in

Bir Eylül Ayı…

Geldi çattı son sonbahar, yılın sonbaharı… Takvimler eylülü gösteriyor, ajandalarda dokuzuncu ay doldurulmaya başlandı. Görüyorum ki, herkes çok yükleniyor eylüle; tamam biraz hüzün kokar, kuşlar da göç etmeye başladılar bile ama kavurucu sıcakların yerini hafif esen, yüzünüzü okşayan rüzgarın alması da güzel değil mi? Sanki, “Ben geldim.” der gibi eylül, sanki bizimle dans etmek ister gibi.

Birçok şiire, şarkıya, kitaba konu olan eylül;  hikayelerimizin bitişiyle anılarımızın birikmesi gibi, hüzün kokması da normal bu durumda. Doğanın dinlenmeye çekilmesi, hayvanların kış uykusuna geçişi, soğuyan havalara karşılık sokaklardan evlerimize ve kendimize kaçışımız… Böylece daha çok düşünüyoruz olan biten ne varsa; kendimize daha çok vakit ayırdığımızdan, daha yalnız daha kendimizle baş başa kaldığımızdan; yazın uzun, yüksek tempolu günleri, içimizin ısınmasıyla gelen heyecanları, kıpır kıpır hallerimizden biraz durgunluğa geçiş mevsimi.

Her zaman, sonların yeni  bir başlangıç olduğuna inanırım ve bu yüzden eylülü, ocaktan daha çok yılın başlangıcı sayarım. Eylül için “Biten hikayelerin yerine yeni hikayelerimi yazmaya başlama zamanı geldi derim.” Yazın kavurucu sıcakları yerine serin rüzgarların, yağmurların başlangıcı, uzun süren yaz günlerinden kısılan günlere geçişi, serinleten buzlu çayları, limonataları bırakıp içimizi ısıtıcak bir kahve mevsiminin başlangıcı gibi düşünmeli, soğuk biranın ferahlığı yerine güzel bir kadeh açmalık akşamların başlangıcı, ah bir de hafif bir yağmur yağıyorsa dışarıda, pencerenin önüne geçip sokak lambasının ışığının aydınlattığı yağmur tanelerini izlemenin keyfi başka, tam da yeni hayaller kurmalık işte… Hüznü kovarcasına yeni heyecanlara yer açmalı. Özlemedik mi hırkalarımıza sarılıp, film izlediğimiz akşamları? Belki, biraz çıkar yağmurda yürürsün, belki de yeniden aşık olursun.

Eylül yeni başlangıçlarınızın ilk adımı olsun .Son-baharınız değil ilk yağmurlarınız olsun. Güneşle ısındığınız kadar, ıslanın yağmurda. Yeşili, maviyi sevdiğiniz kadar sevin sarıyı, kahverengiyi de, her ağaçtan bir yaprak düştüğünde, gökyüzünde bir yıldız kaymış gibi dilek tutun içinizden.

Eylül-sonbahar-bahar-yaprak-manzara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SYGY #4 – Tenerife Faciası – Dünyanın En Büyük Faciası

Değiştirilmiş Dolunay