in , ,

Fikirler Nasıl Ortaya Çıkar ve Nasıl Şekillenir? İyi Fikirler Toplayın

Fikirler Nasıl Ortaya Çıkar ve Nasıl Şekillenir? İyi Fikirler Toplayın

Her yeni fikir, daha önceki bir veya birden fazla fikrin aynı potada eritilmiş hali ya da karışımıdır.

İşte size sanat okulunda öğretilen bir hile. Bir kağıda iki paralel çizgi çizin:

Kaç tane çizgi var? İlk çizgi ve ondan sonra ikisinin arasında bulunan negatif boşluk çizgisi. Gördünüz mü? 1+1=3.

Genetik bu konuda iyi bir örnektir. Bir anneniz ve bir babanız vardır. Her ikisinden de özellikler almışsınızdır, ama sizin toplamınız ikisinden aldığınız parçalardan büyüktür. Siz; anneniz, babanız ve tüm atalarınızın bir karışımısınızdır.

Ailesel soyağacınız olduğu gibi bir de fikirsel soyağacınız vardır. Mutlaka ailenizden almanız gerekli değildir. Öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan, dinlediğiniz müzikten, okuduğunuz kitaplardan ve seyrettiğiniz filmlerden alabilirsiniz.

Siz aslında, hayatınıza soktuğunuz şeylerin bir potada erimiş halisinizdir. Siz ilham aldığınız şeylerin bir toplamısınızdır. Alman yazar Goethe’nin söylediği gibi: “Bizler sevdiklerimizle şekilleniriz.”


Bir koleksiyoncu olun.

Sanatçı bir koleksiyoncudur. İstifleyici değildir. Doğrusunu isterseniz burada bir fark var: İstifleyiciler gelişigüzel biriktirir, sanatçılar seçici şekilde. Sadece sevdikleri şeyleri biriktirirler.

Burada ekonomik bir teori yatmakta; en yakın beş arkadaşınızın gelirlerini toplayıp ortlamasını alsanız, çıkacak olan sonuç aşağı yukarı sizin gelirinize yakındır.

Bence aynı şey fikirlerimiz için de geçerli. Sadece etrafınızı çevirdiğiniz şeyler kadar iyi olursunuz. Annem “Çöp girerse, çöp çıkar.” derdi. O zamanlar bu söz beni deli ederdi ama şimdi ne demek istediğini anlıyorum.

Göreviniz iyi fikirler toplamak. Ne kadar çok iyi fikir toplarsanız, ilham alabileceğiniz o kadar çok fikriniz olur.

Fikirler Nasıl Ortaya Çıkar ve Nasıl Şekillenir? İyi Fikirler Toplayın

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Gibi Değerli Çalışmaları İle Tanınan Ünlü Psikolog Abraham Maslow'dan 20 Alıntı

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Gibi Değerli Çalışmaları İle Tanınan Ünlü Psikolog Abraham Maslow’dan 20 Alıntı

Tüm Zamanların En İyi Girişimcilerinin Başında Gelen Steve Jobs'un Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Mükemmel 21 Alıntısı

Tüm Zamanların En İyi Girişimcilerinin Başında Gelen Steve Jobs’un Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Mükemmel 21 Alıntısı