in ,

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz? Hayvanlar Rüya Görür mü?

İyi uyku, bizler için olduğu kadar evcil hayvanlarımız için de önemlidir. İşte evcil hayvanlarımızın uykularını nasıl daha iyi hale getirebileceğimize hep birlikte bakalım.

Evcil hayvanınızın ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Köpeğinizin veya kedinizin çok uyuduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Evcil hayvanlarımızın bizden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Genel sağlıkları, refahları ve bilgiyi özümseme yetenekleri için uyku çok önemlidir. Veteriner Joan Hendricks, “Beyinsel işlevler uyku yoluyla daha iyi hale getirilir. İyi uykunun öğrenmeye, normal beyin gelişimine ve hatta sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olduğu çok açık.” diyor.

Peki ne kadar uykuya ihtiyacımız var? Veteriner Albert Ahn, “İnsanlar günde yaklaşık 6 ila 8 saat, köpekler genel olarak günde 12 ila 14 saat ve kediler günde 16 ila 20 saat uyuyabilirler.” diyor.

Evcil hayvanınızın iyi uyumasına nasıl yardım edebilirsiniz?

Sağlıklı bir uyku programı için evcil hayvanınıza iyi bir yaşam tarzı oluşturun. Tutarlı beslenme süreleri, günlük oyun süresi ve düzenli egzersiz/yürüyüşler (özellikle yatmadan hemen önce) içeren rutinler, köpeğinizin veya kedinizin uygun zamanlarda uykuya hazır olmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Evcil Hayvanınızı Beslerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Kedi ve Köpeklerde Aşırı Kilo

Evinizin içerisinde insanların sürekli girip çıkmadığı, ona ait olan ve sadece uyuması için tasarlanmış bir alan belirleyin. Veteriner Ahn, “Köpekler alan sahibi olmayı severler, bu yüzden kendilerine ait olduklarını bildikleri bir yatak onlar için çok güven verici ve rahatlatıcıdır.” diyor. Kediler ise pencere kenarındaki güneşli bir yeri veya yün astarlı bir peluş yastık gibi sıcak ve tenha bir yer isteyeceklerdir.

Hayvanlar rüya görür mü?

Araştırmalar, bunun oldukça muhtemel olduğunu gösteriyor. Dr. Hendricks, “İnsanlar rüya gördükleri zaman, vücutları uykuda olsa bile beyinleri uyanık görünür. Aynı şey kedilerde ve köpeklerde de olur.” diyor. Hem kediler hem de köpekler, rüya etkinliğini gösteren derin uyku aşamalarında hızlı göz hareketleri ve yüz seğirmesi yaşarlar.

Dr. Ahn, rüya görmenin aynı zamanda bir evcil hayvanın hafızası için de önemli bir araç olduğunu düşünüyor, “Bazı nörologlar, rüya görmenin evcil hayvanların günün olaylarını bağlama oturtmasına ve bu hatıraları doğru bir şekilde sınıflandırmasına izin verdiğini düşünüyor.” diyor.

İlginizi Çekebilir: Evcil Hayvan Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Konu

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? Onların İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz? Hayvanlar Rüya Görür mü?

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

50 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve Nesilleri Serisi / 1. Nesil Kahvecilik

Kahve Nesilleri Serisi: 1. Nesil Kahvecilik

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ

EVİNİZİN HAVASINI DEĞİŞTİRECEK VE POZİTİF ENERJİ GETİRECEK DEKORASYON ÖNERİLERİ