Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?

Duygularınızı Nasıl Ustalıkla Yönetebilirsiniz?

Bir noktada hepimiz, iş yerinde kendimizi rahatsız hissetmişizdir. Bir proje için tüm gece çalışırsın ve o proje iptal olur. Bir müşteri, ortada bir sebep yokken takımınızı eleştirir. Çalışma arkadaşınız tüm işi sizin üzerinize yığar… Ofiste işlerin bu denli kötüye gitmesi sizi çileden çıkarabilir. Odağınız, anında yapmanız gereken işten başka bir noktaya sapabilir. Zihniniz “savaş veya uçuş” moduna geçebilir ve tepki göstermeye meyilli hale gelebilirsiniz. Düzgün düşünemez, başkalarını suçlar yada üzgün olduğunuz için kendinize kızarsınız. Bu durumda yanlış kararlar vermeye ve pişman olacağınız şeyler söylemeye yatkın olursunuz.

İş yerinde, öfke de dahil olmak üzere, bir çok duyguyu yaşamak tamamen doğaldır. Negatif duyguların özel hayatta olduğu gibi iş hayatında da karşımıza çıkması kaçınılmaz ve gayet normaldir. Duygularınızı üretken bir şekilde aktarmayı öğrenmek, duygusal zekanızı güçlendirmenin anahtarıdır. Bu, sizi daha iyi bir lider yapar ve genel başarınızı arttırır. Hatta bir konuda heyecanlı veya tutkulu olmak sizi motive eder ve size, elinizdeki problemi çözebilmeniz için gerekli odaklanma kabiliyetini sağlar. Öfkeyi yapıcı ve profesyonel bir şekilde kontrol etmeyi öğrenmek, iş yerinde “öfkesini kontrol edemeyen kişi” damgası vurulmadan, hayal kırıklıklarınızı kanalize etmenize ve istediğinizi elde etmenize yardımcı olur.

İşte, stresli ve öfkeli anlarda sakin kalmanıza yardımcı olacak 5 adımlık rehber:


1- Duygularınızla barışık olun.

Öfkelendiğimizde genellikle, aklımızdan geçen düşünceleri kendimizce ve tek taraflı bir şekilde mantıklı hale getirerek hızlıca cevap veririz, başkalarını suçlamaya başlarız veya bağırır çağırırız. Olayı mantık çerçevesinde değerlendirmek yerine, yalnızca tek taraflı düşünürüz. Öfkenizin bir nedene dayandığını ve normal olduğunu kabul edin. Öfke, genlerimize derinlemesine kodlanmış bir duygudur. Aslında bu, tehlikeleri ve bize karşı tehdit oluşturan şeyleri kendimizden uzak tutma şeklimizdir.

Öfkenizi sağlıklı ve kendinizle barışık bir şekilde serbest bırakmanın veya onu etkisiz hale getirmenin bir yolunu bulun. Kendinize şunu söylemeyi deneyin; “Şu anki hislerim doğal fakat benim yararıma değil”. Tepkinizle savaşmaktansa onu kabul etmek sizi sakinleştirir ve problemi çözmekte size yardımcı olan odağı sağlar.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?


2- Öfkenizi dağıtın.

Eğer sinirden küplere binmek üzereyseniz ilk yapmanız gereken şey, otomatik olarak devreye giren negatif düşünce biçimini devredışı bırakmanın bir yolunu bulmaktır. Bulunduğunuz ortamdan ayrılmak buna yardımcı olabilir. Bir yürüyüşe çıkın, yakın arkadaşlarınızı arayın veya derin bir nefes almak için masanızdan uzaklaşın. Durumu zihninizde canlandırmak, öfkenizi gelecekte kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir başka yöntemdir. Öfkeli halinizi bir hayal edin. Nasıl görünüyorsunuz? Nasıl hissediyorsunuz veya söyledikleriniz kulağa nasıl geliyor? Gördüğünüz şey hoşunuza gitti mi? Daha sonra öfkenizi doğru bir şekilde kontrol altına alıp, duruma sakin ve yapıcı bir tavırla yaklaşarak çözüm ürettiğinizi hayal edin. Öfkenize akıllıca yaklaşarak, onu yapıcı bir şekilde kullanma şansı elde edersiniz ve sizi domine etmesine izin vermemiş olursunuz.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?


3- Öfkenizi tetikleyen şeyleri öğrenin.

Sizi kimin ve neyin sinirlendirdiğini anlamak, sinirlenip işleri berbat etmenizi engelleyecek bir anahtardır. Öfkelendiğinizde durumun şartlarına ve çevrenizde bulunan insanlara dikkat edin. Böylece ileride vereceğiniz tepkileri tahmin edip, daha iyi bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Örneğin; bir iş arkadaşınız sınırlarınızı zorluyorsa, onunla çalışmak zorunda olduğunuz zamanlar da kendinize molalar oluşturun. Bu, iş arkadaşınızın sizi provoke edip, tetiklediğinde ortaya çıkacak olan duyguları dağıtmak için size gereken zamanı sağlar ve sinirlenip çıldırmanızı engeller. Kimse öfkeli olmayı sevmez. Yani sizi tetikleyen durumları tahmin ederek sakin kalabilir ve kendinizi toplayabilirsiniz.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?


4- Kelimelerinizi dikkatlice seçin.

Sizi öfkelendiren durumlarla yüzleşmeye karar verdiğinizde hislerinizi belirlemeye ve dile getirmeye biraz zaman harcadığınızdan emin olun. Duygularınızı adlandırmak önemlidir. Çünkü bu, yanlış anlaşılmaları azaltır ve düşüncelerinizi, görüşlerinizi ve isteklerinizi açıkça belirtmenize yardımcı olur. Patronunuz, veya her kim sizi sinirlendiriyorsa, onlarla iletişim kurarken onların anladığı dilinden konuşun. Örneğin; direkt sonuç odaklı bir iletişim biçimini tercih ediyorlarsa, bunu problemi çözerken aklınızda bulundurun. İletişimi açık ve adil tutmanın yanı sıra onlardan, problemi kendi perspektiflerinden açıklamalarını isteyin. Hissettiklerinizi en uygun yolla dile getirmek için doğru kelimeleri seçin.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?


5- Probleme değil çözüme odaklanın.

Sizi sinirlendiren şeye takılıp kalmak kolay ve başta rahatlatıcı gibi gözükebilir. Fakat bu uzun vadede size fayda sağlamaz. Uzun uzun düşünmek zararlıdır çünkü problemi çözmek için ihtiyacınız olan mental enerjiyi sizden alarak, sizi negatif duygularla baş başa bırakır. Bunun yerine durumdan ne gibi dersler çıkarabileceğinize bakın. Böylece yolunuza daha üretken bir şekilde devam edebilirsiniz. “Benden ne zaman raporları istese, bana yeterince bilgi vermiyor.” gibi genellemelerden kaçınarak, “Teslim gününe yetişemedim çünkü raporlar benden son dakika istendi. Bunun daha önce de olduğunu fark ettim. Bu durumun tekrar etmemesi için neler yapabiliriz?” şeklinde konuşmayı deneyin.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?


Yaşamınızda ve iş hayatınızda iyi bir lider olmak istiyorsanız, öfke, hayatınız boyunca yüzleşeceğiniz ve kontrol altına almayı öğrenmeniz gereken bir duygudur. Buradaki önemli nokta; öfkenizi, uzun vadede kariyerinize katkı sağlayacak şekilde profesyonel bir şekilde ifade edebilmek ve onunla başa çıkmak için gerekli donanıma sahip olduğunuzdan emin olmaktır.

Duygularınızı nasıl ustalıkla yönetirsiniz?

Paylaş

Bir cevap yazın

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Lütfen hesap bilgilerinizi girin, şifrenizi sıfırlamanız için size bir link gönderelim.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.