörü için düzenlenmiş her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan serbest bankacılıktır.

Kıyı bankaları genel olarak vergi mevzuatına tabi değildir. Ayrıca, tasarruf mevduatları için zorunlu sigorta yaptırmalarına ve aldıkları mevduata ilişkin zorunlu karşılık payı ayırma mecburiyetinde değillerdir. Bu sebeplerden dolayı, kıyı bankalarının maliyetleri normal bankalara kıyasla daha azdır. Böylece müşterilerine yüksek faiz ve yüksek getiri sağlayabilmektedirler.

Avantajları:

Kıyı bankalarının denetlenme oranı normal bankalara kıyasla düşük olduğu için müşterilerinin hesap bilgilerini gizli tutabilmektedirler. Bunun yanında kıyı bankaları, müşterilerine yüksek faiz ve yüksek getiri sağlayabilmektedirler. Bundan dolayı, kişiler için cazip olabilmektedir.

Dezavantajları:

Kıyı bankalarının dezavantajları da bulunmaktadır. Ülkemizde mevduatınızın bulunduğunu bankanın iflas etmesi halinde veya mevduatınızın başına gelebilecek herhangi bir olay neticesinde devlet, 150.000 TL’ye kadar tarafınıza mevduat güvencesi sağlamaktadır.

Ancak kıyı bankalarında bulunan mevduatınızın başına bir şey gelmesi durumunda veya bankanın iflas etmesi durumunda mevduatınızı kaybedersiniz, herhangi bir mevduat güvencesi bulunmamaktadır.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2021 Oscar Aday Listesi Açıklandı

İnsan Psikolojisi Nasıl Çalışır? İnsan Psikolojisinin Gizemi

İnsan Psikolojisi Nasıl Çalışır?