in

KANSERLE DANS – Neslican TAY Anısına…

KANSERLE DANS - Neslican TAY Anısına...
KANSERLE DANS - Neslican TAY Anısına...

Çok güçlü bir savaşçıdan bahsetmek istiyorum. Neslican TAY… Çoğumuzun bildiği üzere Demir Kadın. Yaklaşık bir yıl önce TEDx konuşmasını izlediğimde tanıdım onu. Kanser yüzünden bacağını kaybetmiş olmasına ve defalarca ameliyat geçirmiş olmasına rağmen umutla bakıyordu gözleri. “Ben bir bacaktan ibaret değilim. Çok daha fazlasıyım! Ayaklarımın yere sağlam basması için hissettiğim iki ayağa ihtiyacım yok!” demişti. Ailenin en sağlıklı kişisi olmasına rağmen üniversite sınavına 2 hafta kala, ilk kez kansere yakalandığını öğrenmişti. 2017 Yılında yine kanser yüzünden bir bacağını kaybetmek zorunda kalmıştı. Konuşmasını dinlerken, aslında şükretmemiz gereken onca şey olduğu hâlde bunları görmezden geldiğimizi, kıymet bilmediğimizi fark ettim.

Daha önce 2 kez kanseri yenmiş olan Demir Kadın, bana şunu öğretmişti: Hayatta kolaylıklar olduğu kadar zorluklar da var. Bu zorluklara yalnızca kendimize inanarak göğüs gerebiliriz. Sonraki zamanlarda yine takip ettim bu güçlü kadını. Konuşmayı yaptıktan birkaç gün sonra, 3. kez kanser olduğunu öğrenmiş Neslican. Fakat bu, onu yine yıldırmamıştı. Adeta kanserle dans ediyor gibiydi. Bir yandan tedavi görürken bir yandan da üniversite eğitimine devam ediyordu. Hayata dört  elle sarılmıştı. Böylece, 3. kez kanseri yenmeyi başardı. Kanser tedavisi gören görmeyen herkes için hayattaki zorluklara göğüs germesiyle bir umut ışığı haline gelmişti. Sonra, maalesef 4. kez kansere yakalandığını öğrendi ve ağır bir tedavi almaya başladı. 20 Eylül’de aramızdan bir melek olarak ayrıldı. Kansere karşı yenildi mi peki? Kesinlikle hayır. Savaşırken ölenler, kaybetmiş sayılmazlar. Okuyucularımız arasında belki kanser hastaları vardır belki de hayattaki zorluklarla başa çıkmaya çalışanlar, onlara şunu söylemek istiyorum: İmkansız değil, yeter ki içinizdeki inancı kaybetmeyin ve bu savaşı kazanın. Neslican’ın öğrettiği gibi, yaşama sevincinizi asla kaybetmeyin.

Saçlarınızı, kilonuzu, boyunuzu sevin. Benim için sol bacağınızı da sevin. Hayatınızı sevin, sevebileceğiniz gibi yaşayın. Çünkü sadece ama sadece bir hayatınız var.

Neslican Tay

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kol Bozuk #8 – Şu Sıralar Gelecek Oyunlar

Çöp Kovası Podcast Kapak Fotoğrafı

Çöp Kovası Podcast #1 Spotify’ın Tekelleşmesi ve İklim Krizine Etkisi ft. Merve Çopuroğlu