in

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Feng Shui kısaca, bulunduğumuz ortam ile uyum içerisinde yaşama bilimidir. Feng shui sayesinde, kendimizi daha rahat ve mutlu hissedeceğimiz bir ev ortamı düzenleyebiliriz. Daha önceki yazımız da  Feng Shui’ye Göre Şans Getiren ve Pozitif Enerji Veren İç Mekan Bitki Önerilerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Feng shui sayesinde, kendinizi daha rahat ve mutlu hissedeceğiniz bir ev ortamı düzenleme fikirlerini bulabilir, evinizin bolluk ve bereketini arttırabilirsiniz.

Unutmamalıyız ki, Feng shui (ya da Türkçe adıyla fenkşui) bir anda mucizeler yaratacak büyülü bir kavram tabii ki değil, akla ve mantığa dayanan, yaşadığımız mekanda gözümüzün ve ruh halimizin daha rahat olmasını sağlayan bazı dekorasyon kuralları.

1- GEREKSİZ EŞYALARINIZDAN ARININ

Fenk Shui felsefesinin en temel ve en önemli tavsiyesi belki de budur. Artık kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız ya da duymayacağınızı düşündüğünüz, bozuk, kırık, gerektiği gibi çalışmayan tüm mobilya ve aksesuarlarınızı evinizden çıkarın. Kullanılmadığı halde evde duran ve yer kaplayan eşyalar yeniliği ve yenilenmeyi engeller/azaltır. 

Eskileri bırakın-atın ki yeniye ve yeniliklere yer açın.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

2- EVİNİZİN GİRİŞ KISMINA ÖNEM GÖSTERİN

Evin giriş holü, ev hakkında bizlere fikir veren, ilk izlenimi yaratan alandır ve bu alanın mutlak suretle temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Evinize enerji çekmek için samimi bir giriş kapınız olması gerekir.

İnsanda içeri girme isteği uyandıran, yani davetkar biri giriş oluşturmalıyız.

 • Kapı renkleri de yine renklerin enerjisine göre tercih edilebilir.

 • “Hoş geldin” yazılı paspaslar da kullanılabilir.

 • Feng shui dekorasyon tarzına göre, giriş kapısının tam karşısında ayna veya cam olmamalıdır, zira bunlar olursa gelen enerji eve girmeden geri döner.

 • Kapıdan girer girmez görülebilecek bir yere koruyucu bir şeyler asılmalı (Nazar boncuğu, fil, kuru biber, kuru kabak vs.) 

 • Yemek yenilen masa ve yatak odası evin girişinden gözükmemeli.

 • Huzursuzluk vereceği düşünüldüğü için eve girerken saat görülmemeli.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

3- HER MEKAN İÇİN UYGUN RENKLER SEÇİN

Oturma odasında çok farklı renkler bir arada olmalı, tek renk ağırlıklı olmamalıdır. Oturma odası sosyal bir alandır ve bu mekandaki renklerin insanın hayatına renk kattığı düşünülmektedir.

 • Mutfaklar mavi veya siyah olmamalı. İştah için kırmızı, formda kalmak için yeşil, kolay hazım için sarı olmalı. Beyaz veya kahverengi de olabilir. Yine en az bir kırmızı obje olmalı.

 • Yeşil ve mavi renklerinin tonlarını yatak odasında kullanmak da dinlendirici ve sakinleştirici enerjiyi artırmanıza yardımcı olacaktır. Mavi rengi yatak odaları için ideal renklerden biridir. Gerek duvarlarınızda gerekse yatak örtülerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yaşadığınız Ortamın Psikolojinizi Nasıl Etkilediğini Biliyor Musunuz?

 • Çalışma odalarında Feng shui renklerinden yumuşak sarı ve yeşil tonları sakinlik ve odaklanma açısından işlevsel olacaktır.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

4- MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak her zaman temiz ve derli toplu olmalıdır.

 • Mutfağa bereket getireceği düşünüldüğü için açıkta, örneğin masa üstünde veya tezgahta bozulmayacak yiyecekler olmalıdır. Bunlar bir kase içinde meyveler, çerez, cam kavanozlarda görünür şekilde kuru gıdalar, tahıllar, turşular vs. olabilir.

 • Yemek masasının üstüne asılan aynanın, masanın bereketini artırdığı düşünülmektedir.

 • Masa etrafındaki sandalyelerin çift sayıda olması uğur getirdiği ise bir başka inanış.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

5- SALON DEKORASYONU

 Salon, canlılığın, enerjiyi ve hareketi çağrıştıracak şekilde döşenmeli. 

 • Salonu feng shui ev düzenine göre dekore ederken odadaki en büyük mobilya ile işe başlayın. Salonlar ve oturma odalarındaki en büyük eşyaların koltuklar olduğunu düşünürsek, koltuğun kapıya yönelik ve sırtı duvara dayalı olacak şekilde konumlandırıldığından emin olmalısınız.

 • Perdeler için ise ışığı en çok geçirenlerden kullanabilirsiniz. Pencere altına ev bitkisi yerleştirerek dekorda enerji artışı sağlanabilir.

 • Yaşamın akışını ve zamanı hatırlatan saatler de sadece salonda olmalı.

 • Feng Şui’de salonda sürekli çalan kısık sesli bir müziğin enerji akışını düzene soktuğu düşünülüyor. Herhangi bir öğretiye gerek olmaksızın, fonda çalan sevdiğimiz bir ezginin modumuzu yükselttiği ve huzur verdiği su götürmez bir gerçek.

 • Salon bitkileri tercih edebilirsiniz.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

6- YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasında aynaya, televizyona ve saate yer yok!

 • Feng shui yatak odası dekorasyonu uygularken öncelikle yatağı kapı girişinden olabildiğince uzağa yerleştirin. Feng shui yatak yönü ise doğrudan olmasa da kapıya dönük olmalıdır. Uyuduğunuz alanın yakınlarında çok fazla elektronik alet olmasından kaçınmalısınız. Hatta eğer mümkünse, yatak odanızda televizyon da bulundurmamalısınız.

 • Televizyon genellikle odak noktası haline geldiği için odanın dinlendirici enerjisini yok eder. Bunların yanı sıra eğer metal veya ağaç karyolanız varsa pastel tonlarda nevresim kullanabilirsiniz. Yatağınızı asla pencerenin önüne koymayın. Camın kırılgan yapısı uyku kalitenizi azaltır.

 • Yattığınız yerden gördüğünüz bir aynanın da dikkatinizi dağıttığı ve hatta yatağa üçüncü kişileri (yani sadakatsizliği) davet ettiği düşünülüyor. 

 • Yatağın altında bir şeyler depolanmamalı, saklanmamalı. Baza olmamalı. Kötü anıları da biriktirir.

 • Asla saat olmamalı. Huzur yerine acelecilik verir.

 • Nevresim takımı geometrik şekilli olmamalı, mümkünse düz renk ve insan tenine yakın renkler olmalı. (Beyazdan, koyu kahverengiye kadar) Geometrik şekiller uyurken huzursuz eder.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

7- BANYO DEKORASYONU

 • Banyoda aynaya bakarken arkamızda görünenlere dikkat edilmeli, sevdiğimiz şeyler olmalı. Köşeli yerine dairesel şekilli nesneler seçilebilir.

 • Rahatlatıcı kelimelerin yazılı olduğu nesneler, bambu bitkisi veya yuvarlak taşlar rahatlama ve gevşeme getirir.

 • Banyo kapısı ve klozet kapısı sürekli kapalı tutulmalı.

 • İki farklı ışık kaynağı olmalı, yoksa mum yakılabilir.

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

58 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz? Hayvanlar Rüya Görür mü?

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Milyarder Çift Bill ve Melinda Gates Boşanma Kararı Aldı

Milyarder Çift Bill ve Melinda Gates Boşanma Kararı Aldı