in ,

Elon Musk Neden Bu Kadar Başarılı? Başarısının Arkasındaki 4 Temel Kişilik Özelliği

Elon Musk Neden Bu Kadar Başarılı? Başarısının Arkasındaki 4 Temel Kişilik Özelliği

Elon Musk; para devi PayPal’ın kurucu ortağı, dünyayı kelimenin tam anlamıyla değiştiren elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın kurucusu ve bizi bu gezegenden alıp başka bir gezende kolonileştirmeye çalışan SpaceX’in kurucusu. Ayrıca onu tanımlak için birkaç sıfat da kullanabiliriz: Yenilikçi, lider, dahi, vizyoner, fütürist, girişimci.

Ama Musk’ın neden bu kadar başarılı olduğunu açıklayabilir miyiz? Ve Musk’ı bu kadar başarılı yapan şeyleri sadece gözlemlemekle kalmayıp, aynı zamanda onları kendi yaşamlarımızda somutlaştırmaya başlayabilir miyiz? Bunu yapmak biraz zor olabilir ama bence mümkün.

Profesyonel hayatımın çoğunu inanılmaz yüksek performans gösteren insanlarla çalışarak geçirdim hepsi yetenekleriyle, alışkanlıklarıyla ve iş ahlaklarıyla beni sonuna kadar etkileseler de Musk’ın bulunduğu seviye bambaşka. Bir süredir Musk’ı değerlendiriyorum ve neden bu kadar başarılı olduğunu açıklayan beş farklı neden sıraladım. Onlardan burada bahsedeceğim.

1- “Hayır” hiçbir şey ifade etmez.

Musk’ın ilk eşinin üniversite hayatına ilişkin anlattığı bir hikaye var. Musk sınavlardan birinden 98 aldı. Bir mükemmeliyetçi olarak, profesörüne gitti ve puanını 100 olarak değiştirmelerini sağladı. Şimdi çoğunuz bunu okuyacak ve düşünecek: Neden? Bunu yapmanın amacı nedir? 98 olsa mutlu olurdum. Bende aynı şekilde hissediyorum. Ancak bu basit ve küçük hikaye, bütünün belirleyicisidir.

Musk, onu mükemmelliğinden ayıran 2 puanı kabul etmedi ve profesörüyle birçok insanın çekineceği konuşmayı yaptı. 

İlk başta “hayır” denme korkusunu yenebilir ve hayırın gerçekten hiçbir şey ifade etmediğini anlarsak, fırsatları yakalama şansımız daha çok artar. Sormaktan korktuğumuz için kaç fırsat kaybettik?

2- Odakta kalma sanatı.

Musk, odakta kalma sanatı konusunda kendini mükemmelleştirdi. Tesla’nın ilk dönemlerinde çözülmesi gereken birçok sorun vardı, Musk bu yüzden, ofisteki masasının altında uyur ve bu sorun çözülene kadar haftada 75 saat çalışırdı.

Başka bir şey düşünmedi, herhangi bir şey dikkatini ve odağını dağıtmadı. Tek odaklandığı şey elindeki görevdi. Şimdi Tesla’ya bakın: Otomotiv dünyasını değiştiren, hızla büyüyen bir dev. Musk’ın odak noktası ön planda olmasaydı Tesla şu anda kesinlikle bu şekilde olmazdı.

Kendi iş hayatınızı ve günlük işlerinizi yapma şeklinizi düşünün. Ne sıklıkla dikkatiniz dağılır? Küçük ölçekli bir şey ne sıklıkla dikkatinizi çeker ve sizi daha az üretken ve daha az etkili kılar? Bir görevi tamamlayıp daha sonra etkin, heyecanlı ve amaçlı bir şekilde diğerine geçmek için gününüzü nasıl planlayabilirsiniz?

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Büyük Şirketlerinin Kurucuları ve Yöneticilerinden Ufuk Açıcı 15 Alıntı

3-Tutkuyla beslenen bir iş ahlakı.

Musk yaptığı işi seviyor çünkü sevdiği işi yapıyor. İşine olan tutkusu o kadar yoğun ki, gece mesailerini körüklüyor, 80 saatlik çalışma haftaları konusunda motive ediyor ve daha demin bahsettiğimiz gibi masasının altında uyuyor.

Gerçek şu ki, yaptığımız işte tutkuluysak, iş kendini iş gibi hissettirmeyi bırakır. Bir göreve veya oyuna dönüşür, kendimizi yaptığımız şeyden zevk alırken buluruz. Seksen saatlik çalışma haftaları, çalışma haftası gibi gelmiyor çünkü tutkumuz bizi besliyor.

4- Sağlıklı bir denge oluşturabilmek.

Musk oldukça yoğun ve temposu yüksek bir iş hayatına sahip. Ancak Musk bu tempoyu sağlıklı ve yapıcı bir düzene oturtmuş.

İşlerinde belirli bir yoğunluk içerisinde olan ve tükenmişlik yaşayan, yıkılan ya da çok ileri giden çok fazla insan tanıdım: İnsanlar kontrolden çıkarlar veya dramatik bir şekilde düşük performans gösterirler.

Musk’ın yoğunluğunu sağlıklı bir şekilde koruma yeteneğinin, işine olan tutkusundan ve mutlak odaklanmasından kaynaklandığına inanıyorum.

İlginizi Çekebilir: Steve Jobs’un Verdiği En İyi Tavsiyeler

Elon Musk Neden Bu Kadar Başarılı? Başarısının Arkasındaki 4 Temel Kişilik Özelliği

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

84 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple'ın Yeni Ürünü Beats Studio Buds, Android ile Uyumlu

Apple’ın Yeni Ürünü Beats Studio Buds, Android ile Uyumlu

Yaz Aylarında Üretkenliğinizi Arttıracak 10 Aktivite Önerisi

Yaz Aylarında Üretkenliğinizi Arttıracak 10 Aktivite Önerisi