in ,

Everest’in Zirvesine Çıkan İlk İnsan Edmund Hillary’in Hikâyesi

Everest'in Zirvesine Çıkan İlk İnsan Edmund Hillary'in Hikâyesi

Sir Edmund Hillary 29 Mayıs 1953 tarihine kadar zirvesini kimsenin göremediği Everest’e tırmanan ilk kişiydi. Bunu o başardı ve bu başarısı nedeniyle Kraliçe Elizabeth tarafından kendisine şövalye unvanı verildi.

Hillary’nin bu başarısının altındaki öyküsünü, onun “High Adventure” (Yüksek Serüven) adlı kitabını okuyunca öğrendik. Sir Hillary, 1952 yılında da Everest’e çıkma girişiminde bulunmuş, fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Bu girişiminden birkaç hafta sonra İngiltere’de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için çağrılmıştı. Konuşmanın konusu, onun zirveye tırmanış girişimiydi. Edmunt Hillary, bu girişiminde başarısız olduğunu kabul ettikten sonra bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest’in büyük boy fotoğrafı önüne doğru yürüdü. Sonra da fotoğrafa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak, yüksek sesle koca zirveye meydan okudu:

“Beni bu ilk denememde yendin ama senle davam bitmedi, ey Everest” diye haykırdı. “Bekle beni, sana yine geleceğim ve seni bu kez, ayaklarımın altına alacağım…”

Everest’e bu meydan okumasından sonra Hillary salondaki öğrencilere döndü ve onlara, bir yıl sonra ulaşacağı başarısının sırrını o gün açıkladı:

“Beni bu kez yendiği için Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama” dedi. “Benim bunu bildiğim gibi, o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenemediğim için, bendeki inanç ve azim de daha büyüdü, daha güçlendi…

Bu konuşmadan bir yıl sonra Everest, Hillary’nin ayakları altındaydı ve Everest’e çıkmayı başaran ilk insan olarak tarihe geçti.

Everest'in Zirvesine Çıkan İlk İnsan Edmund Hillary'in Hikâyesi

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 10 Şirketi

Minnettarlığınızı İfade Etmenin ve Mutlu Olmanın 5 Basit Yolu